Bu kadar yakın olup neden yıllardır gitmedim acaba? Sadece 1.5 saat uzaklıkta, Avrupa’yı iliklerimize kadar hissettiğimiz, kültürün bu kadar nasıl farklılaştığını düşündüren, Yunanistan’ın 3. büyük adası Midilli’den notlarımı paylaşmak istiyorum.

Konum

IMG_5572
Midilli Adası

Midilli Adası’nda Ne Yenir?

Midilli Adası’nda genel bir lezzet var, ne yense çok lezzetli! Her yemek zeytinyağından yapılıyormuş ve zeytinyağı zaten adanın kendi üretimi. Adada 13 milyon zeytin ağacı varmış, bunlardan da 50 bin ton zeytinyağı çıkarılıyormuş. Şarap soslu ahtapot her öğün yiyebileceğim kadar lezzetli. Kabak çiçeği kızartması, dolma, her tür balık, tüm salatalar… her şey çok ama çok güzel. Çok memnun kaldığım iki restoranı paylaşayım: Molyvos’taki The Octopus ve Plomari’deki Archibada. Ama dediğim gibi, bence lezzetsiz bir yer yok adada! 🙂

IMG_5344
Panellinion Cafe

Merkezde tarih kokan bir Panellinion Cafe var ki, fotoğraf çekmelere doyamıyoruz. Tatlıları ve kahveleri de çok çok güzel. Ve tüm bu leziz yemeklerin yanında fiyatlar İstanbul’daki en popüler balıkçıların 3’te 2’si kadar, hatta yarısı da denebilir.

Midilli Adası’na Nasıl Gidilir?

Ayvalık’tan ya da Küçükkuyu’dan günlük seferlerle ulaşım sağlanabiliyor. Merkeze gidelim diye biz Ayvalık’ı tercih ettik ancak Küçükkuyu’dan varılan Petra, hemen yanındaki Molyvos; çok şirin tatil kasabaları. Kaostan ve gürültüden uzak; plajı, yeme-içme yerleri, günbatımı ile harika bir koy.

Midilli Adası’nda Nerede Kalınır?

IMG_5498
Loriet Hotel

Biz merkeze yakınlığından dolayı Loriet Hotel‘i tercih ettik. Önceden mansion olarak kullanılan taş binasında kaldık. Burada her şey geçmişe ait ve benim gibi vintage aşığı bir insan için çok etkileyici. Kahvaltısı, havuzu, peyzajı çok iyi. Bir not, Angelina Jolie de Midilli gezisinde burayı tercih etmiş! <3 Ancak şimdiki aklım olsa kesinlikle Küçükkuyu’dan biner, Petra’da iner ve Hotel Molyvos’da kalırdım.

Midilli Adası’nda Ne Yapılır?

IMG_5371
Hotel Molyvos

Araba kiralamak şart. Kasabalar arası mesafeler uzak ve yol çok virajlı olduğundan uzaklık daha da artıyor. Görülmesi gereken yerler bana kalırsa; Ouzo fabrikası, zeytinyağı fabrikaları ve tabii ki kiliseler. Fikrimce, vize olduğu sürece, günübirlik Midilli gezisi yapılabilir. Burası deniz ve yemek sonrası keyiflice eve dönüş yolunu tutmak için ideal!