Nerede çekilmiş bu Instagram’a düşen ‘fermuarı açılmış bina’ fotoğrafı? Tabii ki her yıl düzenlenen ve kutsal tasarım haftası olarak bilinen Milano Tasarım Haftası’nda!

Milano Tasarım Haftası
Fotoğraf: alexchinneck.com

Milano Tasarım Haftası, tasarıma, sanata merakı olanların kaçırmadığı, sadece fuar alanıyla kalmayıp tüm şehri açık sergi haline getiren bir hafta. Elinize sergi kitapçığını alıp cadde cadde koşturuyorsunuz.

Peki sosyal medyaya düşen ve herkesin beğenisini toplayan ‘fermuarı açılmış bina’ kime ait? Eriyen cepheler, düğümlenmiş yapı elemanları ve ters dönmüş elektrik direkleriyle ünlü İngiliz heykeltraş Alex Chinneck‘e. Binaya yaptığı eklenti ile binanın içini göstermek istiyor gibi. İzleyiciyi cephenin arkasında ne olduğunu hayal etmeye teşvik ediyor. Böylece duvarlar bir metafora dönüşerek, izleyiciyi hayal dünyasına götüren bir araç haline geliyor. Akşamları ise binanın içindeki aydınlatmalar aktif hale geliyor ve fermuarın içinden ışık sızıyor.

Şu ana kadarki tüm mimari eserlerinde illüzyonlar yaratarak insanların bakış açısını değiştirmeyi hedefleyen Chinneck’in diğer çalışmalarını websitesinden inceleyebilirsiniz.

Milano Tasarım Haftası’nda karşımıza çıkan bir diğer çalışma da, yıllardır birbirinden farklı mekanlarda pop up konseptler yaratan ve şimdilerde sabit bir mekan arayışına geçtiğini açıklayan Tom Dixon’un Milano’daki yeni restoranı. Dixon, showroom konsepti ile The Manzoni restoran fikrini birleştirerek yeni ürünlerini burada sergiliyor. Tasarım haftası biteli sadece birkaç gün olmasına rağmen önümüzdeki yıl için maraton başladı bile. Dünyanın dört bir yanından birçok tasarımcı ve marka kendi çalışmalarını göstermek için yerlerini ayırtmaya başlamış.

İlginizi çekebilir: İstanbul’un En İyi Tasarıma Sahip 5 Kafesi