Minnettarlık Günlüğü (Gratitude Journal), o gün minnettar olduğunuz şeylerin listesini yaptığınız ister sabah ister yatmadan önce yazacağınız günlük bir faaliyet olarak adlandırılabilir. Rutin olarak şükretmek, minnettarlığı ifade etmek dikkatinizi hayatınızdaki iyi şeylere odaklandırır ve size pozitifliği teşvik eder. Bakış açınızı dengede tutar, zihninizi olumlu anlara yönlendirir. Kendi minnettar günlüğünüzü oluşturmak için bu adımları takip edebilirsiniz:

Minnettarlık Günlüğü
Minnettarlık Günlüğü | Fotoğraf: Unsplash/@giulia_bertelli

Minnettarlık Günlüğü Nasıl Oluşturulur?

Adım 1: Bir Defter Seçin

Çok fazla şeye ihtiyacınız yok. Bir defter ve bir kalem edinerek sayfaları mümkün olduğunca eğlenceli hale getirin. İlham verici sözler, görseller ile süsleyin. Bunun dışında kendinize severek yazacağınız tasarlanmış minnettarlık günlüklerinden hediye edin. Daha sağlıklı bir zihin için ihtiyacınız olan şey minnettarlık günlüğü tutmak olabilir.

Adım 2: Minnettarlığınızı İfade Edin

https://www.instagram.com/p/CH9akZnBg5-/

Nesneler, kişiler, yaşadığınız bir deneyim, yapmaktan zevk aldığınız bir yemek, sahip olduğunuz bir beceri… Kelimenin tam anlamıyla kalbinizi minnettar kılan her şeyi not edebilirsiniz. Herhangi bir formatta ister liste hazırlayarak ister kolaj yaparak ister resim çizerek oluşturabilirsiniz. Hayatınızın her gün minnettar olduğunuz yeni bir yönünü bulmayı düşünün. Çoğu durumda neye ya da kime yazdığınıza neden minnettar olduğunuzu açıklayan bir cümle yeterli olabilir.

Adım 3: Faydalarına Odaklanın

https://www.instagram.com/p/CH_TGN2DzPl/

Başlarda zorlanabilirsiniz. Günde beş veya on dakikanı ayırarak kendinize her gün minnettarlığın faydalarını hatırlatmak, minnettarlık günlüğü tutmaya devam etmenizi sağlar. Minnettarlık Günlüğü, stresi azaltarak sakinlik hissini arttırır. Hayatınıza karşı bakış açınızı perspektif bir şekilde tutmanıza yardımcı olur. O gün için minnettarlık duyduğunuz şeyler hakkında yazarken önemli olduğunu düşündüğünüz durumları daha iyi anlamanızı ve bununla birlikte şimdiki anda kalmanızı sağlar.

Adım 4: Zaman Ayırın

Günlük rutininizde minnettarlık günlüğü programınıza zaman ayırın. Sabah veya yatmadan on beş dakika önce yazmayı deneyin. Alışkınlık edinebilmeniz için her gün aynı saatte yazmaya çalışın ve minnettar olduğunuz anları hissetmeye zaman ayırın.

Minnettarlık Konulu TED Talks Videoları

Hazır minnettarlık günlüğü demişken minnettarlık nedir, kimler tarafından nasıl algılanır ve neden önemlidir gibi konularda fikir sahibi olmak isteyebilirsiniz. Minnettarlığın gücü ve önemi ile ilgili TED Talks videoları bu konuda yardımcı olabilir. Ben de buraya ilham alabileceğinize inandığım dört videoyu bırakmak istiyorum.

David Steindl-Rast: Want to be happy? Be grateful

youtube play youtube play

On beş dakika süren bu videoda “Keşiş ve dinler arası bilim adamı” olarak bilinen  David Steindl-Rast, minnettarlığı ve özellikle onun mutlulukla olan ilişkisini tartışıyor. Konuşmada Steindl-Rast şunu savunuyor: “Bizi minnettar kılan mutluluk değil, bizi mutlu eden minnettarlıktır.”

Dr. Kerry Howells: How Thanking Awakens Our Thinking

youtube play youtube play

Ödüllü öğretmen Dr. Kerry Howells, 17 dakikalık bu konuşmasında minnettarlığın önemini tartışıyor. Konuşmada Dr. Howells, hem öğretmenlerde hem de öğrencilerde şükran duygularını geliştirmenin herkes için daha fazla öğrenmeye yol açmasının önemini belirtiyor.

Jane Ransom: Discover the Three Keys of Gratitude to Unlock Your Happiest Life!

youtube play youtube play

Hipnotizör ve koç Jane Ransom’un 20 dakikalık bu konuşması, minnettarlık ve mutluluk arasındaki bağlantıyı özellikle de minnettarlığın nasıl mutluluğa yol açabileceğini tartışıyor. Konuşmada, Ransom bu fikirleri insanları minnettarlığın gücüyle tanıştırmanın mükemmel bir yolu haline getiriyor. 

AJ Jacobs: My Journey to Thank All the People Responsible for My Morning Coffee

youtube play youtube play

Bir yazar olan Jacobs, sabah kahvesinin yapılmasına yardımcı olan herkese kişisel olarak teşekkür etmek gibi basit bir fikre dayalı bir göreve gitmeye karar veriyor ve dünyayı dolaştığı yolculuğunu anlatıyor; aynı zamanda yol boyunca topladığı hayat değiştiren bilgeliği paylaşıyor.

Kapak Fotoğrafı: Unsplash/@anniespratt

İlginizi çekebilir: Melike Büşra’dan Bullet Journaling