Aralık ayı; en ışıltılı, en renkli ve benim gibi kış severler için yılın en keyifli zamanlarından biri. Bu kadar özel olmasının bir nedeni de hepimizin hiç olmadığı kadar hayatı, hayalleri, planları hakkında düşünür olması aslında. “Bu yıl ne yaptım, seneye ne yapmalıyım…” Ben de tam olarak bu noktada, hemen herkesin ilgisini çeken, ancak en çok ertelenen yeni bir hobiden bahsetmek istiyorum: Bullet Journaling!

Daha önceki mutlu yaşam sırlarını paylaşan Hygge ve Lykke kitaplarını anlattığım yazımda da belirttiğim gibi, akışta olmak ne kadar önemliyse süreklenmemek de o kadar önemli. Hiper hızlı hayatlarımızda sürüklenmemek için bulunduğunuz noktaya işaretler koymanız gerekiyor. Kaybolduğunuzu hissettiğiniz zaman size zamanı ve mekanı, sevdiklerinizi hatırlatacak işaretler…

IMG_4266
Bullet Journaling: Yeni Başlangıçlar İçin İlham Dolu Bir Hobi

Ben bu Bullet Journal işini kendim için işaret olarak görüyorum. Bu nedenle de başlamak isteyen ve belki yeteneği veya zamanı olmadığını düşündüğü için merak ettiği halde defter edinmeyi ertelemiş Magger’lar için biraz bahsetmek istiyorum.

Bullet Journaling Nedir?

Bullet Journal, uzunca bir zamandır sosyal medyayı kasıp kavuran bir hobi aslında. İlk çıkış noktası hayatı daha planlı hale getirmek ve bence oldukça da motive edici bu konuda.

Bullet Journal defterleri orantılı ve düzgün çizimler yapmanızı, yazılar yazmanızı sağlayacak şekilde simetrik noktalardan oluşuyor. Ben kendi defterimi Brüksel’den almıştım ancak Türkiye’de internet üzerinden benzer defterlere ulaşmanız mümkün.

IMG_4271
Bullet Journaling Nedir?

Kalem konusuna gelirsek, temel yazıları ve çizimleri yapmak için 0.05’ten 1.5 mm’e kadar farklı kalınlıkta çizim kalemlerinden edinebilirsiniz. Benim elimde 0.05, 0.1, 0.4, 0.7 ve 1 mm olmak üzere beş kalem bulunuyor ve şu aşamada bana oldukça yetiyorlar. Zamanla ve tabii çizime olan yeteneğinizle ihtiyaçlarınızı daha kolay tanımlayacak duruma geleceksinizdir. Boyamak içinse su bazlı boyama kalemlerini tercih etmenizi öneririm. Bu şekilde bir sayfada boyama yaptığınızda arka sayfaya bulaşmayacak ve daha temiz çalışabileceksiniz.

IMG_4270
Bullet Journaling Nedir?

İşin teknik tarafının ötesinde bu defterleri kullanarak haftalık, aylık planlarınızı yazabilir; sevdiğiniz sözler, motto’lar, filmler de dahil olamak üzere hayal gücünüzü kullanarak tamamen serbest bir şekilde kendi alanınızı yaratarak kendinizi ifade edebilirsiniz.

Artık her yerde ulaşılabilen renkli bantlar, yapıştırmalar, doğadan topladığınız yapraklar, kısacası çevrenizdeki her şeye Bullet Journal’ınızda yer verebilirsiniz. Bunun için Instagram’dan @surelysimleblog ve @bujoknight gibi hesaplara göz atabilir ve Pinterest‘ten ilham alabilirsiniz. Biraz renk kimseye zarar vermez değil mi?

IMG_4265
Bullet Journaling Nedir?

İşin en güzel yanı ise yazarken ve çizerken günün tüm stresini, ertesi günkü çok kritik bir toplantıyı, hazırlanması gereken sunumları, uzayan yapılacaklar listelerini unutuvermeniz ve bir süreliğine yavaşlamanız. Bu şekilde Bullet Journal’ınızı doldururken yakacağınız bir mum, güzel bir müzik listesi ve mis gibi bir kahve ile kendinize zaman ayırmanız, 2019 kararlarınızı değerlendirmeniz ve harika bir yıla başlamanız mümkün. Ben Bullet Journaling ile tam da böyle yapacağım.

Umarım bu minik öneri ilginizi çeker. Herkese şimdiden mutlu seneler!

İlginizi çekebilir: Hobi Önerileri