Beşiktaş Akaretler’de yıllardır popülaritesini koruyan, hem kahvemizi yudumlayıp hem de binlerce kitabın arasında başka dünyalarda dolaşabildiğimiz Minoa’yı hepimiz bir yerlerden duymuşuzdur. Geçtiğimiz günlerde Minoa’nın bir yeni şubesi Etiler’de açıldı. Alkent Sitesi’nde Hillside City Club içinde bulunan Minoa Village, adeta kitaplara açılan yemyeşil bir bahçe hissi veriyor. Spor salonu, sinema ve Starbucks’la bir arada bulunan Minoa Village, konsepti ve şehir hayatında hasret kaldığımız yeşilin huzuru ile birçok ihtiyaca karşılık veriyor. 

Minoa Village
Minoa Village | Fotoğraf: Nesliay Ocakküçük

Kapıdan içeri ilk girdiğinizde inceleyip satın alabileceğiniz yüzlerce konsept kitap karşılıyor bizi. Minoa’ya özgü kitaplardan oluşan avize tasarımını bilirsiniz fakat buradaki tasarım Akaretler’dekinden çok daha gösterişli. Kitabın estetikle buluşması kesinlikle burada uzunca vakit geçirme isteği yaratıyor. 

Minoa Village
Minoa Village | Fotoğraf: Nesliay Ocakküçük

İngilizce ve Türkçe eserler bir arada. Raflarda çok satanlara da yer verilmiş. Elbette Akaretler Minoa’ya göre çok daha küçük ve butik bir kitapçı fakat yine de uzun zamandır aklımda olan kitapları burada keyifle inceleme fırsatı buldum. Minik merdivenin yanındaki salıncakta “gözlüklü kitap kurdu kız” ise buraya neşe katan unsurlardan biri. 🙂

Minoa Village
Minoa Village | Fotoğraf: Nesliay Ocakküçük

Kitapları incelemeyi bitirdikten sonra bir şeyler yiyip içmek için koridorda ilerlediğinizde içinizi müthiş bir aydınlık kaplıyor. Sanırım benim için buranın en çekici yönlerinden biri bu oldu: Akşam güneşini bile harika alması ve apaydınlık olması. İçeride oturmayı tercih edebileceğiniz gibi dışarıda da birçok masa seçeneği mevcut. 

Minoa Village
Minoa Village | Fotoğraf: Nesliay Ocakküçük

Minoa’nın oldukça zengin bir menüsü var. Başlangıçlar, salatalar, etler, makarnalar ve pizzalarla birlikte hem alkollü hem de alkolsüz içecekler tercih edebiliyorsunuz. Ben Sebzeli Noodle sonrası kahve tercih ettim ama kesinlikle başka masalara doğru yol alan ve oldukça çekici süslenen kokteyllerde gözüm kaldı. Bir dahaki gidişimde kafenin barında hazırlanan o muhteşem görünümlü kokteyllere şans vereceğim.

Minoa Village
Minoa Village | Fotoğraf: Nesliay Ocakküçük

Bahçede grup olarak oturabileceğiniz büyük masalar gibi çift kişilik masalar da var. Henüz gitmeye fırsat bulabildiğim bu kafenin, gittiğinizde ne kadar da popüler olduğuna şahit olacaksınız. Özellikle Alkent Sitesi içinden burayı home office olarak kullanan, bilgisayarını kapıp çalışmaya gelen oldukça fazla kişi var. Sabah saatlerinde sakin olan kafe öğleye doğru kalabalıklaşmaya başlarken tam iş çıkış saatleri diyebileceğimiz akşamüstü saatlerinde zirveye ulaşıyor. Birçok masa rezarvasyonlu olduğundan birçok ziyaretçi kapıdan dönmek zorunda kalıyor. Kalabalığın artmasıyla gürültü de arttığından içinizi kaplayan yeşilin huzuru, maalesef akşam saatlerinde yerini kaosa bırakıyor. Size tavsiyem; buraya sabah saatlerinde gitmeyi tercih etmeniz. 

Minoa Village
Minoa Village | Fotoğraf: Nesliay Ocakküçük

Bir gün elinize kitabınızı alıp ya da içerideki geniş yelpazeden bir kitabı tercih edip burada sakin bir sabah geçirmeyi tercih edebilirsiniz veya akşam saatlerinde arkadaş grubunuzla keyifli bir buluşma gerçekleştirebilirsiniz. 🙂

Kapak Fotoğrafı: Nesliay Ocakküçük

İlginizi çekebilir: İstanbul Flaneur’den İstanbul Kitapçıları