Akatlar’da Şef Zeynep Karahan tarafından açılan Minval, doğaya saygılı nefis ürünlerinin yanı sıra köpeklerinizle birlikte rahatça vakit geçirebileceğiniz bir mekan! 

Minval
Minval | Fotoğraf: Instagram / minval.ist

Konum

Minval; enerjisi, dekorasyonu, yiyecekleri, kısacası her şeyiyle çok tatlı bir mekan. Kafeyle ile ilgili daha fazla bilgiyi Özlem Karagöz Minval: Akatlar‘da Doğaya Saygılı Bir Mekan” yazısında yazmıştı; benim Minval ile ilgili asıl odaklanmak istediğim noktaysa hayvan dostu bir mekan olması.

Minval
Minval | Fotoğraf: Instagram / minval.ist

İstanbul’da hayvan dostu mekanların sayısı artsa da, bu mekanlara köpeklerinizle gittiğinizde durum pek de öyle olmayabiliyor. Biz bu mekanları; fiziksel ortamı, oraya gelen müşterilerin hayvanlara karşı bakışı, evcil hayvan için herhangi bir ürün olup olmaması ve genel olarak rahatlığına göre değerlendirmeye karar verdik. Minval için durum nasıl, gelin birlikte bakalım!

Minval’de Fiziksel Ortam

Minval | Fotoğraf: Melis Büyükerk

Minval’in çok sade ve iç açıcı bir dekorasyonu var. Bu sebeple içeriye girdiğiniz anda bir rahatlık hissi veriyor. Biz gittiğimizde çok kalabalık değildi, onun da etkisiyle çok rahat ettik.

İçerisi aslında oldukça küçük, masalar da birbirinden çok uzak değil, büyük bir köpeğiniz varsa belki biraz rahatsız olabilirsiniz ama ben hem Coco hem de Sophie’yle birlikte olmama rağmen bir sıkıntı yaşamadım. Ayrıca havalar güzel olduğunda dışarıda da oturabilirsiniz. Orada masalar arası daha geniş olduğundan belki daha rahat olabilir.

Minval’de Müşterilerin Hayvanlara Bakışı

Sophie, Coco ve Kedi
Sophie, Coco ve Kedi | Fotoğraf: Melis Büyükerk

Biz ilk gittiğimizde bizim dışımızda sadece bir masa doluydu fakat sonrasında dolu masalar giderek arttı. Bizim dışımızda köpekle gelen yoktu ama ben kimsenin kötü bir bakışını görmedim. Hatta gelen herkes bizim çocuklara sevgiyle baktı diyebilirim.

Sophie bir noktada benim yanımdan başka masalara gitti, kendini sevdirdi ve geri döndü. Ben rahatsız olacaklar diye tedirgin olsam da, o masadakiler de çok mutlu oldu. 🙂

Hatta bir noktada Sophie (Coco daha sessiz, sakin şekilde oturuyor genelde), dışarıdan geçen bir köpeğe havladı. Bu durum da yine kimseyi rahatsız etmedi, kimse dönüp bakmadı bile; hatta en çok ben rahatsız oldum gibi duruyordu.

Minval’de Evcil Hayvanlar için Yiyecek Var Mı?

Minval İstanbul
Minval İstanbul | Fotoğraf: Instagram / minval.ist

Ben evcil hayvanlar için satılan herhangi bir ürün ile karşılaşmadım. İçeriye girdiğimizde koltukta bir kedi yatıyordu, hatta biz gidene kadar da yerinden kalkmadı, keyif yaptı. Herhalde onu besliyorlar diye düşündüm. Bize Coco ve Sophie’ye verebilecekleri herhangi bir şey olduğundan bahsetmediler ama ben de sormadım açıkçası.

Genel Rahatlık

Coco ve Sophie
Coco ve Sophie | Fotoğraf: Melis Büyükerk

Genel olarak Minval’de çok rahat ettiğimizi söyleyebilirim. Fiziksel ortam olarak çok geniş olmasa da, buraya gelen insanlar ve çalışanların davranışları size kendinizi gayet rahat hissettiriyor. Tüm masaların dolu olduğu bir anda orada bulunmadığım için tam anlamıyla söyleyemem ama yine de uslu köpekleriniz olması halinde, ki Sophie çok uslu değildi bahsettiğim gibi, hiçbir problem yaşayacağınızı zannetmiyorum.

Burada beni en çok etkileyen şeylerden bir tanesi de, içeriye girip oturduğumuz anda ben hiçbir şey söylemeden Coco ve Sophie’ye su gelmesi oldu. Bu pek sık yaşadığımız bir durum olmadığı için beni çok mutlu etti.

Kısacası Minval, hem Coco hem Sophie hem de benim için çok rahatça vakit geçirebileceğimiz bir mekan oldu. Bundan sonra da sıklıkla ziyaret edeceğimizden hiç şüphem yok. Minval ve hayvan dostu olması hakkında daha fazla bilgi için Smile and Travel’a göz atabilirsiniz.

Kapak fotoğrafı: Instagram / odiethepoodle

İlginizi çekebilir: Melis Büyükerk’ten Jack’s Dog Cafe