Disiplinler arası üretim yapan bağımsız ve genç sanatçıların eserlerinden oluşan kapsamlı bir seçkiyle Mamut Art Project bu yıl onuncu kez düzenlendi. İmzalarına sokaktan aşina olduğumuz isimlerin de katılım sağladığı sergide, heykel ve tuvallerinin yanı sıra alana yaptığı mural ile de ön plana çıkan MRE ile beraber sürece dair keyifli bir sohbet gerçekleştirdik. Gelin hep beraber bakalım.

Mamut Art Project’te yer alan ‘Tesadüfen Oradaydım’ serisinde yumuşak çizgiler ve mutlu renklerle aslında sarsıcı bir dünyaya güler yüzle bakıyoruz. Mahluklarla dolu bu evrenin ilham kaynaklarını ve yaratım hikayesini sizden dinleyebilir miyiz? 

Tesadüfen Oradaydım, travmalarıma ulaşma ve kendi stilimle yüzleşme sürecim sonrasında kabullendiğim devamlı bir seri. Seride, seçtiğim renkler ve karakterlerimle gerçekliği yumuşatarak şahsi ve toplumsal travmalarla yüzleşmeye çalışıyorum.

Tuvallerin asılı olduğu alanı sokaktan aşina olduğumuz tarzınızla birleştirdiniz ve alan içinde bir yüzey boyama gerçekleştirdiniz. Sergi alanında yanılmıyorsam isim bilgisi yerine kendi attığı imza ile var olan tek sanatçısısınız. Sokaktaki duvarda da galeride yer alan duvarda da bu tutarlılığı koruyabilmek sizin için nasıl bir anlama sahip? 

Evet, kendimi bu şekilde ifade etmek gerçekten çok mutlu etti beni. Mamut ekibi bana ayrılan alanda beni tam anlamıyla serbest bıraktı. İşlerimi nasıl bütünlemek istiyorsam o şekilde davrandım açıkçası. Tamamen güdüsel davrandım ve tuvalleri “bir süredir ayığım” isimli muralim ile çevreledim. 

Heykel çıkışlı bir sanatçı olarak Mamut Art Project’te bir heykeliniz de var. Üretim süreci sizin için nasıl geçti? 

Uzun süredir heykele dönmek vardı kafamda, doğru yöntemi seçmiştim ama doğru zamanı kestiremiyordum. Mamut ekibi ile ilk toplantıda konuyu buraya getirdim, hepimiz çok heyecanlandık ve bu gazla hızlıca kolları sıvadım. Mezun olduğumdan beri kendim için yaptığım ilk heykel bu ve benim için çok kıymetli.  

 Mamut Art Project 2022’de yer almak sizin için nasıl bir deneyimdi? 

Öncelikle kendimi çok özgür ve rahat hissettiğim bir süreç oldu. Ekip bu süreçte her zaman ulaşılabilir, motive edici ve destekleyiciydi bu da bana doğru zamanda doğru yerde olduğum hissini verdi. Birlikte bir şeyler yapmaktan çok keyif aldım, kısaca MAP 22 benim için belirleyici ve pek kıymetli bir deneyimdi.

Kapak Fotoğrafı: @suckmywallsturkey

İlginizi çekebilir: Eylül Altan’dan Mamut Art Project Keşifleri