Alışkanlıklarından zor vazgeçebilen biri için –farklı tatlara, keşiflere açık olsa bile – yeni bir semte veya mekana müdavim olmak çok da kolay değil. Geçtiğimiz Cumartesi hava fazlasıyla güzeldi, arkadaşların sohbeti özlenmişti, eh Moda da uzun zamandır kendisine geri dönülmeyi bekliyordu. Alışkanlıkları bir kenara ittik ve ayaklarımız bizi Moda’da en son kaldığımız sokağa götürdü. Başka bir mekana girmek üzereyken “Hadi Muaf’ı keşfedelim” dedik ve yeni keyif noktamızı bulmuş olduk.

Muaf Cafe Moda

Moda, nostaljisini koruyan ara sokakları, eskiyi bozmadan yarattığı modern dünyası, yürümenin çok keyifli olduğu sahili ve nezih sakinleriyle her zaman İstanbul’un en güzel semtlerinden biri olmayı başarıyor. Beşiktaş’tan vapur keyfi yaparak Kadıköy Rıhtım’a geldik ve yürüyerek Dondurmacı Ali Usta’nın önüne yaklaştığımızda önceden gidip pek sevdiğimiz bir mekana ilerleyelim dedik. Ama biraz ileride Muaf’ı görünce keşif arzumuz galip geldi.

Muaf, Moda mekanlarından biri olalı yani açılalı uzun zaman oldu sayılır ama eminim yaz aylarında keyfi daha çok çıkacaktır. İç tarafı küçük ama ev havası verilmiş; soğuk havalarda vakit geçirmek için birebir. Ama öndeki kısım tam da uzun soluklu kahvaltılar, öğlen yemekleri veya biralar eşliğinde bitmeyen gece sohbetleri için doğru adres.

muaf 2

Muaf’ın çok geniş, seçim yapması zor ve her şeyi lezzetli bir kahvaltı menüsü bulunuyor. Klasik kahvaltı lezzetlerinin yanında Bergama tulum, Muaf salça, lor salatası, yumurta salatası, kırık zeytin spesiyali gibi farklı seçenekler de isteyebilirsiniz. Menemeni yerken ev yapımı salçanın tadını alıyorsunuz ve yemeye doyamıyorsunuz. Sadece güzel ve doyurucu bir omletle kahvaltı yapmak isterseniz çeşitli omletlerin yanı sıra peynir, biber ve otlardan hazırlanan Muaf omleti deneyebilirsiniz. Ev yapımı limonatası ve patates kızartması da ayrıca tavsiye olunur.

muaf 4

Mekanın bir diğer güzel özelliği ise nostaljik dokunuşlara sahip olması. Etrafta görebileceğiniz plaklar, kocaman camdan küllükler ve kulağa çalınan harika müzikler sohbetinize ayrı bir keyif katıyor. Tek başınıza da kitabınızı okuyarak ve yazı yazarak son derece huzurlu vakit geçirebilirsiniz. Bundan sonra kahvaltı için sık sık uğrayacağım Muaf’ı en kısa zamanda bir de gece ziyaret edeceğim!

muaf 1

Muaf Cafe Moda Adres: Caferağa Mh. Ferit Tek Sk. No:60 A Moda, İstanbul

Muaf Cafe Moda Telefon: 0212 3459494