İzmir’in en merkezi yerlerinden biri olan Alsancak’ın tam göbeğinde yer alan ve haftanın yedi günü hizmet veren Murano’s, kendinizi İtalya’da hissettirecek kadar lezzetli bir İtalyan mutfağına sahip. İçeri adım attığınızda yeşillikler içinde ferah oturma alanlarına ve hem dış hem de iç mekanda kişi sayısına göre rahat edebileceğiniz masalara sahip. Aynı zamanda rahat zaman geçirmeniz için son derece nazik bir ekip sizi karşılıyor olacak. Bir Pazar gününde Murano’s için klasikleşmiş ve her sene yapılan Brunch gününe katılarak burayı keşfetmiş oldum diyebilirim. Sadece Brunch detaylarını değil genel olarak menülerini de inceleme fırsatı buldum. Burayı deneyimlediğim ve inceleyebildiğim kadarıyla gözlemlerimi aktarmayı çok isterim.

Murano's Kitchen
Murano’s Kitchen | Fotoğraf: Esra Özocak

Hiç ummadığım kadar zengin olan ve neredeyse tüm İtalyan yemeklerini, tatlılarını ve içkilerini bulabileceğiz Murano’s menüsü aynı zamanda senede tam dört kez değişiyor. Hem mevsimsel ürünleri en taze biçimde masalarımıza getirmek için hem de menüde sıradanlaşmayı önleme amacıyla değişikliğe gidilmesi bence çok iyi düşünülmüş .

img_5101-2
Murano’s Kitchen | Fotoğraf: Esra Özocak

Biraz menüdeki seçeneklere değinecek olursam; meşhur İtalyan salatası olan Salsiccia, Scamorza ve Gorgonzola gibi İtalyan peynirlerine sahip peynir tabakları, İtalyan pizzası denildiğinde ilk akla gelen Margharita (sadece peynirle hazırlanan) , Quattro (dört mevsim pizza) , Frutti Di Mare (deniz ürünleri ile süslenmiş bir İtalyan lezzeti), neredeyse her kültürün ve her yaştan insanın düşkün olduğu İtalyan makarnaları  Spaghetti alla Bolognese, Penne All’arabbiata, Fettucine Alla Oscar, Linguine Al Granchino ve  çok daha fazlasını bulabileceğiniz seçeneklere sahip. Tatlı olarak eminim herkesin aklına ilk olarak gelen Tiramisu ve İtalya’nın meşhur likörü olan Limoncelloyla yapılan cheesecake dikkatimi ilk çekenlerden diyebilirim.

img_5103-2
Murano’s Kitchen | Fotoğraf: Esra Özocak

Burayı ilk kez ziyaret etme sebebim olan ve her sene Murano’s için gelenekselleşmeye başlayan İtalya Pazar Brunch’larına gelirsek: Belirli saatler arasında açık büfe İtalyan lezzetlerine canlı müzik performansı ve misafirlerine ikram edilen Prosecco’lar eşlik ediyor. 27 Kasım’da gerçekleşen Murano’s Brunch günü gördüğü yüksel ilgiden dolayı bu yıl 11 Aralık ve 25 Aralık tarihlerinde iki kez daha gerçekleşecek. Böylesine keyifli bir atmosferde Pazar gününüzü geçirmek isterseniz tarihleri ve rezervasyonu kesinlikle unutmamakta fayda var.

img_5128-2
Murano’s Kitchen | Esra Özocak

Murano’s İzmir’e başarılı bir mutfak kazandırmış diyebilirim. A’dan Z’ye her bir sunum ve lezzet insana “İtalyadaymış“ gibi hissettiriyor. Menülerine ya da daha detaylı bilgilere internet sitelerinden ya da sosyal medyadan, özellikle Instagram hesapları oldukça aktif olduğu için oradan da takip edilebilir. Kısacası İtalyan mutfağını seven herkesin çok hoşuna gidebileceği ve keyifli zaman geçirebileceği bir mekan olan Murano’s listenizde yerini almaya çoktan hazır. “Buon Appetito!”

Kapak Fotoğrafı: Esra Özocak

İlginizi çekebilir: Esra Özocak’tan Mu Yıldızburnu