Dünyanın en güzel görüntüsüne sahip olan İstanbul manzarasını Karaköy’den izlemeyi çok özlemiştim. Bu manzarayı seyrederken muhteşem bir yemek yemek, İstanbul sınırları içerisinde nadir bulabildiğim enfes kokteyllerden içmek gibi bir hayalim vardı. Geçtiğimiz cumartesi uzun zamandır arayışında olduğum mekanı buldum. Novotel’in en üst katında bulunan Mürver Restaurant, hiç şüphesiz, şehrin en iyileri listesine girmeyi hak ediyor.  

murver-2

Danışmanlığını, Mikla’dan tanıdığımız ve hayranı olduğumuz şef Mehmet Gürs’ün yaptığı Mürver, geçtiğimiz yaz aylarında açılmış, başarılı menüsüyle kulaktan kulağa duyulmaya başlamış, rezervasyonun en az 1 ay öncesinden yapıldığı popüler bir mekan haline gelmişti bile. Son yıllarda, birçok mekanın açılıp, çok geçmeden çizgisini bozmasından dolayı ümidimi yitirdiğim bir dönemde, Mürver’in karşıma çıkması beni çok mutlu etti. Bu harika mekan da, Mikla gibi senelerce kalitesinden ödün vermeyecek bir restoran olacağa benziyor.

murver-1

Mürver’de menüyü elinize aldığınız zaman çeşitlerin az ve öz olduğunu hızlıca anlayabiliyorsunuz. “Atıştırmalık ve Paylaşımlık” bölümünden size tavsiyelerim şu şekilde; mevsim otları, keçi peyniri, kavrulmuş Datça badem ve tarla domatesinden oluşan İsli Domates Salata, ılık Ege salata ile birlikte servis edilen Külde Pişirilmiş Ahtapot ve kereviz sapı ile birlikten gelen yüksek ateşte pişirilen Kalamar. Bunların hepsi uzun zamandır yediklerimin en iyilerindendi. Son zamanlarda her gittiğim restoranda sıradan ahtapot yemenin hayal kırıklığını yaşarken masama böyle başarılı bir lezzetin gelmesinin verdiği keyif çok başkaydı.

IMG_0502

Ana yemeklere gelince… Izgara Karides‘ten Balık Kavurma‘ya, Antrikot‘tan Fırınlanmış Kuzu‘ya doğru ana yemek seçimlerinin yapıldığı menüden kendime Yonca Otlu Antrikot‘u seçtim. En son İtalya’da Toskana’da bu kadar lezzetli bir et yemiştim diyebilirim. Az-orta pişmiş istediğim et tam kıvamındaydı. Antrikot değil de başka et seçenekleri isteyenlere önerilerim ise; iki kişi paylaşabileceğiniz, isli patates ezmesi ile gelen kuru dinlendirilmiş Dana Pirzola ve acı günkurusu hoşaf, tuzlu yoğurt ve nefis bir Antakya firik ile servis edilen kemiğinde fırınlanmış kuzu; menüdeki ismiyle Trakya Kıvırcık.

Şimdi gelelim kokteyllere… İçerisinde birçok leziz seçenek olan kokteyl menüsünden ben Kekikli‘yi seçtim. Ketel One Citron, Lime, Kekik, Biberiye, Thomas Henry Spice Ginger ile hazırlanan kokteylin tadı damağımda kaldı. Bir sonraki ziyaretimde ise adı Mürver olan, Don Julio, Mürver çiçeği, Chartreuse Yellowkivi, biberiye ve baldan yapılan kokteyli deneyeceğim. Klasik kokteyllerden vazgeçemeyenlerdenseniz, menüde Cosmopolitan, Martini, Margarita gibi seçeneklerin olduğunu da hatırlatmak isterim. Klasikleri, doğru mekanlarda içmenin de zevki çok ayrı diye düşünüyorum.

Mürver’in, keşfedilecek mekanlar listenizin başında olmasını öneriyorum. Mekanın oldukça geniş, harika Haliç manzarasına sahip bir terası var. İlkbahar ve yaz aylarını, bu manzarada rahatça oturup, kokteylleri yudumlamak için şimdiden iple çekiyorum.

Mürver Restaurant: Instagram – Konum

Mürver Restaurant Adres: Novotel İstanbul Bosphorus, Kemankeş Cad. no: 57-59 Karaköy / İstanbul

İlginizi çekebilir: Lulucumm’dan The Allis, Soho House