Yurt dışı seyahatlerinin Euro ve Dolar artışı karşısında kaçınılmaz olarak dramatik bir düşüş sergilediği şu günlerde İstanbul’dan lezzetli haberler var. Bunlardan biri Caddebostan’ın yeni mekânlarından Neni Brasserie… Mekân yalnızca menüsüyle değil atmosferiyle de gurme damakları ülkeler ötesine ışınlayan adreslerden…

Bu yazı Ekim 2018’de güncellenmiştir.-

Paris’te bir Brasserie dendiğinde gözünüzde ne canlanıyor? Yüksek tavan, deri koltuklar, beyaz örtüler, loş aydınlatma ve tabii fonda Fransız chanson’ları ya da caz… Caddebostan Kültür Merkezi’nin sokağında, geçtiğimiz aylarda açılan Neni Brasserie, tam da böyle, adına eklediği Brasserie’yi hakkıyla taşıyan bir mekân… Uzun süredir Caddebostan’da ikamet eden iki seyahatsever tarafından kurulduğunu duyunca hiç şaşırmadık. Zira menüde Fransa, İtalya, Yunanistan, Belçika başta olmak üzere pek çok farklı ülkeden seçenek sunuluyor. Bu nedenle de kendilerini yalnızca Fransız değil Akdeniz restoranı olarak tanımlıyorlar. 

Önerilere gelirsek… Çorbadan tatlıya tüm sofra beklentilerin üzerindeydi. Fransız mutfağından soğan çorbası ile başlayıp keçi peynirli karamelize soğanlı tart ile devam ettik. Özgün tadında gayet doyurucu bu başlangıcın ardından iki ana yemekten biri için yola Fransa’dan devam ederek ızgara bonfile madalyon diğeri içinse İtalya’ya uğrayarak güveçte sostanza usulü limonlu tavuk  tercih ettik. 

Fransız mutfağında et yemekleri bize göre biraz ‘pişmemiş et’ kıvamında olabiliyor. Mutfakta bunu aşmışlar,  damak tadımıza uygun yumuşak ama kesinlikle pişmiş bir et servis ettiler. Sostanza usulü tavuk ise şaşırtıcı bir lezzet. Tereyağlı sosları sevenlere öneririm. Ertesi gün diyete başlama kararı alacak kadar doymuş olsak da menüde Belçika çikolatalı pot de crème’e rastlayınca dayanamadık! İyi ki şımartmışız kendimizi, tadı hâlâ damağımda. Ayrıca şarap tercihiniz için siparişinize özel gayet yerinde önerilerde bulunuyorlar, içiniz rahat olsun.

Neni Brasserie’yi zincir restoranların sıradanlığından bunalan, özgün lezzetleri önemseyen ve kaliteli müzik eşliğinde rahatça sohbet edebileceği bir mekân arayanlar için öneririm. Zira fiyatlar bahsettiğim zincir restoranlar ile paralel, dolayısıyla ortalama bir akşam yemeği bütçesini çok aşmadığını söylenebilir.

Neni Brasserie: InstagramKonum

Neni Brasserie Adres: Caddebostan Mah. Haldun Taner Sok. No:7/1 Kadıköy / İstanbul

İlginizi çekebilir: Mert Tanöz’den Basta! Street Foods

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN