Moda ve metaverse flörtünün ilk adımları Balenciaga’nın  2021 Sonbahar koleksiyonu Afterworld: The Age of Tomorrow’u video oyunu üzerinden sunmasıyla başladı diyebiliriz. Ardından The Fabricant’ın 9.500 dolara alıcı bulan “dünyanın ilk sanal elbisesi” ile tanıştık. Dijital moda, dijital influencerlar ve sanal mağazalar artık sıkça karşımıza çıkarken yakın zamanda ilk Metaverse Moda Haftası geride bırakıldı. Biz de gelişen NFT, metaverse ve moda ilişkilerine dair yeni haberlere kısaca göz atmak istedik.

Metaverse Moda Haftası
Metaverse Moda Haftası | Fotoğraf: Ledger Insights

NFT, Metaverse ve Moda: Güncel Gelişmeler

Gucci’nin NFT Projesi

10KFT Gucci Grail
10KFT Gucci Grail | Fotoğraf: Elle

Konu NFT dünyası olduğunda aktif markalardan biri olan Gucci, yeni bir proje olarak 10KFT Gucci Grail ile karşımıza çıkıyor. Elle’in haberine göre dijital aksesuar markası olan 10KFT ile iş birliğinde gerçekleşen projede Gucci, Alessandro Michele tarafından tasarlanan ve dünyaca ünlü dijital sanatkâr Wagmi-san tarafından Bored-Ape, World of Women, Cool dahil olmak üzere on bir seçilmiş NFT kolekiyonundan PFP’leri giydirmek için özel dijital kıyafetler yarattı.

Messika ve Kate Moss İş Birliği

Metaverse Kate Moss | Fotoğraf: 20 Minutes

Drest stil oyunu ile bir raya gelen Kate Moss, konuk avatar olarak metaverse evrenine giriş yaptı. Drest oyunun kullanıcıları Moss’a Messika iş birliğinden parçaların yanı sıra Gucci, Loewe, Bottega Veneta gibi markaların kıyafetleri ve aksesuarlarını giydirebiliyorlar. Oyunda Moss’a stil vermenin yanı sıra farklı çekimlerde yer almasını sağlamak da mümkün.

Pull&Bear’ın Metaverse Projesi

Pull & Bear Metaverse | Fotoğraf: Pull&Bear

Pull&Bear ürünlerin denenebilmesi için deneme kabinleri ve sörf oyunundan oluşan sanal gerçeklik projesini metaverse’te erişime sunuyor. Kullanıcıların kendi avatarlarına Pull&Bear kıyafetleri giydirmek için Ready Player Me ayarlarını kullanabilecekleri bir web sitesi adaptasyonu da projeye dahil olacak. Proje için sanallaştırılan altı ürünse Z kuşağı için tasarlanan koleksiyonlardan seçildi.

Kapak Fotoğrafı: Luxus Plus