Cilt bakımı içeriklerine ait kocaman bir ansiklopedi bulunuyor, fakat sadece birkaçı trendler arasında yer almaya hak kazanıyor. Yaşlanma belirtilerine karşı altın içerik, retinol; aydınlatıcı kahraman, C vitamini; ve nemlendirici güç merkezi, hyalüronik asit gibi… Bunların yanında düzenli olarak kullanmanız gereken başka bir içerik de “Niasinamid”. Şimdi niasinamidin faydalarını keşfedelim ki, bu cilt bakımı içeriğinin güzellik rutininizde yer bulmaya değer olup olmadığına birlikte karar verelim.

pexels-nataliya-vaitkevich-7526012
Fotoğraf: pexels.com/tr-tr/@n-voitkevich/

Niasinamid Nedir?

Niasinamid, kulağa bir güzellik markasının kimya laboratuvarında icat edilmiş gibi geliyor, ancak giderek popüler ve trend haline gelen bu cilt bakım bileşeni aslında sadece B3 vitaminin bir formudur. Niasinamid’in faydaları ise hiç de sıradan değil: Sivilceden hiperpigmentasyona ve yaşlanma belirtilerine kadar birçok cilt endişesini potansiyel olarak iyileştirmeyi amaçlayarak popüler hale geliyor. 

Ne işe yarıyor? 

B3 vitamini cildiniz için yenileyici, nemlendirici ve cilt aydınlatıcı özellikleri ile biliniyor. Eğer hassas ve öngörülemez bir cilde sahipseniz, bu güçlü içerik, benzersiz bir şekilde tüm cilt tiplerini nazikçe destekleme yeteneği ile öne çıkıyor.

Niasinamid, her zaman arzuladığımız ışıltılı parlaklığı elde etmede çok etkili bir içerik. Cildin nemini koruma yeteneği ile birlikte kızarıklık görünümünü azaltıyor, koyu lekeleri gözle görülür şekilde açıyor ve cildi çevresel stres faktörlerinden koruyor. Üstelik nazik yapısı ile yağlı, karma, olgun ve hassas gibi her cilt tipi için kullanıma uygun. 

pexels-jill-burrow-6387845
Fotoğraf: pexels.com/tr-tr/@jill-burrow/

Ciltteki ana yapısal protein olan keratin, cildin sıkı, kusursuz ve sağlıklı görünmesi için hayati önem taşıyor. Niasinamidi cilt için kullanmanın, cildinizdeki keratin üretimini desteklediği, daha sıkı ve daha genç bir görünüm elde ettiği gözlemleniyor. Ayrıca düzenli kullanımda gözenek görünümünü de gözle görülür bir şekilde azaltıyor. 

Bakım rutininde, özellikle hyalüronik asit, C vitamini gibi diğer parlaklık artırıcı içeriklerle birleştirildiğinde, cildin gözle görülür şekilde parlamasına yardımcı oluyor. Dahası, yaşa bağlı pigmentasyonu ve diğer yaşlanma belirtilerini önleyebiliyor. 

Anti-enflamatuar olarak isimlendirilen iltihap giderici özelliği ile sivilce ve akne sorunlarında da çok katmanlı bakım rutinine eklendiğinde iyileştirici bir etki yaratıyor. Diğer yandan cilt üzerinde iltihap birikmesini de önleyerek yeni sivilce oluşumunu engelleme özelliğine sahip. 

Son olarak ise cildin yapısını hücre seviyesinde güçlendirerek, hassas ciltlerdeki tahriş ve irritasyon sorunları ile de başa çıkıyor, cildi yatıştırarak hassasiyeti azaltıyor.

pexels-anna-tarazevich-5308636
Fotoğraf: pexels.com/tr-tr/@anntarazevich/

Hangi İçeriklerle Birlikte Kullanılabilir? 

Niasinamid; peptitler, hyalüronik asit, AHA-BHA, retinol ve C vitamini dahil olmak üzere her türden antioksidanlar ve diğer güçlü içeriklerle uyumlu. Örneğin; niasinamid uygulamak cildin bariyerini güçlendirir ve retinole daha dirençli hale getiriyor. Niasinamid ve retinol ayrıca yağ üretimini dengelemeye, gözenek görünümünü azaltmaya, cildi aydınlatmaya ve yaşlanmaya neden olan çevresel saldırganlara karşı savaşmaya yardımcı olmak için birlikte çalışıyor.

Bir diğer içerik de leke problemlerini önemli ölçüde gideren C vitamini. Niasinamid melanin pigmentinin hücreler arası transferini önleyerek lekelerin yayılmasını önlüyor. Bu nedenle niasinamid ve C vitamini de birbirlerinin antioksidan faydalarını arttırıyor, daha parlak bir görünüm ve daha eşit bir cilt tonu sağlıyor.

Niasinamid İçeren Ürünler

Yeni Başlayacaklar İçin

Her şeyden önce cilt temizlemek bakım rutinlerinin olmazsa olmazı. Village 11 Factory Miracle Youth Cleanser Yüz Temizleyicisi, içerdiği başlangıç seviyesinde retinol ile yeni başlayacaklar için harika bir tercih. Bununla birlikte ışıltı artırıcı etkisini ise niasinamid ile katlıyor. %94 doğal içeriklerle hazırlanan vegan bir formüle sahip bu temizleyici niasinamid-retinol ikilisi için harika bir seçenek. 

anuapeach77_niacinessencetonerkorendy3_1296x
Fotoğraf: korendy.com.tr

Işıltının Peşinde Koşanlar İçin

%77 oranında şeftali özü, alpha-arbutin ve niasinamid ile cildi ışıl ışıl görünümde tutup cildi nemle dolduran Anua – Peach 77% Niacin Essence Toniği, ölü derileri yok ederek cilde kadifemsi pürüzsüzlük kazandırıyor. Alpha-Arbutin, %2 Niasinamid ve C Vitamini ile leke karşıtı bakım sunarak cildin içten gelen ışığını dışarı yansıtmaya yardımcı oluyor, donuk görünümü önlüyor. 

Nemlendirme aşamasında ise canlı bir görünüm ile bakım rutininizi noktalamak için Origins Ginzing Canlandırıcı Jel Nemlendirici en doğru seçenek. Cilt görünümünü canlandırmaya yardımcı Panaks Ginseng ve Kafein, cilde aydınlık bir görünüm sağlamaya yardımcı zengin antioksidan C Vitamini ve cildin nem bariyerini güçlendirmeye yardımcı Niasinamid birleşimi ile sabahtan akşama kadar canlı ve aydınlık bir cilt görünümü sağlıyor.

Tüm vücudunuza ışıltı katmak için de yine niasinamid’in gücünden faydalanabileceğinizi biliyor muydunuz? Mizon Niacinamide Soothing Body Lotion pigmentasyondan kaynaklanan donuk ve koyu cilt ile savaşıyor, cildi besliyor, koruyor ve arındırıyor. Hyalüronik asit sayesinde tüm vücuda yoğun bir şekilde nem sağlıyor. Ayrıca formülündeki AHA sayesinde, cildi ölü hücrelerden arındırıyor.

Serum Arayışında Olanlar İçin

Niasinamid’in en yaygın kullanıldığı ürünler ise şüphesiz ki serumlar. Ciltte hızlı emilim için minimalist formülasyonla formüle edilen ve cilt kusurlarının görünümünü azaltan Kiehl’s Ultra Pure High-Potency Serum, %5 niasinamid içeriyor. Avène Hyaluron Activ B3 Dolgunlaştırıcı Konsantre Serumu ise saf hyalüronik asit (%1,5) ve niasinamid (%6) birleşimi ile sıkılaştırıcı bir etki sunarak ciltteki kırışıklıkların azalmasına yardımcı oluyor. Üstelik hassas ciltler üzerinde dermatolojik olarak test edilen bu ürün, göz çevresi de dahil olmak üzere yüzün tüm bölgeleri için uygun. 

origins_sku_0xlf01_1000x1000_5
Fotoğraf: origins.co.uk

Göz Altındaki Koyu Halkalarla Savaşanlar İçin

Koyu halkalara sahip göz altlarında en etkili sonucu almak için yine C vitamini ve niasinamid birleşiminden doğan güçlü aydınlatma yeteneğinden faydalanabilirsiniz. Cosmed Detoxing Eye Contour Göz Altı Serumu kafein, C vitamini ve niasinamid içeriği ile göz altı morlukları ve torbalanma problemlerine kökten çözüm sunuyor. 

pexels-monstera-production-6620860
Fotoğraf: pexels.com/tr-tr/@gabby-k/

Artık cilt bakımına dair her geçen gün biraz daha bilinçleniyor, kullandığımız ürünlerin içeriklerini daha dikkatli inceliyoruz. C vitamini, AHA/BHA içerikli tonikler, peelingler ve özellikle de retinol, son zamanların en popüler bakım içeriklerini oluşturuyor. Tabii bunların içine niasinamid de dahil olmayı kesinlikle hak ediyor!

Kapak Fotoğrafı: Pexels/@viestudio

İlginizi çekebilir: Beauty Magger’dan Hiyalüronik Asit