Dikilitaş, birçoğumuzun Barbaros Bulvarı’ndan Beşiktaş’a inerken sayısız kez yanından geçip gittiği ancak hiçbir zaman tam olarak keşfetmediği güzelliklerden biri. Mahalle hayatının olduğu, insanların birbirini selamladığı bir yer burası. Hala samimi, hala sıcak… Dikilitaş’ın yeni yüzlerinden Noa da bu mahalle sıcaklığını, samimiyetini yansıtan içi küçük namı ise şimdiden Dikilitaş sınırlarını aşmış genç bir mekan.

Konum

Noa Burger
Noa Burger | Fotoğraf: Mert Tanöz

Buradaki en önemli önemli soru, onlarca hatta yüzlerce hamburger mekanının açıldığı İstanbul’da neden özellikle Noa’yı deneyimlemek gerektiği. Zira bir temel ihtiyaç olmayı çoktan aşıp şehiredeki varlığını lezzet rekabeti olarak sürdüren “yemek” artık şehrin hemen her yerinde bir deneyime evrildiği bir dönemdeyiz. Noa ise seri üretime geçerek endüstriyel bir yapıya bürünmüş mekanların karşısında burger ile esnaf kültürünü harmanlamış olmasıyla ayrı bir yerde duruyor.

Kısaca menüsünden bahsedecek olursak, bir burger mekanı olarak alternatifi bol bir çeşitliliğe sahip. Biri vegan olmak üzere (detayları aşağıda) toplamda üç farklı burger yer alıyor menüde. Bunun yanı sıra kaburga ve vejetaryen dürüm seçenekleri ve son olarak da yine vegan misafirlere hitap eden avokadolu, filizlendirilmiş mercimekli Noa Bowl yer alıyor, tercih edenler üzerine tavuk ve bonfile dilimleri de ekletebiliyor. Tatlı olarak ise menüde sufle yer alıyor.

Bir arkadaşımla gittiğim Noa’da Noa Burger, Kaburga Burger ve Vegan Burger’i denemeyi tercih ettik. Klasik bir burger olarak nitelendirebileceğimiz Noa Burger’in 100 gr/150 gr/200 gr olmak üzere üç farklı seçeneği bulunuyor. Her yerinden yağ fışkırmayan sulu ve lezzetli eti, üstüne ise hafif poğaçamsı bir sertlik – yumuşaklık dengesine sahip hafif ekmeği yer alıyor. Kaburga Burger’i ise adeta bir lezzet şöleni. Uzun zamandır bu kadar güzel pişmiş, bu kadar iyi lezzetlendirilmiş bir et yediğimi hiç hatırlamıyorum. Açıkçası tadı hala damağımda. Ayrıca tüm burgerlerle, patates ve biri ballı hardal diğeri fesleğen sos (herkes gibi ben de bu sosu avokado sos ile karıştırdım) olmak üzere iki çeşit sos geliyor.

Burger mekanlarının birçoğunda olmayan vegan lezzetlerin yer alıyor olması Noa’yı diğerlerinden ayıran bir başka dokunuş. Mekanın sahipleriyle yaptığımız küçük sohbetin ardından bu küçük dokunuş daha da değerli bir hal aldı benim için. Zira Olimpos’tan İstanbul’a gelen çift, orada da vegan lezzetlere menülerinde yer veriyorlarmış. Yani kendileri için bir menüde “satacak bir başka ürün” olmanın ötesinde… Vegan Burger’e gelecek olursak, pancar ve mercimek tatlarını rahatlıkla seçebildiğiniz kendi hazırladıkları bir vegan köfteye sahip. İçinde yine roka, humus ve mantarın da bulunduğu bu lezzetin bana kalırsa en güçlü tarafı ekmeği. Hatta diğer burgerleri bile bu ekmekle yapmayı düşünebilirler, en azından ben bir dahaki ziyaretlerimde hep vegan burger ekmeği tercih edeceğim.

Sufleye gelecek olursak… Şeker tadını çok sevmeyen, tatlıda şeker oranının düşük olmasını tercih eden biri olarak Noa’nın suflesine kesinlikle bayıldım. Sufleyi yaz aylarında mahalle dondurmacısından aldıkları taze dondurma ile servis ederlerken kış aylarında dondurmacının kapalı olması dolayısıyla servisi krema ile yapıyorlar. Kremayla da oldukça güzeldi, ancak yayında el yapımı dondurmayla nasıl olurdu, merak etmiyorum değil. Vegan Burger’in ekmeğine ayrıca bayıldım, denemeden geçmeyin 🙂

img-20191128-wa0011
Vegan Burger | Fotoğraf: Mert Tanöz

Biraz da fiyatlardan konuşacak olursak, diğer burger mekanlarıyla kıyasladığımızda aynı seviyelerde diyebiliriz rahatlıkla. Yanında patates ve sosun geliyor olması ise burada artı hanesinde yer alıyor. Çay ve az sayıda espresso bazlı kahvenin yer aldığı Noa’da içecekler de yine gayet makul fiyatlarda. Kısacası iş yemekten sonra hesap ödemeye geldiğinde sürpriz yaşamayacağınızı rahatlıkla söyleyebiliriz.

Burger ve mahalle kültürünü bir arada bulabileceğiniz, içiniz rahat bir şekilde vegan/vejetaryen lezzetleri de deneyebileceğiniz sıcak, samimi bir burger mekanı Noa. Önerim, Barbaros Bulvarı’ndan Beşiktaş’a inerken bir değişiklik yapın ve bu mahalle yaşamını, sevimli mekanı ve en az bu mahalle kadar sıcak olan işletmecilerinin mutfağından çıkan lezzetleri deneyin, deneyimleyin. Eğer yolunuz geçmiyorsa da size küçük bir sır vereyim, Noa ikinci bir şube için hazırlıklarını sürdürüyor, yani yakında size daha yakın bir yerde karşınıza çıkarsa şaşırmayın.

Kapak fotoğrafı: Instagram / Noa Burger

İlginizi çekebilir: İstanbul Flaneur’den İstanbul En İyi Hamburger Mekanları