Piyasada kimsenin ummadığı bir sansasyon yaratan Normal People, sansasyonunun arkasında yatan sadelik ve estetikle hem gözlere hem kulaklara dev bir ziyafet vadediyor. İrlanda’nın ufak bir şehrinde başlayan ve kendine has bir şekilde olgunlaşan bu naif anlatı, sizi duygusal anlamda hırpalamaya aday. Yaklaşık 30’ar dakikalık bölümlerden oluşan roman uyarlamasını izlemek isteyenler için spoiler içermeyen kısa bir yazı yazdım.

Normal People
Normal People | Fotoğraf: npr.org

Girişi, gelişmesi ve sonucuyla tüm klişeleri eğip büken, bazen soktuğu çıkmaz sokaklarla içimizi boğan ama olayların geçtiği mekanlarla da adeta nefes aldıran bir yapıt Normal People. Lise çağında, içine ekstra kapanık ve dupduru bir güzelliğe sahip olan bir genç kızla; dışa dönük insanlara uyum sağlamaya çalışan fakat içinde fırtınalar kopan, lise takımının yıldızı olan bir çocuğun hikayesi. Ama ne hikaye! Kendini keşfediş maceraları, uzun diyaloglar, sancılar, umutsuzluklar… Hangi karakterin ne hissettiğini veya en azından içinden ne geçirdiğini anlamanın pek zor olduğunu söyleyebileceğim bu dizide, merak unsurunun ne şekilde diri tutulduğuna dair hiçbir fikrim yok. Buna rağmen son zamanlarda izlediğim en sürükleyici işlerden biri olduğunu itiraf etmem gerekir.

BBC ve Hulu’nun ortak yapımı olan iş, bir bestseller roman uyarlaması olması itibariyle benim bir tık ön yargıyla yaklaşmama sebep olmuştu. Zira bu segmentten çıkan kaliteli dizi yapımlarının sayısı çok fazla değil. Ama yönetmen Lenny Abrahamson’un kelimelerle tasvir edilmesi zor olan özgün üslubu, izleyiciyi hikayeye dahil etme konusunda inanılmaz etkili. Sınıfsal analizlerini de hikayenin için o kadar yumuşak bir şekilde yedirmiş ki kendisi, bir yönetmen dokunuşunun hissedildiği tüm o anlar, benim gibi sinema sevdalısı biri için inanılmaz keyif vericiydi.

Normal People
Normal People | Fotoğraf: Radio Times

Okul zamanlarındaki sıcak yaz tatillerinde bir solukta okuyup bitirilen bir roman hissi veren Normal People, size kendini sevdirmeye çalışmadan izletmeyi başaran çok incelikli bir senaryoya sahip. Karakterlerin neredeyse çoğuna ayrı ayrı bilenmeniz, sesli şekilde çeşitli hakaretler savurmanız, sinirden kudurmanız çok mümkün. Alışık olmadığımız bir kültürün, problemlerin ve varoluşsal arayışların arasında sersemlemeniz de gayet doğal. Ama bir an olsun kendi derdinizi tasanızı unutmak ve bu büyülü evrene yolculuk etmek isterseniz, vakit kaybetmenin de hiç anlamı yok. Muazzam müzikler, “Gerçek mi bu ya” şeklinde sessiz haykırışlara sebep olan mekanlar ve yıllar geçse de yüzlerini gördüğünüz zaman tebessüm edeceğinizi düşündüğüm bir başrol ikilisi. İzleyen olursa fikirlerini merakla beklerim.

Sinema dünyasına ve filmlere dair ekstra subjektif paylaşımlarıma Instagram hesabımdan (@atıptutuyorum) ulaşabilirsiniz.

Kapak fotoğrafı: Esquire

İlginizi çekebilir: SineMagger’dan Netflix Dizi Önerileri