Evlerimizde kalarak kendimizi korumaya aldığımız bu günlerde birçoğumuz zaman geçirmek için farklı dizi ve film arayışına başladı. Netflix gibi platformlar uçsuz bucaksız kaynaklar ama siz dizilerde yerli notalar görmeyi mi özlediniz? O zaman doğru yerdesiniz. Kendim için meditasyon yöntemi olarak belirlediğim eski ve nostaljik Türk dizileri izleme alışkanlığımın meyvesi olan bu liste tam size göre!

Süper Baba
Süper Baba

Nostaljik Türk Dizileri

Süper Baba

 Süper Baba
Süper Baba

“Bana Bir Masal Anlat Baba” şarkısını bilmeyenimiz yoktur. Jenerik müziğiyle bile insanların yüreğine dokunabilen bu dizi, eşinden ayrılmış olan ve 3 çocuğu ile hayatta kalmaya çalışan Fiko’nun mücadelesini anlatıyor. Babalığı alışılmış kalıpların dışına çıkarak, duygusallığı göz ardı etmeden ele alan Süper Baba, dramı tadında seven okurlar için çok iyi bir seçenek. 

İkinci Bahar

İkinci Bahar

Samatya’yı Türkiye’ye tanıtan diziye hoş geldiniz. Dizimiz, inatçı ama bir o kadar da şefkatli Ali Haydar’ın ve hayata dört koldan sarılıp, yaşam mücadelesi veren Hanım’ın yollarının kesişmesi üzerine kurulan bir hikayeyi anlatıyor. Ali Haydar kebapçısı ile hayatını kazanan bir esnaf. Hanım’ın ise işten ayrıldıktan sonra girdiği arayış sonucu Ali Haydar ile yolu kesişiyor. Dizinin kadrosunda Özkan Uğur, Güven Hokna, Ozan Güven, Nurgül Yeşilçay gibi birçok ünlü oyuncu bulunuyor. Hatta bir bölümünde Sezen Aksu ve Haluk Levent bile rol almış. Ailelerin iletişim problemlerini ve hayat mücadelesini anlatan diziyi, yorulmadan rahatça seyredebilirsiniz.

Sıdıka

youtube play youtube play
Sıdıka

Atilla Atalay’ın çizgisinden çıkan Sıdıka karakteri ailesinin baskıları altında var olmaya çalışan genç kızın hayatını mizahi bir dille ele alıyor. Sıdıka bilime ve dünyaya meraklı genç bir kız. Ailesi tarafından anlaşılmayan Sıdıka’nın uğradığı psikolojik ve fiziksel şiddet anlatılarak o yılların toplumsal sorunlarına dikkat çekiliyor. Her bölümün sonunda Sıdıka günlüğünü yazıp iç dünyasını anlatarak izleyicilere veda ediyor.

Dipnot: Diziyi izlemeye başladığınızda Abbasağa Parkı’nın eski halini bile görebilirsiniz. 🙂

Ruhsar

Ruhsar
Ruhsar

İşte geldik “Ne dedin sen?” kavgasının olacağı günlere bizi hazırlayan diziye. 1998 yılında başlayan Ruhsar, erken yaşta ölen eşinin ruhu ile yaşayan Mazhar’ın hayatını anlatıyor. Ruhsar’ın kıskançlıkları ve annesinin gelin sevdasıyla uğraşan Mazhar yer yer delirmeli, yer yer çıldırmalı bölümler ile eğlenceli bir hikaye sunuyor. “Ruhospu” kelimesini türeterek TDK’ya yaptıkları katkılardan dolayı Cem Davran’a teşekkür eder, izlemenizi şiddetle tavsiye ederim.

Kaygısızlar

Kaygısızlar
Kaygısızlar

Ordulu bir ailenin İstanbul’a geliş hikayesini anlatan hikayede Ercan Yazgan, Ayşen Gruda, Halit Akçatepe gibi ünlü oyuncular oynuyor. Dizinin ana karakterlerinden Memnun Kaygısız, 3 eşi ve 36 çocuğu ile İstanbul’a göç etmeye karar veriyor. İstanbul’daki tek tanıdığıysa, asker arkadaşı İsmail. İsmail, başına aldığı beladan haberi olmadan Mecnun ve ailesinin evinde kalmasını kabul ediyor. Bu taşınma ile birlikte absürtlükler silsilesi başlıyor.

Kapak fotoğrafı: Prevention

İlginizi çekebilir: SineMagger’dan 90’lar Dizileri