Kasım ayında The Beatles’ın yeni parçası “Now And Then” yayınlandı. John Lennon’ın 1977 yılında başladığı ancak tamamlamadığı parça, yapay zekanın yardımıyla John Lennon’ın sesinin enstrümandan ayrılması ile son haline kavuştu ve dört Beatles üyesinin de yer aldığı en yeni parça olarak ortaya çıktı. Bu yazıda grubun şu ana kadar resmi olarak yayınlanmamış diğer parçalarından bahsedeceğim.

The Beatles | Fotoğraf: BBC

“Black Dog Blues” parçası ile başlayalım. Kökü 1920’lere dayanan bu parça “Daddy Where Have You Been Gone So Long”, “Black Dog”, “Call Me A Dog” gibi çeşitli isimlerle pek çok sanatçı tarafından kaydedildi. John Lennon ise 1969 yılında Koerner, Ray & Glover yorumundan etkilenerek bu parçayı kaydetti. Bu parça ayrıca John lennon’ın 1971 tarihli “Crippled Inside” parçasına da ilham oldu.

youtube play youtube play

“A Case Of The Blues” parçası 1968 yılında John Lennon’ın demo olarak kaydettiği bir başka parça. Nirvana parçalarına benzerliği dolayısıyla Kurt Cobain’i etkilemiş olması muhtemel. 1962 yılında büyük kısmı Paul McCartney tarafından yazılan ve seslendirilen “Love Of The Loved” parçasını grup, başvurduğu Decca plak şirketi denemeleri için kaydetti. Hiçbir resmi albümde yayınlanmayan bu parça daha sonra “Anyone Who Had A Heart” parçasıyla tanınan Cilla Black’in çıkardığı ilk single oldu.

youtube play youtube play

Bir diğer yayınlanmamış parça ise “Bad To Me”, John Lennon ve Paul McCartney tarafından 1963 yılında yazıldı. Billy J. Kramer & The Dakotas grubu tarafından yayınlanan parça İngiltere’de bir numaraya yükseldi. 1964 yılında Paul McCartney tarafından bestelenen “One And One Is Two” parçası The Strangers With Mike Shannon isimli Güney Afrikalı bir grup tarafından yayınlandı. Bu parça aslında Billy J. Kramer & The Dakotas grubu için yapılmıştı ancak grup parçayı kabul etmedi. Daha önce John Lennon ve Paul McCartney bestelerini kullanan The Fourmost grubu da bu şarkıyı istemedi.

youtube play youtube play

1969 tarihli “Because I Know You Love Me So” resmi olarak yayınlanmayan bir başka Lennon – McCartney bestesidir. John Lennon tarafından 1968 yılında yazılan “Child Of Nature”, daha sonra sözleri değiştirilerek unutulmaz John Lennon parçalarından “Jealous Guy” olarak karşımıza çıktı. Lennon, bu parçayı Hindistan’da ünlü guru Maharishi Mahesh Yogi’nin verdiği bir konferanstan ilham alarak yazdı. Bir başka Beatles parçası olan “Mother Nature’s Song”u da Paul McCartney bu konuşmadan etkilenerek yazmıştır. John Lennon, yine ünlü guru hakkında “The Maharishi Song” isimli yayınlanmayan bir şarkı yazdı. Bu şarkıda guru ile geçirdiği zamanın sebep olduğu hayal kırıklığından bahseder. Parça, daha çok Yoko Ono ile konuşma şeklindedir.

youtube play youtube play

Lennon – McCartney’in yazdığı “Watching Rainbow” 1969 tarihli bir başka parça. George Harrison’ın yer almadığı bu parça, benzer sözleri nedeniyle “I Am Walrus” ve “I’ve Got A Feeling” şarkılarına benzetilir. Sırada yayınlanmamış enstrümantal bir parça var. “The Palace Of The King Of The Birds” isimli şarkı önce 1969 tarihinde 3 farklı versiyonla kaydedilirken, daha sonra 1978 yılında Paul McCartney, Wings grubuyla başka bir versiyonunu kaydetti.

youtube play youtube play

George Harrison’ın 1968 yılında yazdığı “Circles” isimli parça reenkarnasyon temasını işler. Parçada sadece George Harrison’ın vokali ve klavye vardır. Resmi olarak yayınlanmayan bu parça, daha sonra 1982 tarihli George Harrison’ın Gone Troppo albümünde gün yüzüne çıkar. Bu versiyonda klavye ve synthesizerda Jon Lord, Billy Preston gibi isimleri görmemize rağmen bence 1968 tarihli demo kaydı daha güzeldir. Harrison’ın yazdığı yayınlanmayan bir başka parça olan “Sour Milk Sea”, İngiliz rock müzisyeni Jackie Lomax’ın, Beatles’ın kurduğu Apple plak şirketinden yayınladığı ilk single olarak piyasaya çıktı. Bu versiyonda Beatles üyelerinden George Harrison akustik gitarda, Paul McCartney basta, Ringo Starr ise davulda yer alır. Gitarda ise bir başka efsane Eric Clapton vardır. 1962 tarihli “September In The Rain” ve 1963 tarihli “World Without Love” diğer yayınlanmayan parçalardır. Bakalım önümüzdeki günlerde hiç bilmediğimiz başka şarkılarda ortaya çıkacak mı diyerek yazıyı burada noktalıyorum.

Kapak Fotoğrafı: Getty Images

İlginizi çekebilir: Emre Eminoğlu’dan Yesterday