Karaköy’de tarihi Veli Alemdar Han renovasyonu ile açılan JW Marriott İstanbul Bosphorus’un dokuzuncu katındaki Octo, şehrin tüm ikonik yapılarını aynı pencerede görme fırsatı veren manzarasıyla şimdiden İstanbul’un en romantik mekanları arasında gösteriliyor ve deniz ürünleri ağırlıklı menüsü ile imza lezzetler ortaya koyuyor.

Octo | Fotoğraf: Instagram @octorestaurant

Octo Konum

Portekiz’den Türkiye’ye Uzanan Bir Deniz Yolculuğu

Dört bir yanı açılabilir olan, kendinizi bir geminin güvertesinde gibi ferah hissedebileceğiniz Octo’da İstanbul’un en geniş kabuklu deniz mahsulleri büfesi ile baş döndürücü bir lezzet yolculuğuna çıkacaksınız.

Portekiz usulü ahtapot salata, ceviche, ılık yoğurt ile servis edilen isli patlıcan ve zeytinyağı marine edilmiş orkinos balığının yer aldığı soğuk başlangıçlar, eşsiz lezzet Dynamite Shrimps, kırmızı biber, domates, sarımsak ve biber ragu ile hazırlanan karides Ajillo ve sübye ragudan oluşan ara sıcaklar ile devam ediyor. 

Akdeniz mutfağının olmazsa olmazı makarna ve risottolar ise kabuklu deniz mahsullerinin doyumsuz lezzetleriyle hazırlanıyor. Karides, sübye, kırmızı karides ve kum midyeli Portekiz usulü deniz mahsülleri pilavı, ağır ateşte pişen bebek ahtapot, deniz levreği gibi yüksek kaliteli deniz ürünlerinin yer aldığı Octo’da deniz ürünlerinin yanı sıra günlük olarak üretilen mezeler de yer alıyor.

Haziran ayında Octo, dünyanın en prestijli ödüllerinden biri olan World Luxury Restaurant Awards tarafından “Global Winner in Luxury Seafood Restaurant” (Lüks Deniz Ürünleri Restoranı) ve “Continent Win in Best Panoramic Views” (En İyi Panoramik Manzaralı Restoranı) olmak üzere iki ödüle birden layık görüldü. 

Balık pişirme aşkıyla Norveç’te Hønefoss Videregående Skole’da eğitim alan Executive Şef Zeyit Tokat, Türkiye’ye döndükten sonra kariyerine Türkiye’nin en iyi ve iddialı mekanları arasında yer alan Gina, Il Riccio Beach House, The House Café Restaurant, Istanbul Food and Beverage Group, Midpoint Restaurant gibi mutfaklarda görev alarak devam etti.

İtalyan lezzetlerinde iddiasını her fırsatta ortaya koyan Zeyit Tokat, 2021 sezonu ile birlikte Karaköy’ün ikonik yapısı JW Marriott Istanbul Bosphorus mutfağının başına geçti. Benzersiz İstanbul, Boğaz ve Galata manzarası sunan Octo ve Sky Karaköy’ün menüsüne eklediği meze ve atıştırmalıklar ile benzersiz bir Karaköy deneyimi yaşatmak üzere kolları sıvayan Tokat,  menüye eklediği özel tarifi Gazpacho çorbası ile hazırlanan deniz mahsüllü pasta, taze yaz trüflü risotto ile son derece hakim olduğu İtalyan lezzetleri ile restaurantın rotasını Akdeniz’e kırıyor.

Kapak Fotoğrafı: Instagram @octorestaurant

İlginizi çekebilir: Tuba Nil Dengiz’den Primi Balat