Odunpazarı Modern Müze ile ilgili pek çok yazı görmüş olabilirsiniz, İstanbul veya yakın illerde yaşıyorsanız bir hafta sonu planınıza bu müzeyi dahil edip ziyaret etmenizi tavsiye ederim çünkü müzedeki Erol Tabanca koleksiyonu gerçekten göz kamaştırıyor.

Odunpazarı Müze
Odunpazarı Müze |  Fotoğraf: omm.art

Odunpazarı Modern Müze, Eskişehir Konum

Eskişehirli bir iş adamı ve koleksiyoner olan Erol Tabanca, artık eserleri evinde veya deposunda sergileyip saklamayı istemiyor olacak ki bu müze fikriyle yola çıkıyor ve tasarım konusunda yolu Kengo Kuma ile kesişiyor.

SeungMo Park’ın Alüminyum Teller ile Oluşturduğu Eseri
SeungMo Park’ın Alüminyum Teller ile Oluşturduğu Eseri | Fotoğraf: Selin Tekin

Kengo Kuma, dünyaca ünlü Japan bir mimar ve profesör. Tasarımlarında kullandığı doğal materyaller ile doğaya selam verip tasarlamış olduğu binaların doğal ışık almasına da dikkat ederek bir ritim yakaladığını söyleyebiliriz. Kendisi ayrıca 2020 yılında yapılacak Tokyo Olimpiyatları’nın gerçekleşeceği stadyumun tasarımını da yapıyor.

Müzede pek çok sanatçıdan eserleri ve çeşitli özel yerleştirmeleri görebilirsiniz. Kişisel favorilerim SeungMo Park’ın eserleri oldu. Kendisi Koreli bir sanatçı ve bütün eserlerini alüminyum tellerden oluşturuyor. Eserlerinde detayların arasında kaybolup yine de bütüne ulaşmak mümkün.

Tanabe Chikuunsai, Odunpazarı Müzesi
Tanabe Chikuunsai, Odunpazarı Müzesi | Fotoğraf: Selin Tekin

Ayrıca Tanabe Chikuunsai’nin özel yerleştirme eserini çoğunuz görmüştür diye tahmin ediyorum… Tanabe Chikuunsai, Japonya’nın tanınmış bambu ustası ailerinden birinin, çocukluğundan beri bambu sanatıyla uğraşan üyelerinden biri. Eserleri de pek çok müzenin kalıcı koleksiyonları arasında yer alıyor.

Bora Akıncıtürk
Bora Akıncıtürk | Fotoğraf: Selin Tekin

Türk ressamlar arasında favorilerimden biri olan Bora Akıncıtürk, son kişisel sergisini Temmuz 2019’da Pilevneli Dolapdere’de yayınlamıştı. Şimdilerde kendisi Londra’da yaşayıp orada sanata üretimine devam ediyor.

Ali Elmacı
Ali Elmacı | Fotoğraf: omm.art

Müzedeki bir diğeri favorim olan Ali Elmacı ise; eserlerinde medyanın oluşturduğu iktidar dilini kullandığını, aslında bir şeylere işaret ederken izleyicinin algısını bozacak ve dağıtacak bir sürü başka şeyi de bir araya getirdiğini belirtiyor. Resimlerinde göz temasının çok etkili olduğunu söylerken epey ciddi. Resim ile göz göze gelindiğinde o rahatsızlığı ve gözetleniyor olma halini de hissetmemek mümkün değil. Kesinlikle Instagram’dan takip etmenizi öneririm, ayrıca sergisini gördüğünüz anda da kaçırmamanızı öneririm.

Odunpazarı Modern Müze
Odunpazarı Modern Müze | Fotoğraf: Selin Tekin

Odunpazarı Modern Müze’de Sanal Gerçeklik 

Marshmallow Laser Feast
Marshmallow Laser Feast|Fotoğraf: omm.art

Marshmallow Laser Feast tarafından hayata geçirilen bu bölümde iki ayrı tema mevcut: Ağaca övgü ve bir hayvanın gözünden. Bütün duyu organlarını harekete geçirecek şekilde düzenlenmiş bu iki konsept tam da müzenin çıkış kısmında ziyaretçilerini bekliyor. Bu esere bakarken kendinizi bir yağmur damlası olarak hissedebilirsiniz.

Müze Mağazası

Odunpazarı Modern Müze’nin hemen çıkışında yer alan müze mağazası benim Türkiye’de gördüğüm en güzel müze mağazalarından biri olabilir. İçerisinde mutlaka bütçenize uygun ve bir sanatçının elinden çıkmış tasarımlar bulabilirsiniz. Yastık kılıfları, kahve fincanları, bardak altlıkları, sweatshirtler, havlular, kırtasiye ürünleri… Bu liste epey uzayabilir, yani kendinize uygun bir tasarım mutlaka bulabilirsiniz.

Müzenin içinde ayrıca restoran ve otel de bulunuyor; yolunuz düştüğünde onları da değerlendirebilirsiniz.

Not: Buraya kadar gelmişken Odunpazarı tarihi evlerinin yakınında bulunan bir kafede oturup  Türk kahvesi eşliğinde Eskişehir’in meşhur Talkan kurabiyesini de denemenizi öneririm. 🙂

Müze giriş ücreti: 20

Pazartesi günler hariç 10:00-18:00 arasında ziyarete açık.

Kapak fotoğrafı: Instagram / @kadirasnazphoto

İlginizi çekebilir: ArtsyMagger’dan İstanbul Sanat Galerileri