Müziğin Spotify’dan değil Ipod’lardan dinlendiği yıllarda tanımıştım Ömür Göksel’i. Abimin on bini aşkın parçanın bulunduğu geniş koleksiyonunda rastladığım Ömür Göksel’in buğulu sesi ve asıllarını hiç aratmayan coverları, kısa sürede favori listemde yer bulmuştu kendine. Aradan geçen yıllara karşın hala arada sırada kulaklığı Ipod’a takar, eşlik ederek Ömür Göksel’in bir karakter aşıladığı o yorumları dinlerim. Those Were The Days, I Wish You Love, Tie A Yellow Ribbon, Cheek To Cheek… Daha nice favoriler yer alıyor Ömür Göksel listemde. Ama Can’t Take My Eyes Off Of You, Fly Me To The Moon, Sway ve Dance Me To The End Of Love; özellikle dinlemekten asla sıkılmadığım yorumları.

Yıllardır bir konserine gitmek için yanıp tutuştuğum, fakat bir türlü denk getiremediğim Ömür Göksel, bu yıl 26. kez İstanbullularla buluşacak olan İstanbul Caz Festivali kapsamında, insanı sürükleyip götüren yumuşak ve hafif buğulu sesiyle sahnedeki yerini alacak. Hem de İstanbul Caz Festivali’nin en sevdiğim mekanlarından birinde, Uniq İstanbul Açıkhava Sahnesi’nde.

16 Temmuz Salı akşamı gerçekleşecek etkinlikte piyanoda Uraz Kıvanar, saksafonda Engin Recepoğulları, basta Ozan Musluoğlu ve davulda ise dinlemekten her daim keyif aldığım Ferit Odman olacak. Ömür Göksel konserinin hemen öncesinde ise Hakan Başar Trio sahne alacak. 2004 doğumlu genç yetenek Hakan Başar’a basta Halil Çağlar Serin, davulda ise yine Ferit Odman eşlik edecek.

photo_3115_0
Ömür Göksel: Caz Festivali’nin Gizli Hazinesi

Bugüne kadar kendi jenerasyonumda Ömür Göksel’i tanıyan, dinlemiş olan herhangi birine denk gelmedim. Belki Türkçe parçalarına aşina olanlar, duysa hatırlayacaklar vardır elbette ama ismen tanıyan, özellikle dinleyen birine rastlamadım. Bu yüzden de Uniq Açıkhava Sahnesi’nde gerçekleşecek olan etkinliğin yaş ortalamasının diğer etkinliklere kıyasla daha yüksek olacağını düşünüyorum. Bu da çimlerde uzanmak, ayağa kalkıp klasikleşen caz parçalarının ritmine kapılıp özgürce dans etmek için daha geniş bir alan olacak anlamına geliyor. Festivalin “hiddem gem”i olarak nitelendirebileceğimiz bu etkinliği kaçırmayın derim. Yeni parçalar keşfetmek de güzel elbette ama herkesin bildiği, caz müzik dinleyen herkesin aşina olduğu parçalara eşlik etmenin de ayrı bir cazibesi var, öyle de değil mi? 🙂

Bilet almak için tıklayın.