Tiyatro Ak’la Kara, bu yıl biz oyun severlere bir güzellik yapıyor; Agatha Christie’nin en sevilen, yazıldığı dönemde çok ilgi gören On Küçük Zenci eserini oyunlaştırmakla kalmıyor, Yeşilçam’ın büyük ustası Ediz Hun’u da sahnesinde ağırlıyor!

On Küçük Zenci
On Küçük Zenci | Fotoğraf: Facebook / Tiyatro Ak’la Kara

Bu sezon sahnelerde farklı sürprizler bizi bekliyor. Uzun yıllar alkışlamaya hasret kaldığımız oyuncular olduğu gibi ilk defa tiyatro sahnesinde selam veren oyuncuları da izlemenin keyfini yaşıyoruz. En sevindirici haber de Tiyatro Ak’la Kara’dan geliyor. Agatha Christienin yazıldığı dönemde en çok ilgi gören eseri On Küçük Zenci, bu kez aynı ilgiyi tiyatro sahnesinde yaşıyor. En önemlisi ve özeli de Türk sinemasının usta ismi Ediz Hun’u ilk defa tiyatro sahnesinde izleme ve alkışlama ayrıcalığını yaşatıyor.

Orijinal adı And  Then There Were None olan On Küçük Zenci, Polisiye Yazarlar Derneği’nin ve Amerika’nın Gizemli Yazarları’nın yayımladığı en iyi 100 polisiye roman listelerinin her ikisinde de yer almış ve o dönemin en popüler eserlerinden biri olmuş. Kitabı açtığımızda, geçmişte yaptığı hataları nedeniyle insanların ölümüne yol açan on kişinin Una Nancy Owen tarafından bir mektup aldığını ve gösterişli malikanesinde doğum gününe davet edildiğini öğreniriz. Oyun da işte tüm davetlilerin teker teker malikaneye gelmesiyle başlar. Bir taraftan karakterleri tanımaya çalışırken diğer taraftan da duvarda asılı olan ve tanışma faslından sonra misafirlerin de dikkatini çeken şiiri okumaya başlarız.

On küçük zenci yemeğe gitti,
Birisi kendisini boğdu ve kaldı dokuz.
Dokuz küçük zenci çok geç kalktı,
biri uyuyakaldı, kaldı sekiz.
Sekiz küçük zenci Devon’da geziye çıktı,
Biri kayboldu, kaldı yedi.
Yedi küçük zenci odun kırdı,
biri kendisini kesti, kaldı altı.
Altı küçük zenci kovanla oynadı,
bir balarısı, içlerinden birini soktu, kaldı beş.
Beş küçük zenci mahkemeye gitti,
Biri idam cezası aldı, kaldı dört.
Dört küçük zenci denize gitti,
Birini balık yuttu, kaldı üç.
Üç küçük zenci hayvanat bahçesine gitti,
Birine ayı sarıldı, kaldı iki.
İki küçük zenci güneş altında oturdu,
Biri güneşte kızardı, kaldı bir.
Bir küçük zenci tek başına kaldı.
Gidip kendisini astı ve hiçbiri kalmadı.

On Küçük Zenci
On Küçük Zenci | Fotoğraf: Facebook / Tiyatro Ak’la Kara

Bundan sonra da hiçbir şeyin aynı olmadığını anlar, peş peşe cinayetlerle oyunun içinde büyük bir takibe başlar ve “Acaba katil kim?” sorusunu oyuncularla birlikte merak ederiz. Tüm olayları anlamaya çalışırken arkadaşlık, saygı gibi değerlerden ziyade sadakat ve güven kavramlarını sorgularız. Kime ne kadar güvenebiliriz, o güvendiklerimiz bir gün bizi de yüzüstü bırakır mı diye emin olamazken aslında bir gerçeği kesin olarak biliriz: “Masum değiliz, hiçbirimiz.”

On Küçük Zenci’nin yönetmeni Burak Karaman farklı bir rejiyi bizlerle buluşturuyor ve iki perde boyunca hiçbir şekilde sıkmadan, merakımızı da sonuna kadar uyanık tutarak oyunu izlettiriyor. Oyunu olması gerektiği gibi uyarlayan Savaş Özdural, dekor tasarımında Behlüldane Tor ve kostüm tasarımını yapan Akın Tezer Tunalı, güçlerini ve emeğini bu oyun için birleştirerek bize malikaneyi, içindeki gizemli ve gerilimli havayı yaşatıyor.

On Küçük Zenci
On Küçük Zenci | Fotoğraf: Facebook / Tiyatro Ak’la Kara

Ediz Hun, Oya İnci, Savaş Özdural, Pelin Turancı, Fatih Gülnar, Hakan Akın, Özdemir Çiftçioğlu, Cengiz Eşiyok, Ilgın Angın ve Ozan Altuntaş’tan oluşan kalabalık oyuncu kadrosu, ustalarla genç oyuncular arasındaki dayanışmanın iyi bir örneğini oluşturuyor. Hepsi de karakterleri özenle canlandırmaya çalışıyor. Çocukluğumdan beri hayran olduğum Ediz Hun’u tiyatro sahnesinde izlemek, oyunun başından sonuna kadar hayat verdiği karakteri onunla birlikte yaşamak çok ama çok özel bir deneyimdi benim için. Beyaz perdeye olduğu kadar, tiyatro sahnesine de çok yakışmıştı kendisi. Keşke çok daha önceleri tiyatro sahnesinde izleme şansımız olsaydı diye de iç geçirmedim değil. Diğer taraftan, bir başka usta oyuncu Oya İnci’nin de sahnedeki zarafetinin altını çizmem gerek.

Ediz Hun | Fotoğraf: Eda Geven

On Küçük Zenci, sadece Yeşilçam’ın ustalarını değil, iyi planlanmış bir cinayeti Tiyatro Ak’la Kara’nın yorumuyla sahne üstünde görmek için de alkışınızı bekliyor. Bence içinizdeki dedektife bir şans verin. Şimdiden iyi seyirler!

Oyunun biletlerine ulaşmak için tıklayın.

Kapak fotoğrafı: Tiyatro Ak’la Kara

İlginizi çekebilir: ArtsyMagger’dan Tiyatro Önerileri