Zor zamanlardan geçiyoruz ve hem kendimizi hem de çevremizdeki insanları düşünerek, mümkünse evden çalışıyor, boş zamanlarımızda sosyal çevremizle aramıza mesafe koyuyor, mecbur kalmadıkça evden dışarıya çıkmıyoruz. Fakat tüm bunlar, bu sosyal izolasyon döneminin kültür ve sanattan uzak geçeceği anlamına gelmiyor. Teknolojinin ve dijitalleşmenin faydalarından biri, dünyadaki birçok önemli müzenin koleksiyonlarını ve galerilerini internete taşımış olması; bu da bırakın seyahate çıkmayı, evimizden dahi çıkmadan sanata doyabileceğimiz anlamına geliyor. Bu yazıda, sanal ortamda koridorlarını ve galerilerini gezip dolaşabileceğiniz, zengin koleksiyonlarını oturduğunuz yerden keşfedebileceğiniz müzeleri bir araya getirdik. İşte online müzeler:

Fotoğraf: Igor Miske / Kapak Fotoğrafı: Gilber Franko
Fotoğraf: Igor Miske / Kapak Fotoğrafı: Gilber Franko

Evinizden Gezebileceğiniz Online Müzeler

Louvre Müzesi, Paris

Musée du Louvre
Musée du Louvre | Fotoğraf: Amy-Leigh Barnard

Louvre Müzesi, dünyanın en ünlü tablosu Mona Lisa‘dan dünyanın en ünlü heykeli Venus de Milo‘ya, tarih kitaplarında Fransız ihtilali sayfalarının vazgeçilmez görsellerinden olan Halka Yol Gösteren Özgürlük tablosundan kalabalıkları kanatlarıyla etkileyen Nike heykeline birçok başyapıta ev sahipliği yapan, belki de dünyanın en ünlü müzesi. Dünyaca ünlü mimar Ieoh Ming Pei’nin eseri cam piramidiyle Paris’in sembollerinden birine dönüşmüş olan Louvre Müzesi, koleksiyonunun üç önemli kısmını online gezme imkanı sunuyor: Müze binasının altındaki ortaçağdan kalma hendekler, Eski Mısır Eserleri bölümü ve Apollo Galerisi.

Louvre Müzesi Online Turları

Orsay Müzesi, Paris

Musée d'Orsay
Musée d’Orsay | Fotoğraf: Johan Mouchet

Eski bir tren garından Paris’in en önemli müzelerinden birine dönüştürülen Musée d’Orsay, Google Arts & Culture ile gezebileceğiniz müzelerden biri. Manet‘den Monet‘ye, Van Gogh‘dan Renoir‘a, Cézanne‘dan Gaugain’a modern sanatın en önemli isimlerinin onlarca eserini bir arada bulabileceğiniz müzenin koridorlarında ve galerilerinde Paris’teymiş gibi dolaşmak mümkün. 6 ayrı koleksiyondaki 278 eseri yakından inceleyebiliyor, Google’ın sokak görünümüyle müzenin içinde dolaşabiliyorsunuz.

Orsay Müzesi Google Arts & Culture Sayfası

British Museum, Londra

The British Museum
The British Museum | Fotoğraf: Nicolas Lysandrou

Rosetta Taşı ve Eski Mısır mumyalarıyla, dünyanın farklı yerlerinden gelmiş tarihi eserleri ve eşsiz koleksiyonuyla Londra’nın en önemli müzelerinden olan The British Museum, Google Arts & Culture‘da bulabileceğiniz en geniş koleksiyonlardan birini sanal ziyaretçilerine açıyor. Sokak görünümüyle müzeyi karış karış gezebildiğiniz gibi, 7200’den fazla eseri yakından inceleyebiliyorsunuz.

British Museum Google Arts & Culture Sayfası

Vatikan Müzesi, Roma

Cappella Sistina
Cappella Sistina | Fotoğraf: Calvin Craig

Katolik dininin merkezi, Roma’nın orta yerinde kendi başına bir ülke olan Vatikan, İtalyan sanatının en önemli eserlerini duvarlarında barındıran muhteşem bir yer. Roma’ya gittiğinizde bile kısıtlı zamanınızı harcayamayacağınız kadar uzun sıralar nedeniyle göremeyebileceğiniz tarihi, sanatsal ve mimari hazineleri, Vatikan Müzeleri‘nin sanal turu sayesinde koltuğunuzdan inceleyebiliyorsunuz. Pio Clementino Müzesi, Raphael Odaları, Chiaramonti Müzesi, Niccoline Şapeli ve evet, Michelangelo’nun başyapıtını tavanına boyadığı Sistina Şapeli

Vatikan Müzesi Sanal Turları

Uffizi Galerileri, Floransa

Galleria degli Uffizi
Galleria degli Uffizi | Fotoğraf: Clay Banks

Floransa’yı Rönesans’ın doğduğu kent yapan zengin ve zevkli Medici Ailesi’nin koleksiyonunun sergilendiği, uzun koridorları ve geniş salonları sanatın altın çağından eserlerle dolu Uffizi Galerileri de Google Arts & Culture‘dan ulaşabileceğiniz online müzeler arasında. Mimar Giorgio Vasari‘nin tasarladığı binada gezinmek de en az duvarlardaki sanat eserleri kadar etkileyici.

Uffizi Galerileri Google Arts & Culture Sayfası

Rijksmuseum, Amsterdam

Rijksmuseum
Rijksmuseum | Fotoğraf: Christian Fregnan

Rembrandt ve Vermeer gibi Hollandalı sanatçıların başyapıtları dahil birçok sanat eseri de parmaklarınızın ucunda… Amsterdam’ın ve Hollanda’nın en büyük müzesi olan Rijksmuseum‘un Google Arts & Culture sayfasında, sıkı durun, 165 binden fazla eseri incelemeniz mümkün. Dev müzenin salonları arasında Google sokak görünümüyle sanal olarak gezerken bile kaybolmanız an meselesi.

Rijksmuseum Google Arts & Culture Sayfası

Guggenheim Müzesi, New York

Solomon R. Guggenheim Museum
Solomon R. Guggenheim Museum | Fotoğraf: Leslie Holder

New York’taki Solomon R. Guggenheim Müzesi, Guggenheim Foundation‘ın dünyanın farklı köşelerine yayılmış müzelerinden yalnızca bir tanesi… Frank Lloyd Wright imzalı ikonik binasıyla olduğu kadar modern sanatın önemli isimlerinin imzasını taşıyan eserlerle dolu zengin koleksiyonuyla da dikkat çeken bu müzeyi de Google Arts & Culture aracılığıyla dolaşmanız mümkün. Google sokak görünümüyle gezerken beyaz sarmal koridorlarda yürüyebilir, Mondrian, Picasso ve Jeff Koons gibi sanatçılarla buluşabilirsiniz.

Solomon R. Guggenheim Müzesi Google Arts & Culture Sayfası

Metropolitan Müzesi, New York

The Metropolitan Museum of Art
The Metropolitan Museum of Art | Fotoğraf: Matthieu Joannon

Sanat ve tarih açısından dünyanın en önemli koleksiyonlarından birine sahip olan, bunun yanı sıra tüm dünyanın gözünü çevirdiği bir moda olayına, Met Gala‘ya ev sahipliği yapan theMet, yani The Metropolitan Museum of Art, evinizden gezdiğiniz zaman bile size en büyüğünü, en kapsamlısını vaat ediyor. the Met’in Google Arts & Culture sayfasındaki koleksiyonlarda 200 binden fazla eser detaylı olarak incelenebiliyor, müzenin hem asıl binası, hem de ek binası olan Breuer Binası Google sokak görünümüyle gezilebiliyor.

Metropolitan Müzesi Google Arts & Culture Sayfası

Listemizde yer alan, dünyanın dört bir yanındaki bu önemli müzeleri oturduğunuz yerden gezmenizi sağlayan Google Arts & Culture, o zamanki adıyla Google Art Project, 2012’de kullanıma açılmış, aynı yıl içinde Türkiye’den iki kurum da teknolojik yenilikleri ve trendleri takip ettiğini göstererek hemen projeye dahil olmuştu: Pera Müzesi ve Sakıp Sabancı Müzesi:

Pera Müzesi, İstanbul

Pera Müzesi
Pera Müzesi | Fotoğraf: istanbultouristpass.com

Osman Hamdi Bey‘in Kaplumbağa Terbiyecisi tablosu başta olmak üzere oryantalizm koleksiyonundaki tablolarla, bunun yanında çini ve seramik koleksiyonuyla dikkat çeken Pera Müzesi, koleksiyonundaki eserlerin birçoğunu ve hatta bazı süreli sergilerini Google Arts & Culture üzerinden inceleme fırsatı sunuyor.

Pera Müzesi Google Arts & Culture Sayfası

Sakıp Sabancı Müzesi, İstanbul

SSM
SSM | Fotoğraf: nazaliknefislezzetler.com

Her yıl ilgi çekici ve ziyaretçi rekorları kıran süreli sergileri izleyiciyle buluşturan Sakıp Sabancı Müzesi‘ne her gittiğimizde Atlı Köşk’te sergilenen koleksiyonlara da göz atmadan edemeyenlerdenseniz, bunu şu an evinizde de yapmanız mümkün. Google Arts & Culture‘a dahil olan ilk iki İstanbul müzesinden diğeri, hat koleksiyonudaki tuğralar, hat çalışmaları el yazmaları ve ayrıca yağlı boya koleksiyonundaki tablolarıyla SSM olmuştu.

SSM Google Arts & Culture Sayfası

Türkiye’deki online müzeler bu ikisiyle sınırlı değil; İstanbul Modern, Borusan Contemporary, Masumiyet Müzesi, İstanbul Araştırmaları Enstitüsü, SALT, Rezan Has Müzesi, Elgiz Müzesi ve Sadberk Hanım Müzesi‘nin de Google Arts & Culture‘da yer aldığını hatırlatalım.

Haydi, koltuğunuza kurulun, müze geziyoruz!