Akademi Ödülleri, yani Oscarlar sahiplerini buldu! İşte Parasite’in tarih yazdığı, 1917, Ford v Ferrari, Joker ve Once Upon a Time… in Hollywood’un birden fazla ödüllendirildiği 92. Akademi Ödülleri gecesinden notlar…

92. Akademi Ödülleri

Kırmızı Halı

92. Akademi Ödülleri | Natalie Portman

Her yıl olduğu gibi tören başlamadan saatler önce gözler Kırmızı Halı’da boy gösterecek ünlülerdeydi ve hangi tasarımcıların imzalarını üzerinde taşıyacakları merak konusuydu. Kırmızı Halı’da en dikkat çekenlerden biri, bu yıl filmleri görmezden gelinen kadın yönetmenlerin isimlerini elbisesine işleyen Natalie Portman‘dı. Oscar töreni söz konusu olduğunda asıl ilgilendiği işin moda kısmı olanlar için, gecenin googlelanması gereken en şık kadınları ise kadın oyuncu adaylarının ta kendileri; Scarlett Johansson, Saoirse Ronan, Charlize Theron, Cynthia Erivo. Erkeklerde ise öncelikle Kırmızı Halı yayını sırasındaki sunuculuğunda elbisesiyle göz kamaştıran Billy Porter, ardından 1917 erkekleri George McKay ve Dean Charles Chapman. Her daim dikkat çeken Timothée Chalamet ise bu kez hayal kırıklığına uğrattı.

Gecenin İzlemeye Değer Anları

Eğer bu seneki Oscar törenini izlemek yerine uyumayı tercih ettiyseniz, üzülerek söylüyorum ki tarihe tanıklık etme fırsatını kaçırdınız. Geçtiğimiz yıl birkaçı dışında her biri sinir krizi geçirmemize neden olan ödüllerin dağıtıldığı bir geceden sonra, 92. Akademi Ödülleri töreni, birbirinden şaşırtıcı ve birbirinden tatmin edici sonuçlarla sonlandı. İzlemediyseniz dahi, geceye ve gecede olanlara yabancı kalmamak için birkaç anahtar sözcükle Youtube araması yaparak, gecenin tarihe geçen ya da keyifli anılar bırakan anlarını izleyebilirsiniz. İkinci yıl üst üste sunucusuz olarak gerçekleşen törende öncelikle Steve Martin ve Chris Rock, Maya Rudolph ve Kristin Wiig ve Olivia Colman‘ın sunuşlarına göz atmanızı öneriyorum.

92. Akademi Ödülleri | Joaquin Phoenix

Teşekkür konuşmalarında ise zirve oldukça etkileyici, tüyler ürpertici ve sarsıcı mesajlar içeren, Joaquin Phoenix‘in konuşmasında. Ayrıca Bong Joon-ho ve Parasite ekibine, Laura Dern ve Hildur Gudnadottir‘e kulak vermelisiniz.

Elton John’un 25 yıl sonra gelen ikinci Oscar zaferi öncesinde söylediği şarkı I’m Gonna Love Me Again‘i seslendirdiği ve herkesi şaşırtan Eminem performansı Lose Yourself‘e göz atmalısınız.

Ve 92. Akademi Ödülleri’nde kazananlar

92. Akademi Ödülleri | Gisaengchung / Parasite

Kazananlara gelecek olursak, gecede en fazla ödülü alan film 4 ödülle (Film, Uluslararası Film, Yönetmen, Özgün SenaryoParasite oldu ve bu sayede tarihe tanıklık etmiş olduk: Parasite, Akademi tarihi boyunca En İyi Film seçilen İngilizce dışında bir dilde olan ilk film ve ayrıca herhangi bir Oscar kazanan ilk Kore filmi oldu. En fazla ödül alan ikinci film, En İyi Film ve En İyi Yönetmen ödülleri için de iddialı olduğu düşünülse de 3 teknik ödülle yetinen 1917 oldu: En İyi Görüntü Yönetimi, En İyi Görsel Efektler, En İyi Ses Miksajı. Dört oyuncu ödülü, ödül sezonu boyunca tüm belli başlı ödülleri silip süpüren, dört farklı filmin dört farklı oyuncusuna giti: Joaquin Phoenix (Joker), Renée Zellweger (Judy), Brad Pitt (Once Upon a Time… in Hollywood) ve Laure Dern (Marriage Story). Oyunculuk ödüllerinin yanına birer ödül ekleyen Joker (Özgün Müzik) ve Once Upon a Time… in Hollywood (Prodüksiyon Tasarımı) ile Ford v Ferrari (Kurgu, Ses Kurgusu) de gecede birden fazla ödül alan filmler oldu.

Gisaengchung / Parasite

92. Akademi Ödülleri’nde tüm ödül kazananlar şöyle:

En İyi Film: Gisaengchung / Parasite
En İyi Yönetmen: Bong Joon-ho (Gisaengchung / Parasite)
En İyi Orijinal Senaryo: Gisaengchung / Parasite
En İyi Uyarlama Senaryo: Jojo Rabbit
En İyi Erkek Oyuncu: Joaquin Phoenix (Joker)
En İyi Kadın Oyuncu: Renée Zellweger (Judy)
En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu: Brad Pitt (Once Upon a Time… in Hollywood)
En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu: Laura Dern (Marriage Story)
En İyi Animasyon: Toy Story 4
En İyi Yabancı Dilde Film: Gisaengchung / Parasite (Güney Kore)
En İyi Belgesel Film: American Factory

1917

En İyi Kurgu: Ford v Ferrari
En İyi Görüntü Yönetimi: 1917
En İyi Orijinal Müzik: Joker
En İyi Orijinal Şarkı: “(I’m Gonna) Love Me Again” (Rocketman)
En İyi Prodüksiyon Tasarımı: Once Upon a Time… in Hollywood
En İyi Kostüm Tasarımı: Little Women
En İyi Makyaj ve Saç Tasarımı: Bombshell
En İyi Görsel Efektler: 1917
En İyi Ses Kurgusu: Ford v Ferrari
En İyi Ses Miksajı: 1917
En İyi Kısa Film: The Neighbors’ Window
En İyi Kısa Animasyon: Hair Love
En İyi Kısa Belgesel: Learning to Skateboard in a Warzone (If You’re A Girl)

ford v ferrari 3
Ford v Ferrari