Akademi Ödülleri, yani Oscarlar sahiplerini buldu! İşte, bağımsız film CODA’nın En İyi Film dâhil üç ödül kazandığı, teknik kategorilerde Dune’un adeta şov yaptığı, sinema sanatlarına emek vermiş birçok insana reyting uğruna yapılan saygısızlıkların ve Will Smith’in şiddet eyleminin damga vurduğu 94. Akademi Ödülleri gecesinden notlar…

Öncelikle hatırlamak isteyenlere, Oscar adayları

94. Akademi Ödülleri

Kırmızı Halı

akademi ödülleri - zendaya
94. Akademi Ödülleri | Zendaya

Her zamanki gibi Kırmızı Halı bölümüyle, göz kamaştırarak başlayan 94. Akademi Ödülleri gecesinde özellikle çekişmeli bir yarışın yaşandığı kadın oyuncu kategorisinin adayları giyimleriyle de birbiriyle yarışıyordu: Özellikle Jessica Chastain ve Penélope Cruz sanki kazanmaya gelmişti. Zendaya, Kristen Stewart, Ariana DeBose ve Jessica Chastain gecenin en şık isimleri arasında yer alırken, erkeklerde Oscar kazanmaya oldukça özensiz bir takım elbiseyle gelen Will Smith’in aksine Timothée Chalamet, Kodi Smit-McPhee ve Andrew Garfield dikkat çekiciydi.

94. Akademi Ödülleri | Timothée Chalamet

Gecenin İzlemeye Değer Anları

Geçtiğimiz yıl pandemi koşulları nedeniyle oldukça sönük, görkemsiz, dağınık ve hissiz geçen 93. Akademi Ödülleri töreninin ardından, yeniden kalabalık bir mekanda, bir arada düzenlenecek bir tören için herkes heyecanlıydı. Törenden birkaç hafta önce, 5 teknik kategori ve 3 kısa film kategorisinin törende canlı yayınlanmayacağını, kazananların Twitter’dan duyurulacağını ve tören öncesinde boş bir salonda verilecek ödüllerin teşekkür konuşmalarından kesitlerin tören sırasında banttan yayınlanacağını duyuran yapımcılar büyük tepki gördü. Sinema sanatına emek vermiş değerli insanların başarılarına yapılan saygısızlığın görünen gerekçesi törenin süresini kısaltmak, resmen duyurulmayan gerekçesiyse aralarında müzisyen ve sporcuların olduğu, sinemayla ilgisi dahi olmayan sunucuların törende daha çok boy göstermesine, reyting kaygısı taşıyan segmentlere yer açılmasıydı. Tüm bunlara karşı tören, geçtiğimiz yılkinden uzun sürdü. Donald Glover, Liv Ullman, Elaine May ve Samuel L. Jackson gibi efsanevi isimlere takdim edilen Onur Ödülleri’nden neredeyse söz edilmeyen, geçtiğimiz yıl kaybedilenlerin anıldığı In Memoriam bölümünde odağın ekranda akan isimlerden çok sunuculara, şarkılara ve danslara kaydırıldığı, birçok ofansif şakayla adayların üstüne gidildiği bir tören, sinema sanatını kutlamak için değil, aşağılamak için var edilmiş gibiydi.

Will Smith, Chris Rock’a saldırırken | Fotoğraf: Chris Pizzello/Invasion/AP

Regina Hall, Amy Schumer ve Wanda Sykes’ın sunuculuğunu üstlendiği törene damgasını vuransa şok edici bir şiddet olayı oldu. En İyi Belgesel Film ödülünü sunmak için sahneye gelen Chris Rock, eski sunuculuk günlerindeki gibi birkaç ofansif şaka yapmak isteyip, hedef olarak alopesi hastalığı nedeniyle saçlarını kaybetmiş olan, Will Smith‘in eşi Jada Pinkett Smith‘in saçlarını seçince Will Smith yerinden kalkıp sahneye yürüyerek Chris Rock‘ı onlarca ülkedeki milyonlarca insanın gözleri önünde yumrukladı. ABD yayını görüntüyü ve sesi sansürlese de, bu anlar birçok ülkedeki yayında kesilmeyerek sosyal medyada yayıldı. Will Smith‘in, reklam arasında salondan atılması gerekirken, en önündeki yerinde oturmaya devam etmesine izin verildi. Üstelik, birkaç dakika sonra sahneye çıkarak En İyi Erkek Oyuncu ödülünü aldı ve “ailesini korumak” üzerine popülist bir konuşma yaparak tüm salon tarafından ayakta alkışlandı. Akademi yayın sırasında alamadığı aksiyonla sınıfta kaldı, tören sonrasında Will Smith‘in ödülünün geri alınıp alınmayacağı merakla bekleniyor.

Nicole Kidman | Fotoğraf: Robyn Beck / AFP

Teşekkür konuşmalarında, “açık bir kuir ve beyaz olmayan bir oyuncu” olduğunu vurgulayan Ariana DeBose ve işitme engelli oyuncu Troy Kotsur‘un konuşmaları öne çıktı. Geçtiğimiz yılın kazananı Youn Yuh-jung‘un Troy Kotsur‘a ödülünü takdim ederkenki sempatikliği kalpleri ısıttı.

Ve 94. Akademi Ödülleri’nde kazananlar

CODA ekibi | Fotoğraf: Ruth Fremson/The New York Times

Kazananlara gelecek olursak, gecede en fazla ödülü alan film, 6 ödülle teknik kategorileri neredeyse silip süpüren Dune (Kurgu, Görüntü Yönetimi, Özgün Müzik, Prodüksiyon Tasarımı, Ses, Görsel Efektler) olurken, onu 3 ödülle CODA (Film, Uyarlama Senaryo, Yardımcı Erkek Oyuncu) ve 2 ödülle The Eyes of Tammy Faye (Kadın Oyuncu, Makyaj) izledi.

Ariana DeBose | Fotoğraf: Ruth Fremson/The New York Times

Jane Campion‘ın En İyi Yönetmen ödülüne uzanmasıyla, Akademi tarihinde ilk kez bu ödül iki yıl üst üste bir kadına gitmiş, Campion ödülü kazanan üçüncü kadın olmuş oldu. Öte yandan birkaç yıldır En İyi Film Oscar’ını kazanmak için çırpınan Netflix, CODA’nın zaferiyle En İyi Film ödülü kazanan ilk dijital platform ünvanını Apple TV+‘a kaptırmış oldu. “No Time to Die” şarkısıyla Oscar’a uzanan Billie Eilish 21. yüzyılda doğan ilk Oscar ödüllü isim, Jessica Chastain kendisi yapımcısı olduğu filmle Oscar’a uzanan ikinci oyuncu oldu.

Dune (2021, Denis Villeneuve)

94. Akademi Ödülleri’nde tüm ödül kazananlar şöyle:

En İyi Film: CODA
En İyi Yönetmen: Jane Campion (The Power of the Dog)
En İyi Orijinal Senaryo: Belfast
En İyi Uyarlama Senaryo: CODA
En İyi Erkek Oyuncu: Will Smith (King Richard)
En İyi Kadın Oyuncu: Jessica Chastain (The Eyes of Tammy Faye)
En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu: Troy Kotsur (CODA)
En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu: Ariana DeBose (West Side Story)
En İyi Animasyon: Encanto
En İyi Yabancı Dilde Film: Drive My Car (Japonya)
En İyi Belgesel Film: Summer of Soul

CODA (2021, Sian Heder)

En İyi Kurgu: Dune
En İyi Görüntü Yönetimi: Dune
En İyi Orijinal Müzik: Dune
En İyi Orijinal Şarkı: “No Time to Die” (No Time to Die)
En İyi Prodüksiyon Tasarımı: Dune
En İyi Kostüm Tasarımı: Cruella
En İyi Makyaj ve Saç Tasarımı: The Eyes of Tammy Faye
En İyi Görsel Efektler: Dune
En İyi Ses: Dune
En İyi Kısa Film: The Long Goodbye
En İyi Kısa Animasyon: The Windshield Wiper
En İyi Kısa Belgesel: The Queen of Basketball

The Power of the Dog (2021, Jane Campion)

94. Akademi Ödülleri’nden notlar böyle, bir dahaki Akademi Ödülleri gecesinde görüşmek üzere!

Gecenin detaylarına buradan ulaşabilirsiniz.