Siz de bizim gibi Boğaz’ın havasıyla nostaljiyi birleştirmek için soluğu Kuzguncuk’ta, Çengelköy’de bulanlardan mısınız? Peki buralara gitmişken nefis bir İtalyan yemeği yemek ister miydiniz? Cevabınız evetse, haberimiz sizi çok sevindirecek. Boğaz’ın yanı başında, şıklığı ve güzel atmosferiyle misafirlerine harika bir İtalyan deneyimi yaşatan Osteria Salvatore geçtiğimiz ay kapılarını açtı.

Konum

Osteria Salvatore
Osteria Salvatore

theMagger olarak doğru mekanların ve başarılı lezzetlerin her zaman peşindeyiz. Eğer sıkı takipçimizseniz, İtalyan mutfağına ayrı bir ilgimizin olduğunu anlamışsınızdır. Bizim için iyi bir taze makarna, iyi bir pizzayı bulmanın ve bu keşifleri okurlarımızla paylaşmanın hazzı bambaşka. Osteria Salvatore de menüsünün rafineliği, lezzetleri ve ortamıyla bizden tam puan aldı.

Menüye geçmeden önce biraz nostalji yapıp; Salvatore’nin bulunduğu binanın geçmişine bakalım. 1800’lü yıllarda Osmanlı tarafından inşa edilen ve fil ambarı olarak kullanılan bina, 1900’lü yıllarda bir baca eklenerek ispirto fabrikasına dönüştürülmüş. Kısacası mekan, 200 yıllık tarihi dokunun hakim olduğu bir yapıda yer alıyor. Bu hikaye ve binanın bir yalı olması Salvatore’yi özel kılıyor.

Gelelim Salvatore’nin menüsüne… Şef Tongar Fırat’ın liderliğinde oluşturulan menüde el yapımı taze makarnalar, odun fırınından çıkan pizzalar, barda kokteylinize eşlik edecek cicchettiler ve deniz ürünleri gibi birbirinden eşsiz İtalyan lezzetleri bulunuyor.

Orecchiette

Makarnalardan en çok ilgimizi çeken, Puglia Bölgesi’nin kendine has makarna çeşidi olan, Salvatore’de trüf sosla servis edien Orecchiette oldu. Orecchiette’yi İtalya’nın “topuk” bölümü haricinde bulmanın zor olduğunu söyleyebiliriz. Siz de bizim gibi bir taze makarna hayranıysanız o zaman size bir önerimiz daha var; menü tüm çekiciliyle misafirlere göz kırpan patates ve ricottalı ev yapımı ravioli.

Panzuotto
Panzuotto

Salvatore’de barın yanında, şıklığı ve büyüklüğüyle mutlaka dikkatinizi çekecek yemyeşil bir odun fırını da bulunuyor; önerimiz bebek ıspanak, bresaola ve beyaz trüf yağı ile hazırlanan Panzuotto.

Ana yemek olarak da tütsülenmiş patlıcan püresi eşliğinde servis edilen olukça lezzetli olan Kuzu İncik’i öneriyoruz.

Artizan Kokteyl
Artizan Kokteyl

Salvatore’nin yemeklerinin yanı sıra geniş şarap kavı ve nefis artizan kokteyllerinin olduğunu hatırlatalım.

Boğaz havasını özeleyenler, yeni bir İtalyan restoranı keşfetmek isteyenler en kısa zamanda rotalarına Çengelköy’de bulunan Osteria Salvatore’yi eklemeliler. Şık atmosferine, servisine ve yemeklerine bayılacağınızı garanti ediyoruz.

İlginizi çekebilir: İstanbul Flaneur’den İstanbul’un İtalyan Restoranları