Temel bir ihtiyaçtır özgürlük. Düşünebilen tek canlı varlık olan homosapien, kendi görüşünü belirleme hakkını ister, bunun için inanır, direnir ve gerekirse savaşır. Öyle bir dürtüdür ki bu “ya özgürlük ya ölüm” bile diyebilir. Aynı homosapienin bir özelliği de duygularını yansıtmak için araçlara ihtiyaç duymasıdır, burada da sanat ve onun bir dalı olan müzik devreye girer.

Yüzyıllardır dünya denilen koca kürede yaşayan her halk aynı şeyi istemiştir aslında: Özgürlük ve demokrasi. Anlaması da pek güç olmasa gerek, Eski Yunanca’da “Halk İktidarı” anlamına gelen “Demokrasi” tabii ki de her halkın ortak ülküsü olmuştur. Birtakım kişilerin ya da ülke ittifaklarının süper egolarından, faşizminden ve ırkçılığından çok canlar kaybedilmiş, çok işkenceler görülmüş, çok aşklar toprağa gömülmüş ama eninde sonunda o özgürlük elde edilmiştir. Çekilen tüm aşk acıları, güçlü inanç duyguları, zafer mutlulukları ise sanata ve müziğe yansımıştır. İşte onlardan sanırım en çok sevilenleri:

Özgürlük Şarkıları

1. Ay Carmela

“Son Faşist Diktatör”  olarak anılan Franco’ya karşı gerçekleşen İspanyol İç Savaşı’nda, halkın marşı haline gelmiş ve şarkı sözlerinde de (“Hepimizin  bir amacı var: Faşizmin ellerimizde yok olması) söylendiği gibi faşizme karşı yazılmış en güzel özgürlük şarkılarındandır.

2. Bella Ciao

“Hoşça kal güzelim” anlamına gelen Bella Ciao, 2. Dünya Savaşı’nda, önce İtalya’da Mussolini sonra da Alman işgalcilere karşı mücadele veren İtalyanlar tarafından eş ve sevgililerine söylenmiş bir veda ezgisi…

3. Katyusha 

İkinci Dünya Savaşı sırasında savaşçı Rus askeri ile Katya’nın aşkını anlatan şarkı… Şarkı pek hoş olmakla birlikte Katyusha aynı zamanda çok ağır bir roket türü.  Sanırım bu sebeptendir ki aynı zamanda Putin’in milyon milyon euroya mal ederek Tour de France’da yarıştırdığı bisiklet takımının da adı 🙂

4. God Save Ireland

1867 yılında beslenmiş İrlanda devrim marşıdır. O yıllarda bu özgürlük sevdalısı ırkı çok yüreklendirmiş olacak ki herhangi bir İrlanda takımıyla oynanan futbol maçında bu şarkıyı tribünlerde de duymamanız imkansızdır.

5. Hasta Siempre

Sanırım özgürlük aşkını ve o özgürlüğün önderi olmuş kişiye duyulan sevgiyi en iyi anlatan ezgilerden… Ne denebilir ki: CHE.

6. İzmir Marşı

Düşünün öyle bir halk ki özgürlüğü için her şeyi feda etmiş ve bir lider ki o halkı ölümünden 1000 yıl sonra kenetleyebilecek kadar vizyoner ve güçlü.  Türk olan olmayan, bu ülkeyi seven herkesin “güzel” günlere inancıdır İzmir Marşı.

Ayrım gözetmeksizin her halkın özgür olduğu bir dünyada güzel günler dileğiyle…  

İlginizi çekebilir: “Demokrasiye Olan İnancınızı Arttıracak Birkaç Hikaye”