83 yıl önce İzmir Kemeraltı’nda kurulan ve bugün 45 ilde faaliyet gösteren Özsüt, İzmir’in kalbi Alsancak’ta açık mutfak tasarıma sahip yeni bir konsept hayata geçirdi. Özsüt Select adını taşıyan bu yeni adreste, dünyanın en tanınmış pasta şeflerinden Karim Bourgi’nin tarifleri de tadılabiliyor. Şef Bourgi ile katıldığım workshop’ta hem kendisini dinleme hem de özel lezzetleri ‘deneyimleme’ şansı buldum. ‘Deneyimleme’ diyorum çünkü bu tatlılar katman katman açılıyor, dilde adeta parfüm notaları gibi farklılık gösteriyor.

Ekler | Fotoğraf: Instagram @ozsutselect

Özsüt Select Konum

Kültürlerarası Bir Pastacılık Kariyeri

Şef Karim Bourgi, Lübnanlı bir ailenin çocuğu olarak Senegal’de doğdu. 10 yaşında, İsviçre’de yaşarken pastacı olan komşularından etkilenen Bourgi, 2009 yılından beri Dubai’de yaşıyor. Mesleki eğitimini ilk olarak Beyrut’taki Faculty of Hospitality Management’ta aldı, sonrasında dünyaca ünlü şefleri yetiştiren Le Cordon Bleu Paris’ten mezun oldu.

Karim Bourgi | Fotoğraf: Instagram @ozsutselect

Ladurée Paris, Dubai Fauchon Paris, La Maison du Chocolat Paris, Dubai Hermès Cafe’nin de içinde olduğu dünyanın en meşhur pastanelerinde çalışarak kariyerinde ilerleyen Bourgi, son yıllarda Özsüt ile özel lezzetler geliştiriyor.

Günü Tatlandıran Bir Mola

La Bise | Fotoğraf: Instagram @ozsutselect

Özsüt Select, aydınlatmasından masa sandalyesine, içeride yer alan renk tonundan logosuna kadar çok ince düşünülmüş, özenli bir mekan. Bourgi danışmanlığında hazırlanan menüde Fransız pastacılık kültürünü yansıtan birbirinden lezzetli pastalar, çikolatalar, milföyler, macaronlar ile beraber fırından çıkar çıkmaz tadılabilecek kruvasan ve ekmek çeşitleri bulunuyor.

Select’e özel menüde yer alan yenilikler arasında Özsüt’ün tüm dondurmalarında olduğu gibi en taze günlük çiftlik sütü ve taze meyvelerle hazırlanan gelato çeşitleri de yer alıyor. Pastalarda şefin de belirttiği gibi çok katmanlı ve şaşırtıcı bir formül hayata geçirilmiş. Bourgi buradaki püf noktayı “lezzetlerimi üretirken en basit tadı üste çıkarmayı, farklı duygular uyandırmayı hedefliyorum” şeklinde dile getiriyor. Şefle katıldığım workshop’ta hem kendisini dinleme hem de lezzetleri ‘deneyimleme’ şansı buldum. ’Deneyimleme’ diyorum çünkü bu tatlılar katman katman açılıyor, dilde adeta parfüm notaları gibi farklılık gösteriyor. Özellikle de Fransızca’da ‘öpücük’ anlamına gelen La Bise’i mutlaka not alın! Antep fıstıklı unsuz kek, beyaz çikolatalı namelaka kreması, frambuazlı mus, Antep fıstıklı kıtır kattan oluşan bu lezzet hafızalara kazınıyor. İzmir’e yolunuz düşerse Özsüt Select’in hem imza tariflerini hem de şeflerle gerçekleştirilen workshop’larını takip edebilirsiniz.

Kapak Fotoğrafı: Instagram @ozsutselect

İlginizi çekebilir: Çağla Meknuze’den Octo