Antakya benim için çok önemli bir lokasyon. Öğrencilik hayatımın geçtiği ve her bir köşesinde ayrı anılar biriktirdiğim, artık uzakta olsa da adını duyduğumda kendimi yeniden orada hissettiği bir şehir. Birçok medeniyeti, kültürü içinde barındıran ve en önemlisi saygı/sevgi içerisinde yaşayan güzel insanlarla dolu bir yer. Eski Antakya’da tarihi sokakları gezerken kapı önlerinde durur neşeyle oynayan çocukları izlersiniz. Taş evlerin avlularına denk gelir, içeri adımınızı attığınız an büyülenirsiniz. Günün belirli dilimlerinde kiliseden yükselen çan sesini duyar, ezan okunduğuna şahit olursunuz. Herkesin sevgi içinde yaşadığı çok kültürlü güzel Antakya’nın yemeklerine hayran olur daha masadan kalkmadan tekrar yemek için dakikaları sayarsınız. Asi nehrinin kıyısında dolanır, şehri ikiye ayıran köprülerden geçer ve yemyeşil parklara çıkarsınız. İşte bu güzel şehrin tadına doyum olmayan lezzetlerinden biri olan dürümünü, artık Arnavutköy’de Papatya Dürüm’de bulabilirsiniz. Hadi gelin bu lezzet yolculuğunu birlikte deneyimleyelim.

Papatya Dürüm

Papatya Dürüm, yine Arnavutköy’de çok sevdiğim bir yer olan Melina Kantina’yı işleten Melina Abdo ve arkadaşı Gamze Haksöz’ün açtığı çok yeni bir mekan. Biz Antakya’da Meclis’in çevresinde bulunan dürümcülere gider orada birbirinden lezzetli dürümler yerdik. İşte Papatya Dürüm de iç tasarımıyla o salaş dürümcüleri andırıyor. O kadar güzel ve tatlı düşünmüşler ki kapı kilidinden, sandalye masasına, çay bardaklarına kadar her şey Antakya’yı anımsatıyor. Dışarıda sadece üç masa mevcut. İçeriye baktığınızda hemen kapının solunda bir çay istasyonu var. Mekanın adına ilham olan papatya ise desen olarak çay bardaklarına işlenmiş. Yine duvarları da papatya desenli fayanslarla kaplamışlar. Bir köşesinde asılı eski bir saat var. Anlayacağınız bu küçük ama tatlı detaylar daha lezzetleri denemeden içimizi ısıtıyor.

Lezzetlere gelecek olursak i-na-nıl-maz-dı! Menüde 11 farklı lezzet var, o nedenle hepsini tek tek sayacağım; kebap dürüm ve porsiyon, tavuk şiş dürüm ve porsiyon, Harbiye usulü tavuk, humus, babagannuş, biber yoğurtlama, süzme yoğurt, salata ve tatlı… Yediklerimi anlatmam gerekirse; ilk olarak Harbiye usulü tavuğu yedim. Sosu, biberli ekmeği, yanında közlenmiş domates ve biberi, taze otlarla yapılmış salatası ile tabak efsane lezzetliydi, bitsin istemedim… Bir diğer yediğim lezzetse kebap dürüm oldu. Dışındaki ekmeği, içindeki sosu, eti, soğanı ve otları ile damakta zenginleşen bir dürüm olduğunu söyleyebilirim.

Papatya Dürüm’e haftada bir gün gelmek istiyorum, tüm menüyü aralıklarla denemek istediğimi de şimdiden söylemek isterim. Henüz denemesem de sizler burayı ziyaret ettiğinizde finali Antakya peynirli Papatya tatlıları ile yapabilirsiniz. Antakya’ya gitmeden bu lezzetleri sizler de tatmak isterseniz Papatya Dürüm’e uğrayın derim. Hepinize tatlı haftalar ve afiyetler olsun. 🙂

Kapak Fotoğrafı: Instagram @papatyadurum

İlginizi çekebilir: Naz Kavas’tan Hadika Kahvaltı Evi