“Kahvaltının mutlulukla bir ilgisi olmalı” demiş Cemal Süreya. Ne kadar da doğru demiş. Güne güzel bir kahvaltı ile başlayınca, hele bir de tepede güneş ışıldıyorsa, o günün tamamı çok başka oluyor. Dün ziyaret etme fırsatım bulduğum Passage178, bana tam da bu duyguları yaşattı!

Bir süredir instagram üzerinden enfes gözüken fotoğraflarına denk geldim Passage178’in. Ve dün güne kendimi ödüllendirerek başlamak istedim ve soluğu Kanyon’un en üstü katında bulunan Escale’nin yanına açılan bu tatlı mekanda aldım. Mekanın ferah atmosferi beni samimi bir şekilde karşıladı. Bir de menüyü elime alıp çeşitleri gördüğümde benden mutlusu yoktu!

Passage178

Passage178’de Neler Denedim?

Bir mekanda kahvaltı tabağının lezzeti kadar sunumu da çok önemlidir benim için. Passage178’in kahvaltı tabağı her yönüyle beni tatmin etti. Taptaze domatesler ve salatalık dilimleri, el yapımı iki çeşit reçel, leziz zeytinler, özellikle kaymağına bayıldığım bir bal-kaymak kasesi, çeşitli peynirlerle döşenmiş kahvaltı tabağını gördüğünüz anda günün güzel geçeceğini anlayabiliyorsunuz! Yanında gelen ekmeklerle beraber kruvasanı da sipariş ettim ortaya. İyi ki de etmiştim, bal-kaymak ikilisi kruvasanla başka bir boyuta ulaşıyor.

Passage178 Kahvaltı

Gelelim ikinci lezzete. Bir kahvaltı menüsünde eggs benedict varsa, onu mutlaka denemeliyim! Kendime avokado ve somonlu bir eggs benedict söyleyip, heyecanla siparişimin masaya gelmesini bekledim.

Passage178

Eggs Benedict’lerde en çok önem verdiğim nokta, yumurtanın kıvamı ve somonun lezzeti. Yumurtanın kıvamı katı şekilde gelince çok üzülüyorum. Ben katı yumurta sevmem, ayrıca eggs benedict her zaman akışkan olmalı. Somon da soluk değil, canlı bir renkte olmalı. İşte Passage178’i bu yüzden sevdim, kaliteden asla ödün vermemişler.

Passage178

Peki masadakiler ve ben bu kadarla doyar mıyız? Tabi ki hayır! Menüde ilk bakışta gördüğümüz çılbırı da denemekte kararlıydık. Çılbır, poşe yumurtanın türkçe versiyonu diyebiliriz. Bu lezzet bir de mantı kıvamında bir sosla gelince her şey çok değişiyor. Türk kahvaltısının ve damak zevkinin önemini bir daha anlıyorsunuz. Passage178’e giderseniz, Çılbır’ı denemeyi unutmayın. Bayılacaksınız!

Passage178’in menüsünde Fransız kahvaltı çeşitlerinin biraz Türkleştirilmiş versiyonlarından da tadabilirsiniz. Örneğin, Croque Monsieur’ü Kars Gravyer’iyle fırına atıp harika bir lezzet elde etmişler. Tabi ben bunu görünce Croque Monsieur’de denemek istedim. Ne de olsa kahvaltı günün ilk öğünü, dilediğim kadar yiyebilirim değil mi :)

Şunu atlamayayım, Passage178 yalnızca bir kahvaltı mekanı değil. Günün her saatinde gidip kendinizi ve midenizi şımartabileceğiniz birçok seçenek bulunuyor menüde.

Passage178 Kanyon

Burayı beni daha da ısındıran detayı mekandan ayrıldıktan sonra öğrendim. Eşim Tuna ve Kuki’yle oturduğumuz Ortaköy’deki sitemizdeki kapı komşumuz sevgili Cem Erman hazırlamış buranın logosunu ve menü tasarımını. Oradayken logo ne kadar mekanın sıcaklığıyla uyum sağlamış diyordum ki Cem’in eseri olduğunu öğrendim :)

Herkese şimdiden afiyet olsun!

Başka kahvaltı mekanları da keşfetmek isterseniz Merve Uzun’un kahvaltı mekanları önerilerini veya theMagger’ın kahvaltı mekanları derlemesini de okuyabilirsiniz. 

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN