Avrupa’nın okyanus kıyısındaki yalnız ve güzel başkenti Lizbon! Portekiz’e hiç yolunuz düşmediyse, muhtemelen buraları yanlış tanıyorsunuzdur. Çünkü Portekiz, komşusu İspanya’dan, Akdenizli diğer ülkelerden çok farklı davranış kalıplarına sahip bir ülke. 

Konum

lisboa
Pasteis de Belem: Lizbon’un Dillere Destan “Nata” Tartları

Boylu boyunca Atlas okyanusuna açık bu ülkenin karadan tek komşusu İspanya ve onunla da aralarının çok iyi olduğu söylenemez. “Doğudan gelen tek güzel şey Güneş’tir!” diye bir atasözleri bile var.

Ülkenin izole yapısı insanların huyunu da etkilemiş, bu Akdenizliler ne bağırarak konuşuyor, ne de heyecanlılar. Hepsi sessiz, kendi halinde… Acıklı şarkıları Fado’yu dinleyip, şaraplarını içiyorlar akşamları, onlar için gece hayatı bu.

Ülkede Amerikan usulü kahve bulmak neredeyse imkansız. Yerli halk sadece espresso benzeri, ondan kat be kat acı olan Portekiz kahvesini içiyor.

Şehri boylu boyunca geçen sarı tramvayı, Tejo nehri, ginjinha’sı, şarabı, morina balığı, Dünya tarihine adını kazımış denizcileriyle, ortaçağın tüm ihtişamını her adım başı kendini hissettirdiği Pessoa’nın şehri Lizbon!

Bu güzel şehre gelip, yapılması gereken her şeyi yaptınız ama Pasteis de Belem’e uğramadıysanız; gezinizi tamamladınız sayılmaz. Ününü çoktan Lizbon ve Portekiz dışına taşımış ve  Dünyaca ünlü olmuş, Pasteis de Nata ismiyle geçen bu leziz tartlar bu ülkenin en “tatlı” sembollerinden. Yaklaşık 150 yıllık geçmişi olan bu tartların tarifleri sır gibi saklanıyor.

Pasteis de Nata’nın Hikayesi

pasteis de belem 4
Pasteis de Belem: Lizbon’un Dillere Destan “Nata” Tartları

Hikayesi ise çok masalsı; kıyafetlerini beyazlaştırmak, şarapları durulaştırmak için manastırlarda o denli yumurta akı kullanıyormuş ki; arta kalan sarıları ziyan olmasın diye, işsiz kalan bir rahip, bu tartları yaratmış. O gün bugün ise, bol yumurta sarısından yapıldığını tahmin ettiğimiz Pasteis de Nata’lar, büyük bir hayran kitlesi tarafından tüketiliyor. Bu tartların seveni öyle çok ki; pastanenin önündeki kuyruk metrelerce uzanıyor ve öğleden sonra olmadan hepsi tükeniyor.

Siz ister bir pasta tutkunu olun ya da olmayın, sadece tarihi ve dillere pelesenk oluşundan bile dışı milföy hamuru, içi krema olan bu küçük pastacıklar için gününüzün ilk saatlerinde kalkıp Belem bölgesine yol almanız, gerekirse kuyrukta bir müddet beklemeniz ve bu deneyimi yaşamanız gerekiyor.

Pastanenin bulunduğu Belem bölgesine şehir merkezindeki Praçada Figueira meydanından kalkan 15 numaralı tramvay ve birçok otobüsle rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Bazıları bu muhteşem tartların, komşu şehir Porto’nun enfes şarabıyla da çok iyi gittiğini söyler, denemesi sizden…

Pastéis de Belém Adres: Rua de Belém, 84 a 92, 1300-085 Lisboa Lisbon, Portugal