Yeniköy’de şimdilerde herkesin Boğaz manzarasını doya doya içine çektiği ve lezzetli menüsüyle kokteyllerinin tadına bakıp mutlu olduğu bir mekan var: Però!

İstanbul’un farklı köşelerinden yepyeni mekan önerileri için Bu Hafta Sonu Keşfedin: İstanbul’un Yepyeni 10 Mekanı başlıklı listemize göz atmayı unutmayın!

Yeniköy, bugünlerde yeni bir mekana kavuşmanın keyfini yaşıyor. Eskinin Circle’ı, tamamen yenilenmiş ve ortaya günün her saatinde gidilesi Però Yeniköy çıkmış. Però’ya adımınızı attığınız anda toprak tonlarındaki ortamı ve duvarlarda sanat eserini çağrıştıran resimleri dikkatimizi çekiyor. Ayaklarımız da tam karşıya teras alanına çekiyor çünkü harika bir Boğaz manzarası bizi bekliyor.

Terasın çekim gücüne kapılarak en önde kendimize bir yer ediniyoruz. İyi ki burada teras bölümünü açmışlar dedim. Eskiden sadece uzaktan bakmakla yetiniyorduk. Şimdi ise bu manzarayı yaşıyoruz. Hava açıksa ve akşam da dolunay varsa, o zaman yaşayacağınız keyfi siz düşünün. İçeride de loş ve sakin bir ortam sizi bekliyor. Otururken, sohbet ederken ve bir şeyler atışıtırırken telaş etmeden ve duvardaki resimleri inceleyerek zaman geçirmeniz mümkün. Yerleştiğimize, mekana ısınıp manzaranın güzelliğini zihnimize kazıdığımıza göre, menüyü açabiliriz.

Pero’nun menüsü yine sevdiğim bir tarzda yani az ve öz. Başlangıçlarda tercihimiz, kinoa mücver, kuru etli börek, hardallı füme etli bruschetta oldu ve hiç pişmanlık yaşamadık. Kinoa mücver, çok başarılıydı, mümkünse iki porsiyon söyleyip ana yemek niyetine yiyebileceğim kadar. Sonrasında hemen ana yemeğe geçtim ama siz beni örnek almayın, gittiğinizde keçi peynirli semizotu salatasını atlamayın. Bir salatada olabilecekten fazlasına sahip; çilek, portakal, ceviz ve elma bile içeriyor. Manş fasülyeli kinoa salatasını da es geçmeyin, kısaca benim yerime her ikisinden de yiyin.

Ana yemekler de sade ama lezzetli. Tadına baktığımız mantarlı makarna dışında pero burger, somon ızgara veya kontrfile dilimlerini de değerlendirin derim. Sipariş verirken menüdeki farklı alternatifleri düşünün ama churros’u hiç düşünmeden doğrudan söyleyin. Mümkünse de kimseyle paylaşmayın, yaşasın bencillik! Yedikten sonra Però’yu iki kelimeyle özetliyorum: manzara ve churros. Burada yemek, öğlen ve akşamdan ibaret değil; sabah saatlerinde kahvaltıları, pazar günü de brunchlarıyla güne merhaba diyebilirsiniz. Omlet, egg benedict, caprese ve French tost dışında tartineler de sabah neşesini getiriyor. Bugüne kadar gidenler de en çok yıldızı kahvaltılarına veriyor.

Però’ya, Yeniköy’de bizi manzaralı bir mekan kadar kokteyl barına da kavuşturduğu için teşekkür ediyoruz. Şarap ve bira menüsü dışında en az on bir çeşit kokteylini de ayrıca belirtmek gerek. Peanut meg ve perojo merak ettiklerim mesela. Akşam 18:00’den sonra sıcak içecek servisi sona eriyor ve bar havasına dönüşüyor. Böylece güneş batarken manzara keyfinize, içkiniz eşlik ediyor.

Però’dan çıkarken şuna bir kez daha emin olacaksınız:  Boğaz hattında böyle bir mekana ve ortama kesinlikle ihtiyaç vardı. Portekiz, Meksika, Çin gibi şehirlerde yaşayıp eğitim alan, artı World Class 2015’te ödül kazanan çalışanlarıyla bu ihtiyacımız fazlasıyla karşılanmış oldu. Kısaca Pero, Yeniköy’e hoş geldi, sizlerle de en kısa zamanda tanışmayı ve ‘hoş bulduk’ demeyi bekliyor.

Not: Çalışma saatleriyle ilgili kısa bir hatırlatma yapmakta fayda var. Pazartesi kapalı, diğer her gün 10:00’da kapılarını açıyor, hafta içi saat 22:00’ye, haftasonu ise saat 02:00’ye kadar misafirlerini ağırlıyor.

Però Adres: Yeniköy Mahallesi, Köybaşı Caddesi, Daire Sokak No: 5 

İstanbul’un farklı köşelerinden yepyeni mekan önerileri için Bu Hafta Sonu Keşfedin: İstanbul’un Yepyeni 10 Mekanı başlıklı listemize ve MEKAN kategorimize göz atmayı unutmayın. Bununla da kalmayın, siz de yeni keşfettiğiniz mekanları theMagger’da yazın!

Fotoğraflar: Pero, Istanbul Lite, Zomato

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN

x

Newsletter'a üye olmadınız mı?