Moda’da neredeyse her hafta yeni bir yer açılıyor. Bazıları kalıcı olurken, bir kısmı ise kısa sürede yerini başka bir mekana bırakıyor. Geçen hafta gidip keşfettiğim Potage Moda ise bana kalırsa Moda’nın en kalıcı mekanlarından biri olacak ve lezzetleri ile pek çok müdavim edinecek.

Potage Moda, kolay anlatımla 700 gram’ın iki yanında, Ruşen Ağa Sokak’ta açıldı. Girdiğiniz an sizi samimi, sıcak ve açık renklerin hakimiyetinde şirin bir atmosfer karşılıyor. Burası iki katlı, minik bir yer; ancak lezzetleriyle çok iddialı. Zaten bence belli başlı yemeklere ağırlık verip, bunları en iyi şekilde yapan mekanlar, her şeyi bulabileceğiniz yerlere göre çok daha özenli oluyor. Bu özen de Potage’ye ilk girdiğiniz anda kendisini belli ediyor açıkçası. Peki menüde hangi yemek/içeceklere ağırlık verilmiş, hemen anlatayım. Burada çok lezzetli ve sağlıklı çorbalar, bol etli leziz bir mantı ve haşlama içli köfteler var.

Potage Moda
Potage Moda | Fotoğraf: Naz Kavas

Tabii, bir de gün boyu ön masalardan birine oturup eşliğinde keyif yaparak, sokağın nabzını tutabileceğiniz farklı çay ve kahve çeşitleri. Çorbaları detaylı anlatmalıyım kesinlikle. Menüye göz atarsak öncelikle ‘’Kahvaltı Potage’’ ve Ana Potage’’ olarak ayrılıyorlar. 08:30’dan itibaren servis edilen kahvaltı çorbaları, Kırmızı (Yaz Domatesi, laktozsuz süt ile hazırlanan), Sarı (Kırmızı Mercimek, Tahin, Soya Sütü) ve Turuncu (Bal Kabağı ve Soya Sütü) olarak ayrılıyor. Öğlen çeşitlerinde ise Beyaz, Yeşil, Kiremit ve benim bayılarak yediğim Rengarenk gibi isimlendirilmiş çorbalar var.

Tüm çorbaların yanında turşu ve ekşi mayalı taze ekmek geliyor ki ekmek dahi fazlasıyla lezzetli. Çok sevdiğim vegan çorba “Rengarenk”i anlatmam gerekirse; içerisinde brokoli, kuskus, kabak, kereviz, pırasa, patates ve soya sütü var. Hem çok sağlıklı, hem de lezzetli. Üstelik çok da doyurucu. Aklınızda çorbayla doyar mıyım gibi bir soru kalmasın çünkü gerçekten çok doyurucu olduklarını söyleyebilirim. Sunumları da cabası! Son olarak, yemeklerin ardından, ‘’Rahat Çay’’, ‘’Sakin Çay’’ (melisa, papatya, rooibos, lavanta yağı) veya ‘’Mavi Çay’’ gibi rahatlatıcı çaylardan içip Potage Moda’nın keyfini çıkarabilirsiniz.

Kapak Fotoğrafı: Naz Kavas

İlginizi çekebilir: İstanbul Flaneur’dan Yeni Açılan Mekanlar