‘Rolling Thunder Revue: A Bob Dylan Story by Martin Scorsese” adlı belgesel film, bizleri 1975 yılında Bob Dylan’ın yaptığı ”Gürleyen Yıldırım Revüsü” turnesine götürüyor. Bu yıl Netflix aracılığıyla bizlerle buluşan belgesel, ödüllü yönetmen Martin Scorsese imzası taşıyor.

Rolling Thunder Revue Belgeseli
Rolling Thunder Revue Belgeseli | Fotoğraf: Justwatch.com/

Birçok albüm ve besteye hayat vermiş olan Bob Dylan, modern rock müziğinin temelini atan bir modern zaman ozanı. Müzik tarihinin ilk folk rock albümü sayılan Bringing It All Back Home albümü de yine onun yeteneğinin eseri. Ayrıca kendisi; Nobel, Oscar ve Grammy gibi birçok ödülünde sahibi.

Belgesel, Bob Dylan’ın 1975 yılında gerçekleşen ”Rolling Thunder Revue” adlı turnesinden görüntüleri Netflix aracılığı ile arşivden çıkarıyor ve bizi de o keyifli turne yolculuğunun içine alıyor.

Turnenin en önemli özelliklerinden bir tanesi, gerçekleşmesinden önce hiçbir planlamanın yapılmamış olması. Gidilen yerlerde nerede konser yapılacağı aynı gün içerisinde belirleniyor ve konser o akşam gerçekleştiriliyor. Eğer gidilen şehirde Bob Dylan’ın tanıdıkları, müzisyen arkadaşları da bulunuyorsa o akşamki konsere arkadaşları da katılıyor ve birlikte sahne alıyorlar. Bu şekilde sahne aldıktan sonra, turnenin ruhunu da çok sevdiğinden Dylan’ın yolculuğuna katılma kararı alan müzisyen arkadaşlar da bulunuyor ve belgeselde bu hikayeyi onların ağızlarından dinleyebiliyoruz.

youtube play youtube play

Dinamik, kalıpları olmayan, özgür ruhlarının sahne aldığı bu turnede ilginç olan bir diğer şey ise Bob Dylan’ın yüzünü her sahneye çıkışında beyaz boya ile boyaması. Yüz mimiklerinin uzaktan bile görülebilmesini isteyen Bob Dylan’a bu boyanın yanı sıra ikonikleşmiş şapkası da turne boyunca eşlik ediyor.

İzlerken keyif alacağınızı düşündüğüm bu belgeselle ilgili yazımı bir Bob Dylan sözü ile bitirmek isterim… “Hayat kendini bulmak değil, kendini yaratmaktır.” Kendisini yaratmayı başarabilmiş Bob Dylan’a sevgilerimle!

Kapak fotoğrafı: Yahoo News

İlginizi çekebilir: SineMagger’dan En İyi Belgeseller ve Netflix Filmleri