Stokholm’deyken çok uzaklara gitmeden kayak deneyimi yaşamak isterseniz Stockholm’e iki buçuk saat uzaklıkta, Borlänge’ye bağlı Romme Alpin kayak merkezi bulunuyor. İsveç’in güneyi dağlık bir bölge olmadığı için yüksek dağlar beklemeyin ama iyi seviyede kayak bilenler için de keyif alınabilecek bir yer. Yeni başlayanlar için ise mükemmel bir fırsat. Detaylar için yazımı ulaşım, kayak deneyimi, yeme-içme ve konaklama olarak ayırdım, doğrudan ilginizi çeken kısma geçebilirsiniz.

foto_romme_alpin_1
Romme Alpin Kayak Merkezi | Fotoğraf: visitdalarna.se

Romme Alpin’e Dair Her Şey

Ulaşım

romme-alpin-kayak-merkezi-saat-15-00
Romme Alpin, saat: 15.00 | Fotoğraf: Gazel Insel

Arabaniz yoksa ulaşım için iki seçenek var. İlki Stockholm Central Station’dan Borlänge’ye trenle gidip taksi veya otobüsle Romme Alpin’e geçmek. Borlänge’ye 150 SEK’ten baslayan SJ tren biletleri mevcut. Tren yol üstünde Uppsala’da da duruyor dolayısıyla Uppsala’dan da trene binebilirsiniz. Borlänge’den Romme Alpin’e taksiyle ulaşım 550 SEK (17 dakika) ancak toplu taşımayı yakalayabilirsiniz (214 numarali otobüs ile 35 dakika) 35 SEK’e otobüste kredi kartınızla ödeme yaparak ulaşabilirsiniz. Tek kötü yanı seferlerin çok sık olmaması. Taksi için tren garında kayakla gelen kişilere taksiyi bölüşmeyi teklif edebilirsiniz. Biz de tesadüfen bunun yaygın olduğunu öğrendik.

İkinci seçenek Romme Alpin’e ait Stockholm-Romme Alpin otobüsü. Doğrudan otobüs garından alıp kayak merkezine getiriyor. Ski-pass dahil günübirlik git-gel ücreti 695 SEK. Yol toplam 2.30 saat sürüyor. Sabah 7 de yola çıkıp, tesis kapandıktan 15 dakika sonra da dönüşe geçiyor. Tesisin içine giriyor olmasi büyük kolaylık. Günübirlik kayak gezisi için tavsiye ederim.

Kayak Deneyimi

romme-alpin-kayak-hazirliklari
Romme Alpin, kayak hazırlıkları | Fotoğraf: Gazel Insel

Dağ, 400 m yükseklikte; merkezde toplam 34 farklı rota bulunuyor. 2023 itibariyle Avrupa’daki en hızlı telesiyeje sahip. Sabah 9’da pistler açılıyor fakat kışın hava tam aydınlanmadığından saat 10’a kadar kaymaya başlayan pek olmuyor. Telesiyejlerin kapanma saati de havanın kararmasına bağlı olarak 15-16 oluyor. Yeni öğrenecekler için hem dağın eteklerinde hem de telesiyejle çıkılan bölgelerde ideal rotalar var. Adım adım öğrenmek ve ilerlemek mümkün. Eğer kayak ve board için manevralarınızı geliştirmek isterseniz özel park alanı dağın üst kısmında yer alıyor. Ayrıca başladığınız bir rota zor gelirse pistin ilk çeyreğinde daha kolay bir piste geçebiliyorsunuz. Telesiyejle çıkılan bölgelerde kaymaya başladığında keyifli bir görsel deneyime sahip oluyorsunuz; kuzey ormanlarının kayın ağaçları arasında doğayı izleyerek aşağıya iniyorsunuz.

Ekipman kiralamak için sistematik bir düzenleri var. Romme Alpin’in sitesinden önceden rezervasyon yapabilir veya alana vardığınızda oradan alabilirsiniz. Başlangıç seviyesi yetişkinler için kayak kiralama ücreti günübirlik 315 SEK’ten başlıyor ve gün sayısı, kayak/board tercihi, deneyim düzeyine göre değişkenlik gösteriyor. Ceket, pantolon, kask kiralama imkanları da mevcut.

Yeni öğrenmek isteyen çocuklar için grup dersleri var fakat yetişkinler için sadece özel ders almak mümkün. Dersler 55 dakika ve dengede durmak, basit kayak hareketleri ile ufak tepelerden kaymayı öğrenmek için çok yeterli oluyor. Eğer günübirlik gidiyorsanız gider gitmez bir ders alıp günün kalanını pratik yaparak geçirmenizi tavsiye ederim. Alışma hızınıza göre gün sonunda ufak tepelere telesiyejle çıkıp inebilir seviyeye gelebilirsiniz.

Yeme-İçme

Eğer Stockholm’den geliyorsanız fiyatlara çok şaşıracaksınız, yarı yarıya daha ucuz. Hizmet ve lezzet için beklentiniz çok yüksek olmasın ama hazırlık yapmadan gelmek isterseniz uygun fiyatlı bir çözüm.

Dağın alt kısmında tesisin köşesinde hazır mangal alanları var. Yanınızda pişirmek için malzemelerinizi içeceklerinizi getirip kayak molası mangal keyfi yapabilirsiniz. Mangallar büyük olduğundan aynı anda birkaç kişi yemeklerini pişirebiliyor. Bu sayede de yeni insanlarla tanışmak mümkün. Karlar arasında bu deneyimi yaşamanızı da tavsiye ederim.

Ayrıca tesise ait otelin restoranı var. Kahvaltı ve akşam yemeklerinde açık büfe hizmet veriyorlar ve çok başarılılar. Her akşam farklı bir mutfakları oluyor. Biz gittiğimizde İtalyan mutfağı günüydü. Başta İsveç’te İtalyan yemekleri yemek cazip gelmese de çok lezzetli bir menüyle karşılaştık. Yemek yanında Barbera Asti kırmızı şarabını tercih ettik. Restoranın barında da biralar ve kokteyller de mevcut.

Konaklama

romme-alpin-kayak-rotalari
Romme Alpin, kayak rotaları | Fotoğraf: Gazel Insel

Kayak pistinin hemen dibinde Romme Alpin Kayak Oteli bulunuyor. Konaklama tarihinize göre değişiklik gösterecektir. Oda paketlerine açık büfe kahvaltı dahil. Ski-pass, akşam yemeği alma tercihinize göre farklı paketler var, internet sayfasından inceleyebilirsiniz. Tavsiyem ski-pass ve akşam yemeği dahil paketi almanız çünkü şehre gidip yiyip gelmekten daha ucuza geliyor. En uygun paketleri sezon başlamadan alabilirsiniz. Biz sezonun başlamasından bir hafta önce rezervasyon yapmıştık. Otel gayet temiz, odalarda kıyafetler için ek kurutma dolabı bulunuyordu. Oda numarasıyla birlikte kayak ekipmanlarınızı koyabileceğiniz pistlere yakın alanda ayrı bir dolaba da sahip oluyorsunuz. Böylece odaya karlı, ıslak ekipmanları taşımanız gerekmiyor.

Kayak sonrasi Borlänge şehir merkezini gezmek isterseniz çok zaman ayırmanız gerekmiyor. Zaten dağdan şehre ulaşırken şehrin büyük kısmını görmüş olacaksınız. Çok küçük bir kasaba dolayısıyla gezmek ve oturmak için çok seçenek yok. Kış döneminde bir çok yer çok daha erken kapandığından gitmeden kapanma saatlerine bakmayı unutmayın. Keyifli bir kayak sezonu dilerim!

Kapak Fotoğrafı: Gazel Insel

İlginizi çekebilir: Wander Magger’dan Kayak Yapabileceğiniz 10 Rota