Kış tatili demek birçoğumuz için kayak tatili demek! Yurt dışı seyahatini sporla ve doğayla buluşturmak isteyenlere Avrupa ve Amerika’nın farklı ülkelerinden kayak merkezi önerilerimizi bu listede bir araya getirdik.

İşte Balkanlar’dan Güney Amerika’ya, Alpler’den İskandinavya’ya kayak merkezleri:

En İyi Kayak Merkezleri

ABD | Aspen

kayak merkezleri – abd

Fotoğraf: coloradoski.com

ABD’nin Colorado eyaletindeki Rocky Dağları’nın yamaçlarında, kayak sporuna gönül vermiş herkesin hayallerini süsleyen birçok kayak merkezi bir arada… Bunlardan en önemlisi, dünyanın en iyi, en şık, en çok imkana sahip merkezlerinden olan Aspen. Amerika kıtasının en büyük kayak merkezi olan Aspen’de yalnızca kayak yok; festivaller, uluslararası turnuvalar, partiler, konserler de var. Uzun bir kayak tatili planlıyorsanız, rotanızı Aspen yakınlarındaki diğer kayak merkezleri Vail, Highlands, Snowmass, Buttermilk, Beavercreek’e de çevirebilirsiniz.

Avusturya | Zell am See

kayak merkezleri – avusturya

Fotoğraf: Deniz Tarhan, theMagger

Zell am See, Avusturya İsviçre, Avusturya ve Fransa’ya yüzlerce kayak merkezi armağan etmiş Alpler’de birçoğuna göre daha az bilinen ama en az onlar kadar ilgi çekici bir kayak merkezi var. Salzburg yakınlarındaki Zell am See kasabası, hem pistleri ve tesisleriyle hem de göl kenarında bulunmasının getirdiği muhteşem manzarasıyla göz kamaştırıyor. 3029 metredeki zirvesiyle Salzburg, Viyana ya da Münih’te kolaylıkla ulaşabileceğiniz Zell am See, küçük bir kasaba ve nerede kalırsanız kalın pistlere kolayca ulaşabiliyorsunuz. Zirveden aşağı kayarkense karşınızda o muhteşem göl manzarası oluyor.

Zell am See ile ilgili daha fazla bilgiye Deniz Tarhan’ın Kısa Kısa Zell am See yazısından ulaşabilirsiniz.

Bulgaristan | Bansko

kayak merkezleri – bulgaristan

Fotoğraf: theMagger

Bulgaristan’daki Bansko, hem yakınlığı hem ucuzluğuyla birkaç yıldır Türkiye’deki kayak severlerin öncelikli tercihleri arasında yer almaya başladı. Bansko, oplam uzunluğu 75 km’ye varan ve farklı seviye ve zevklere hitap eden pistlerinin yanı sıra düzenli ve başarılı işletmesiyle de ilgiyi hak ediyor. Bansko’ya, ailenizde kayak yapmayanlar varsa dahi ailecek gidebilmek mümkün; her piste telesiyejle çıkılabiliyor ve dağda düz zemin, yaya olarak gezme alanları da düşünülmüş.

Bansko ile ilgili detaylı bir rehbere, Fahri Demir’in Bulgaristan’da Kayak ulaşabilirsiniz.

Fransa | Meribel

kayak merkezleri – fransa

Fotoğraf: skioutoftheblue.co.uk

Doğrusunu söylemek gerekirse, Alpler’de kayak yapmak için çok büyük bir bütçe ayırmak gerekiyor. Özellikle Fransa ve İsviçre’deki birçok kayak merkezinde, çok zengin ve çok ünlü isimlerin de tercih ettiği destinasyonlar olduğundan lüks oteller, lüks restoranlar ve pahalı bir hayat tarzının hakimiyetinde. Yine de, doğanın biraz daha içinde konaklamak isteyenler için bir miktar daha ekonomik imkanlar, farklı bütçelere yönelik köyler seçenekler arasında. Fransa’nın Les Trois Valles (Üç Vadiler) olarak adlandırılan bölgesinde Courchevel, Meribel ve Belleville öne çıkan kayak merkezleri. Bunlar arasındaki Meribel’in öne çıkmasının nedeniyse tamı tamına 600 km’lik pist uzunluğu…

İsveç | Riksgränsen

kayak merkezleri – isvec

Fotoğraf: riksgransen.se

Evet, Avrupa’da kayak ve snowboardun, hele ki bu işin turizminin adresi Alpler’deki kayak merkezleri. Fakat sizce de rotanızı bir kez de yılın büyük bir kısmını karla kaplı bir şekilde geçiren, kayağın beşiği denilebilecek, kıtanın en kuzeyinde yer alan İskandinavya’ya çevirmek iyi bir fikir değil mi? Kuzey Kutup Çemberi’nin de kuzeyinde yer alan kayak merkezi Riksgränsen, İskandinavya’da kayağın en etkileyici adreslerinden. İklim sağ olsun, Riksgränsen’de mayıs hatta haziran ayında bile kaymak mümkün olabiliyor. Üstelik telesiyejin bir tarafından indiğinizde İsveç’e, diğer tarafından indiğinizde Norveç’e doğru kayabiliyorsunuz.

İsviçre | Zermatt

kayak merkezleri – isvicre

Fotoğraf: vogue.com.tr

Kayaktan önce biraz çikolatadan bahsedelim mi? İsviçre’nin ünlü çikolatası Toblerone, üçgen şeklini Avrupa’nın en yüksek zirvelerinden olan Matterhorn’dan alıyor ve sadece İsviçre’nin değil, dünyanın en ünlü kayak merkezlerinden birine ev sahipliği yapan, dünyanın kayak başkentlerinden sayılan Zermatt da bu üçgen dağın yamaçlarına kurulu bir kasaba. Zermatt’a ulaşım yalnızca trenle sağlanıyor ve kasabada motorlu araç trafiği yasak. 4000 m’ye yakın yükseklikte, farklı seviyelere hitap eden 250 km’yi aşkın pist uzunluğuyla, İsviçre Alpleri’nin muhteşem manzarası ayaklarınızın altındayken kaymanın zevki bambaşka olacak.

Zermatt ile ilgili daha fazla bilgiye Umut Hanioğlu’nun Zermatt Günleri yazısından ulaşabilirsiniz.

İtalya | Cortina d’Ambezzo

kayak merkezleri – italya

Fotoğraf: gezipgordum.com

1956 Kış Olimpiyatları’nın düzenlendiği Cortina d’Ambezzo, Alp Dağları’nın bir uzantısı olan ve İtalya’nın kuzeydoğusunda yer alan Dolomit Dağları’nda bulunuyor. Uzunluğu 120 km’ye varan, 40’a yakın lifte sahip pistler, daha çok orta ve uzman seviyedeki kayakçılara ve snowboardculara hitap ediyor. Bölgedeki en ünlü kayak merkezi Cortina d’Ambezzo olsa da, Dolomiti Superski adı verilen bölgede farklı seviyelerde ve farklı zevklerde kayakçılara hitap eden 10’dan fazla farklı merkez de yer alıyor. Venedik’ten kolayca ulaşabileceğiniz bölgeyi kış rotanıza dahil edebilir, hem tarihi ve doğal güzellikleriyle kuzeydoğu İtalya’yı keşfedebilir hem de spor yapabilirsiniz.

Cortina d’Ambezzo ile ilgili daha fazla bilgiye Umut Hanioğlu’nun İtalya’da Kayak ulaşabilirsiniz. 

Kanada | Mont Tremblant

kayak merkezleri – kanada

Fotoğraf: tremblandt.ca

Mont Tremblant, 1939’a uzanan tarihiyle yalnızca Kanada’nın değil, tüm Kuzey Amerika’nın ilk kayak merkezi. Kanada’da, Montreal yakınlarındaki Tremblant Dağı’nın aynı zamanda bir millî park olan yamaçlarında en uzunu 6 km uzunluğunda 94 ayrı kayak pisti bulunuyor. Kayak merkezini de içine alan millî parkta ayrıca kros kayak, buz tırmanışı ve atlı kızak gezileri gibi kış sporları ve aktivitelerle meşgul olmak da mümkün. Mont Tremblant, bugün hâlâ Kuzey Amerika’nın en çok tercih edilen kayak merkezlerinden biri ve 2005’ten beri her yıl dünyanın en iyi kayak merkezleri listelerine girmeye devam ediyor.

Slovenya | Mariborsko Pohorje

kayak merkezleri – slovenya

Fotoğraf: maribor-pohorje.si

Alpler’in bir uzantısı olan, Slovenya’daki Pohorje Dağları’nda bulunan Mariborsko Pohorje, ülkenin en büyük kayak merkezi. Ülkenin ikinci büyük şehri olan Maribor’un yakınlarındaki bu kayak merkezi, aynı zamanda Red Bull Pležuh 4 Cross etkinliğine de ev sahipliği yapıyor. En önemli özelliklerinden biri ise pistlerin 10km’lik bir bölümünün yalnızca gündüzleri değil, geceleri de açık olması…

Şili | Ski Portillo

kayak merkezleri – sili

Fotoğraf: brandlifemag.com

Son önerimiz uzun vadeli bir plan yapmayı düşünenlere, kışa aşık olduğu için yazın bile kayak pistlerine koşmak isteyenlere özel… Güney Amerika dendiğinde aklınıza sadece güneşli bir tatil geliyor olabilir ama söz konusu olanın dört mevsimin yaşandığı kocaman bir kıta olduğunu unutmamak gerekiyor. Size her yönüyle egzotik gelecek bu kıtada, bambaşka kültürleri keşfederken yapabileceklerinizden biri de kayak… Haziran ayından eylül ortasına kadar ziyaret edebileceğiniz, And Dağları’ndaki Ski Portillo, Şili’nin en meşhur kayak merkezi. Ski Portillo’da yazın ortasında kayak keyfi yaşamak dışında eşsiz doğal güzelliklere de hayran kalacaksınız, dağların arasındaki Inca Gölü de bunların başında geliyor.

Kışı karların arasında değil evinde yaşamayı sevenlerdenseniz, Mevsimi Güzelleştirecek 10 Kış Filmi ve Bu Kış Okuyabileceğiniz 10 Kış Romanı listelerimize göz atabilirsiniz.