Geçtiğimiz hafta yılın ilk karının da yağmasıyla, İstanbul’a kış geldi. Kışın en sevilen aktivitelerden bir kadeh sıcak şarap, bir fincan kahve, çay, sahlep ya da sıcak çikolatayla televizyonun karşısına geçip battaniye altında kış filmleri izlemek… İşte hem kışın hem de sinemanın tadına varabilmeniz için 10 film önerisine ne dersiniz?

En İyi Kış Filmleri

Fargo (Joel Coen & Ethan Coen, 1996)

youtube play youtube play

ABD’nin kışı en şiddetli yaşayan eyaletlerinden birinde Minnesota’da geçen Coen Kardeşler filmi “Fargo”, ikilinin kendine has sinemasının tüm özelliklerini taşıyor. Hamile bir polis, peşine düştüğü bir cinayet ve beceriksiz suçlular… Frances McDormand’ın performansı ve Coenler’in senaryosu ile iki dalda Oscar ödülü kazanan Fargo, kış denince akla gelen ilk filmlerden.

IMDb Puanı: 8.2/10

Chocolat (Lasse Hallstörm, 2000)

youtube play youtube play

Birçok insan için karşı konulmaz iki şeyi, çikolata ve Johnny Depp’i barındıran “Chocolat”, Joanne Harris’in romanından uyarlanmış. Fransa’nın dağlık bir bölgesindeki kasabaya kızıyla beraber taşınan Vianne Rocher’in hikayesini, açtığı çikolata dükkanını, onun ve dükkanının kasabayı nasıl değiştirdiğini anlatan film güzel kış tasviri ile mevsimi sevmenizi sağlayacak, çikolataları ve romantizmi ile de içinizi ısıtacak.

IMDb Puanı: 7.3/10

The Ice Storm (Ang Lee, 1997)

youtube play youtube play

Ricky Moody’nin romanından Ang Lee tarafından uyarlanan film, 1973′te Connecticut’taki orta sınıf ailelerin ve çocuklarının cinselliği, içkiyi ve daha fazlasını keşfedişlerini ve hayatlarının bu deneyimlerle karmaşık bir hal alışını anlatıyor. Kevin Kline, Joan Allen ve Sigourney Weaver’ın rol aldığı filmi; Tobey Maguire, Christina Ricci ve Elijah Wood’un çocuk hallerini hatırlamak için de izleyebilirsiniz. Filme adını veren buz fırtınasının ilginç görüntülere neden olduğunu da ekleyelim.

IMDb Puanı: 7.5/10

Frozen River (Courtney Hunt, 2008)

youtube play youtube play

2008′in en başarılı bağımsız filmlerinden biri olan “Frozen River”, Melissa Leo’nun yeniden doğuşuna ve aranan bir oyuncu olmasına neden olan film olmuştu aynı zamanda. Film, ABD’nin New York ve Kanada’nın Quebec bölgeleri arasında kalan Mohawk yerlilerine ait toprakların sınırında geçiyor. Noel öncesi ailesini geçindirmek için tehlikeli ve yasa dışı bir işi kabul eden bir anne olan Ray’in başından geçenler, filmdeki kış manzaraları kadar etkileyici.

IMDb Puanı: 7.2/10

Los amantes del Círculo Polar / Lovers of the Arctic Circle (Julio Medem, 1997)

youtube play youtube play

Yaratıcı bir aşk hikayesi anlatan bu film, kahramanları Otto ve Ana’nın isimleri gibi tersten okunduğunda da aynı kapıya çıkıyor. Çocukluktan beri birbirini tanıyan Otto ve Ana’nın daireler çizen, bitmeyen, şans ve tesadüfleri sorgulayan hikayesi İspanya’dan Finlandiya’nın karla kaplı coğrafyasına uzanıyor.

IMDb Puanı: 7.7/10

Lat den rätte komma in / Let the Right One In (Tomas Alfredson, 2008)

youtube play youtube play

İsveç yapımı bu saf aşk hikayesi, popüler kültürün ürünü vampir hikayelerinden çok farklı. 12 yaşındaki Oscar ve 12 yaşında bir bedende hapsolmuş vampir Eli’ın saf ve çocukça aşkı, İsveç’in karla kaplı bir kasabasında geçiyor. Aşkı da, intikam duygusunu da ona öğreten Eli, Oscar’ın hayatını değiştiriyor. Aman dikkat, filmin 2010 ABD yapımı yeniden çevrimi “Let Me In” ile karıştırmayın!

IMDb Puanı: 8.0/10

Anna Karenina (Joe Wright, 2012)

youtube play youtube play

Rus edebiyatının en önemli klasiklerinden “Anna Karenina”nın geçtiğimiz seneki sinema uyarlaması, “Pride & Prejudice” ve “Atonement” gibi filmlerle tanıdığımız Joe Wright’ın prodüksiyon tasarımındaki tercihleri sayesinde çok konuşulmuştu. Keira Knightley, Jude Law ve Aaron Taylor-Johnson’ı başrollerde izlediğimiz film (ve roman), 19. yüzyılda Rus sosyetesindeki bir yasak aşkın hikayesini anlatırken, dönemin Rusya’sının toplumsal ve politik yapısı hakkında da ipuçları veriyor.

IMDb Puanı: 6.6/10

The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe (Andrew Adamson, 2005)

youtube play youtube play

C.S. Lewis’in kitaplarından uyarlanan serinin ilk filmi 2005′te izlediğimiz “The Lion, the Witch and the Wardrobe” olmuştu. Bir gardrobun içinden paralel evrendeki masal dünyasına yolculuk eden dört çocuğun bu dünyada yaşadığı fantastik maceraları konu alan film; kötü bir cadının yönettiği, karla ve buzla kaplı Narnia’da geçiyordu.

IMDb Puanı: 6.8/10

L’enfant d’en haut / Sister (Ursula Meier, 2012)

youtube play youtube play

Bu yıl “La vie d’Adèle”in mavi saçlı Emma’sı olarak izlediğimiz Léa Seydoux, geçtiğimiz yıl İsviçre yapımı bu filmde önemli rollerden birini canlandırıyordu. “L’enfant d’en haut”, İsviçre’deki bir kayak merkezinin yakınında kız kardeşi ile yaşayan ve geçimlerini sağlamak için zenginlerin kayak malzemelerini çalan küçük Simon’u merkezine alıyor.

IMDb Puanı: 7.0/10

Kosmos (Reha Erdem, 2010)

youtube play youtube play

Listemizdeki yerli yapım ise Reha Erdem’in sesler ve doğayı ön plana çıkardığı sinemasal anlatımına en çok yakışan filmlerden biri: Ansızın çıkıp gelen, mucizeler yarattığına inanılan Kosmos adlı hırsızın Anadolu’daki bir kasabada yaşadıklarını ve yine aniden çıkıp gidişini anlatan filmde Sermet Yeşil ve Türkü Turan rol alıyor. Filmin fonunu ise Kars’ın karlı atmosferi dolduruyor.

IMDb Puanı: 7.2/10

İlginizi çekebilir: Sinemagger’dan Film Önerileri