Kışın en sevilen aktivitelerden olan bir kadeh sıcak şarap, bir fincan kahve, çay, sahlep ya da sıcak çikolatayla televizyonun karşısına geçip battaniye altında kış filmleri izlemek… Hem kışın hem de sinemanın tadına varabileceğiniz film listemiz karşınızda!

The Revenant
The Revenant | Amazon

En İyi Kış Filmleri

A Rainy Day in New York (Woody Allen, 2019)

youtube play youtube play

Call Me By Your Name,  Lady Bird, The King gibi filmlerden tanıdığımız  Timothée Chalamet ve Malefiz, Somewhere gibi filmlerden tanıdığımız Mary Elle Fanning’in oynadığı New York’ta Yağmurlu Bir Gün, Woody Allen tarzında bir aşk filmi. Filmin konusu, mesleğiyle ilgili son derece önemli bir röportaj için New York’a giden genç bir kız ve ona eşlik eden erkek arkadaşının planlara uygun olmadan değilen hayatları. Zaten büyük kararlar genelde tatillerde alınır derler değil mi? Yağmuru ve kapalı hava temasıyla kış filmleri listemize oldukça uygun bir film olduğunu düşündüğümüz New York’ta Yağmurlu Bir Gün filmini izlerken battaniyenizi ve sıcak çayınızı yanınızda bulundurmanızı öneririz!

IMDb Puanı: 6.7/10

İlginizi çekebilir: SineMagger’dan Woody Allen Filmleri

The Revenant (Alejandro G. Iñárritu, 2015)

youtube play youtube play

Bildiğimiz DiCaprio filmlerinden biraz daha farklı olan The Revenant, Leonardo DiCaprio’ya Oscar ödülü kazandıran bir film olarak da oldukça önemli. Filmin konusu; birlikte ava çıkan bir grup arkadaşın avlanma olasılığını arttırmak için ayrılması sonucunda içlerinden birine yani Hugh Glass’a boz ayının saldırması ve sonrasında verdiği yaşam mücadelesi. Hugh Glass’ın yaşadığı gerçek olayın biraz daha kurgusallaştırılmış ve farklı noktalara yoğunlaşmış halini de beyaz perdede izlediğimiz, Leonardo DiCaprio’nun başrol oynadığı The Revenant, teknik kusursuzluklarıyla da oldukça başarılı ve mutlaka izlenmesi gereken bir film.

IMDb Puanı: 8/10

İlginizi çekebilir: SineMagger’dan Leonardo DiCaprio Filmleri

The Hateful Eight (Quentin Tarantino 2015)

youtube play youtube play

Amerikan İç Savaşı’nın hemen sonrasındaki dönemde, soğuk ve fırtınalı kış günlerinden birinde geçen film, aynı kulübede mahsur kalan birbirinden farklı görüşe sahip ve birbirini öldürmek isteyen dokuz kişinin gecesini anlatıyor. En iyi kış filmlerinden biri olan Hateful Eight, Quentin Tarantino’nun yönetmenliğini yaptığı, Samuel L. Jackson, Kurt Russell, Jennifer Jason Leigh, Walton Goggins gibi sinemanın efsane isimlerinin bir arada olduğu bir başyapıt. Senaryosuyla, oyunculuklarıyla, müzikleriyle ve sürpriz sonuyla yaklaşık 3 saatin nasıl geçtiğini anlayamayacağınız, kış günleri için oldukça uygun bir film. 

IMDb Puanı: 7.8/10

İlginizi çekebilir: SineMagger’dan Quentin Tarantino Filmleri

Kış Uykusu (Nuri Bilge Ceylan, 2014)

youtube play youtube play

Nuri Bilge Ceylan’ın yönettiği, Haluk Bilginer, Demet Akbağ, Melisa Sözen gibi başarılı isimlerin bir arada olduğu Kış Uykusu, bir aile draması. Oyunculuğu bırakıp Kapadokya’da küçük bir otel işleten, eşi ve kızıyla yaşayan Aydın’ın hayatı filmin konusu. Gerçeğe, doğaya, insanın çaresizliğine, mutsuzluğuna şahit olduğumuz Kış Uykusu bir de Nuri Bilge Ceylan’ın üslubuyla ve Kapadokya ile de birleşince sinema severlerin hayran olduğu bir film halini alıyor.

IMDb Puanı: 8.2/10

Into the Wild (Sean Penn, 2007)

youtube play youtube play

Kirlilikten doğaya kaçısın öyküsü olan Into the Wild, bir macera filmi olduğu kadar duygusal ve ilham verici… Filmin kahramanı Christopher’ın Alaska macerasının aslında gerçekten yaşanmış olmasını bilmek de oldukça etkilici bir his uyandırıyor. Sean Penn’in yazıp yönettiği, Emile Hirsch’in oynadığı bu filmi soğuk bir kış günü izleyip doğaya özlem duyabilir ve belki de siz de arabanıza atlayıp doğanın içine yolculuğa çıkabilirsiniz. 

IMDb Puanı: 8.1/10

Home Alone (Chris Columbus. 1990)

youtube play youtube play

Genelde yılbaşı zamanı tekrar tekrar izlediğimiz filmlerden olan Home Alone/Evde Tek Başına, hem atmosferiyle hem konusuyla kış filmleri listesine oldukça uygun. Ailesi, küçük oğulları Ken’i evde unutunca Ken’in evde tek başına yaşadıklarını, yer yer mutluluğunu ve genel olarak ailenin önemini anlatan bu film bizim favorilerimiz arasında. Netflix’in The Movies That Made Us belgeselinde bu filmin çekimiyle ilgili ayrıntıların anlatıldığı bir bölüm var. Belgeselde, Evde Tek Başına filminin neredeyse çekilemeyeceğinden bahsedildiğinde, Evde Tek Başına filmi olmadan yılbaşı dönemi nasıl geçerdi hayal edemedik. Ayrıntılar için önce belgeseli, sonra da öğrendiklerinizle filmi tekrar izlemenizi öneririz! 

IMDb Puanı: 7.6/10

Fargo (Joel Coen & Ethan Coen, 1996)

youtube play youtube play

ABD’nin kışı en şiddetli yaşayan eyaletlerinden birinde Minnesota’da geçen Coen Kardeşler filmi “Fargo”, ikilinin kendine has sinemasının tüm özelliklerini taşıyor. Hamile bir polis, peşine düştüğü bir cinayet ve beceriksiz suçlular… Frances McDormand’ın performansı ve Coenler’in senaryosu ile iki dalda Oscar ödülü kazanan Fargo, kış denince akla gelen ilk filmlerden.

IMDb Puanı: 8.2/10

Chocolat (Lasse Hallstörm, 2000)

youtube play youtube play

Birçok insan için karşı konulmaz iki şeyi, çikolata ve Johnny Depp’i barındıran “Chocolat”, Joanne Harris’in romanından uyarlanmış. Fransa’nın dağlık bir bölgesindeki kasabaya kızıyla beraber taşınan Vianne Rocher’in hikayesini, açtığı çikolata dükkanını, onun ve dükkanının kasabayı nasıl değiştirdiğini anlatan film güzel kış tasviri ile mevsimi sevmenizi sağlayacak, çikolataları ve romantizmi ile de içinizi ısıtacak.

IMDb Puanı: 7.3/10

The Ice Storm (Ang Lee, 1997)

youtube play youtube play

Ricky Moody’nin romanından Ang Lee tarafından uyarlanan film, 1973′te Connecticut’taki orta sınıf ailelerin ve çocuklarının cinselliği, içkiyi ve daha fazlasını keşfedişlerini ve hayatlarının bu deneyimlerle karmaşık bir hal alışını anlatıyor. Kevin Kline, Joan Allen ve Sigourney Weaver’ın rol aldığı filmi; Tobey Maguire, Christina Ricci ve Elijah Wood’un çocuk hallerini hatırlamak için de izleyebilirsiniz. Filme adını veren buz fırtınasının ilginç görüntülere neden olduğunu da ekleyelim.

IMDb Puanı: 7.5/10

Frozen River (Courtney Hunt, 2008)

youtube play youtube play

2008′in en başarılı bağımsız filmlerinden biri olan “Frozen River”, Melissa Leo’nun yeniden doğuşuna ve aranan bir oyuncu olmasına neden olan film olmuştu aynı zamanda. Film, ABD’nin New York ve Kanada’nın Quebec bölgeleri arasında kalan Mohawk yerlilerine ait toprakların sınırında geçiyor. Noel öncesi ailesini geçindirmek için tehlikeli ve yasa dışı bir işi kabul eden bir anne olan Ray’in başından geçenler, filmdeki kış manzaraları kadar etkileyici.

IMDb Puanı: 7.1/10

Los amantes del Círculo Polar / Lovers of the Arctic Circle (Julio Medem, 1997)

youtube play youtube play

Yaratıcı bir aşk hikayesi anlatan bu film, kahramanları Otto ve Ana’nın isimleri gibi tersten okunduğunda da aynı kapıya çıkıyor. Çocukluktan beri birbirini tanıyan Otto ve Ana’nın daireler çizen, bitmeyen, şans ve tesadüfleri sorgulayan hikayesi İspanya’dan Finlandiya’nın karla kaplı coğrafyasına uzanıyor.

IMDb Puanı: 7.7/10

Lat den rätte komma in / Let the Right One In (Tomas Alfredson, 2008)

youtube play youtube play

İsveç yapımı bu saf aşk hikayesi, popüler kültürün ürünü vampir hikayelerinden çok farklı. 12 yaşındaki Oscar ve 12 yaşında bir bedende hapsolmuş vampir Eli’ın saf ve çocukça aşkı, İsveç’in karla kaplı bir kasabasında geçiyor. Aşkı da, intikam duygusunu da ona öğreten Eli, Oscar’ın hayatını değiştiriyor. Aman dikkat, filmin 2010 ABD yapımı yeniden çevrimi “Let Me In” ile karıştırmayın!

IMDb Puanı: 8.0/10

Anna Karenina (Joe Wright, 2012)

youtube play youtube play

Rus edebiyatının en önemli klasiklerinden “Anna Karenina”nın geçtiğimiz seneki sinema uyarlaması, “Pride & Prejudice” ve “Atonement” gibi filmlerle tanıdığımız Joe Wright’ın prodüksiyon tasarımındaki tercihleri sayesinde çok konuşulmuştu. Keira Knightley, Jude Law ve Aaron Taylor-Johnson’ı başrollerde izlediğimiz film (ve roman), 19. yüzyılda Rus sosyetesindeki bir yasak aşkın hikayesini anlatırken, dönemin Rusya’sının toplumsal ve politik yapısı hakkında da ipuçları veriyor.

IMDb Puanı: 6.6/10

The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe (Andrew Adamson, 2005)

youtube play youtube play

C.S. Lewis’in kitaplarından uyarlanan serinin ilk filmi 2005′te izlediğimiz “The Lion, the Witch and the Wardrobe” olmuştu. Bir gardrobun içinden paralel evrendeki masal dünyasına yolculuk eden dört çocuğun bu dünyada yaşadığı fantastik maceraları konu alan film; kötü bir cadının yönettiği, karla ve buzla kaplı Narnia’da geçiyordu.

IMDb Puanı: 6.9/10

L’enfant d’en haut / Sister (Ursula Meier, 2012)

youtube play youtube play

Bu yıl “La vie d’Adèle”in mavi saçlı Emma’sı olarak izlediğimiz Léa Seydoux, geçtiğimiz yıl İsviçre yapımı bu filmde önemli rollerden birini canlandırıyordu. “L’enfant d’en haut”, İsviçre’deki bir kayak merkezinin yakınında kız kardeşi ile yaşayan ve geçimlerini sağlamak için zenginlerin kayak malzemelerini çalan küçük Simon’u merkezine alıyor.

IMDb Puanı: 7.0/10

Kosmos (Reha Erdem, 2010)

youtube play youtube play

Kış filmleri listemizdeki yerli yapım ise Reha Erdem’in sesler ve doğayı ön plana çıkardığı sinemasal anlatımına en çok yakışan filmlerden biri: Ansızın çıkıp gelen, mucizeler yarattığına inanılan Kosmos adlı hırsızın Anadolu’daki bir kasabada yaşadıklarını ve yine aniden çıkıp gidişini anlatan filmde Sermet Yeşil ve Türkü Turan rol alıyor. Filmin fonunu ise Kars’ın karlı atmosferi dolduruyor.

IMDb Puanı: 7.2/10

İlginizi çekebilir: Sinemagger’dan Film Önerileri