Deniz, kum, güneş, eğlence… Siz de bizim gibi, yazın coşkusunu içinde taşımaya devam edip bu ruhu ilham verici aktivitelerle beslemek isteyenlerdenseniz, önerilerimize kulak vermelisiniz. Doğa günlüğü tutmaktan el işi hobileriyle uğraşmaya, meditasyon ve yogadan bakım ritüellerine, size iyi hissettireceğine emin olduğumuz keyifli aktiviteleri bu yazıda derledik.

Yaz Aktiviteleri
Yaz Aktiviteleri | Fotoğraf: Unsplash / Filip Filkovic Philatz

Yaz ayları doğayı doyasıya hissettiğimiz aylardır şüphesiz. Gün güneşin ilk ışıklarıyla başlar, kuş cıvıltıları eşliğinde devam eder, akşamüzerine doğru gökyüzü renkten renge bürünür ve havanın kararmaya başladığı geç saate kadar yazın güzelliklerini içimizde taşımaya devam ederiz. Bugün size, yaz günlerinden aldığınız keyifleri katlayacak, birbirinden yaratıcı aktivitelerle tanıştırmak istiyoruz. Bunlardan ilki, tam da az önce bahsettiğimiz konuyla, doğayla temasta olmakla ilgili.

 Doğa Günlüğü
Doğa Günlüğü | Fotoğraf: Unsplash / Anna Pritchard

Daha önce hiç doğa günlüğü tutmayı denediniz mi? Denemediyseniz bir an önce kendinizi doğanın kucağına atabilir, karşınıza çıkan yapraklardan, dallardan, kozalaklardan ya da minik taşlardan ilham alarak yazı yazmaya başlayabilirsiniz. Doğanın size sunduğu güzelliklerin içinizde ne gibi duygular uyandırdığını kelimelere dökmenin ruhunuza çok iyi geleceğine eminiz. Ya da scrabooking’i deneyebilir, sadece size ait değerli birikimleri, örneğin aile fotoğraflarınızı veya uçak bileti, mektup pulu gibi size güzel deneyimlerinizi hatırlatan objeleri yerleştireceğiniz yaratıcı bir deftter hazırlayabilirsiniz. Tabii bir diğer seçeneğiniz de, doğrudan günlük tutma alışkanlığı edinme yolunda adımlar atmak. Her gün yazı yazmaya ayıracağınız 15 dakika, sizi yazmanın iyileştirici gücüyle tanıştıracak.

Hayatınızda meditasyon, nefes ve yoga pratiklerine yer açmak da bizden size bir başka şifalandırıcı aktivite önerisi. Özellikle yaz günlerinin güzel ve ferah havalarından yararlanıp kendinizi evinize en yakın parka atabilir, matınızı serip kendinizle baş başa kalmayı deneyimleyebilirsiniz. Zihninizi tüm düşüncelerden bir süreliğine de olsa uzaklaştırmak, hele ki bunu düzenli olarak yapmaya başlamak eminiz sizi fazlasıyla dinginleştirecek ve rahatlayacak.

 Bakım Ritüelleri
Bakım Ritüelleri | Fotoğraf: Unsplash / Heidi Kaden

Ruhu beslemenin aynı zamanda cildinize ve vücudunuza gerekli özeni göstermekten geçtiğini biliyorsunuz değil mi? İşte bu yüzden kendinize, yalnızca bakım ritüellerinizi gerçekleştirmek için ayırdığınız zamanlar yaratabilir, bu anlarda odağınızı sadece kendinizde tutabilirsiniz. Yazın coşkusunu yansıtan renk renk ojelerle içinizdeki heyecanı dışavurabilir, vücudunuzu nemlendiriciler ile ferahlatabilir, sir ağda bantlarıyla ağda rutinlerinizi kolaylıkla devam ettirebilir, yüzünüze uygulayacağınız maskelerle rahatlayabilirsiniz. Yaz aylarının, özellikle hassas ciltlerde alerjik reaksiyonları artırdığını göz önünde bulundurarak ekleyelim: Şeffaf, kokusuz ve kızarıklık karşıtı formülüyle Veet Pure ağda bantlarını, gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz!

İlginizi çekebilir: Beauty Magger’dan Bakım Rutinleri ve Psikoloji

Yaz ayları aynı zamanda doğanın içinde aktif olmanın tadını çıkarabileceğiniz aylar! Bu yüzden sizi, denizde bol bol yüzmeye, yeşilin içinde keyifli doğa yürüyüşleri yapmaya, sevdiğiniz arkadaşlarınızı toplayıp birlikte koşuya çıkmaya, ip atlamaya ve bu gibi sizi zinde tutacak, canlı hissetirecek aktivitelere zaman ayırmaya davet ediyoruz.

 Seramik
Seramik | Fotoğraf: Unsplash / Juliet Furst

Peki ya, el işi becerilerinizi geliştirmeye ve hayatınızda aynı zamanda yeni hobilere kapı aralamaya ne dersiniz? Örneğin, seramik yapmaya başlayabilir, yarattıklarınızı tabak, bardak, saksı, vazo, banyo gereçleri gibi çeşitli ev ve sofra eşyaları olarak kullanabilirsiniz. Ya da, kumaş üzerine kendi özel iğnesiyle üç boyut etkisi yaratan bir işleme tekniği olarak bilinen punch’ı deneyebilir; kasnak, punch iğnesi ve renkli iplerle harikalar yaratabilirsiniz. El becerilerinizi geliştirirken bir yandan çok eğleneceğiniz diğer bir hobi alternatifi ise makrome. Düğümleme tekniklerini kullanarak, hatta düğümlerin arasına renkli taşlar, pullar ya da boncuklar ekleyerek, çalışmanıza kendinize özgü bir hava katabilirsiniz.

Hadi, ruhunuzu besleyen yaz aktivitelerini belirleyin ve onlara hayatınızda yer açmaya bugünden başlayın.

Kapak fotoğrafı: Unsplash / 煜翔 肖