Teknoloji, akıllı telefonlar ve çeşitli uygulamalar, gündemi takip etmekten sevdiklerimizle iletişime, kültür ve sanattan seyahate birçok farklı alanda hayatımızı kolaylaştırıyor. Buna sağlıklı yaşam ve sağlıklı beslenme de dahil! Sırada büyük sofralar donatmak ya da her gün yeni tarifler keşfetmek için kullanabileceğiniz, hem sağlıklı hem de karın ve göz doyurucu tariflerle dolu yemek tarifi uygulamaları var.

Sağlıklı yemek tarifleri için mobil uygulamalar listemiz:

Yummly

yemek tarifi uygulamalari – yummly

Facebook kullanıyorsanız, bugüne kadar karşınıza Yummly‘nin yemek videolarından birinin çıkmamış olmasına imkan yok. İnternetteki en büyük yemek platformlarından biri olan Yummly, 2 milyondan fazla tarifini bir telefon ve tablet uygulaması olarak da mutfağınıza getiriyor. Uygulama yalnızca Yummly’nin veritabanındaki tariflere değil, Allerecipes, Epicurious, Food52, Smitten Kitchen gibi bazı bloglardaki tariflere de yer vererek yemek tarifi uygulamaları arasında öne çıkıyor. Adım adım, ister yazılı ister video olarak kolayca takip edebileceğiniz tarifler yemek yapmayı çok kolaylaştırıyor. Alerji ve tercihleriniz gibi kısıtları belirledikten sonra, uygulamayı kullanarak tarif seçtikçe Yummly sizin zevklerinizi öğreniyor ve ileride önerdiği tarifler de mümkün olduğunca sizin zevk ve tercihlerinize yönelik olmaya başlıyor. Sadece zevklerinize göre değil, örneğin buzdolabınızda bulunan birkaç malzemeyle yapabileceklerinizi öğrenmek için de bunları seçerek elinizdekilerle neler yapabileceğinizi Yummly’e sorabiliyorsunuz. Yummly’de favorilerinizi yemek tarifi kutusunda biriktiriyorsunuz. Büyük bir sofra planlıyorsanız, günler öncesinden menünüzü favori tarifleriniz arasından seçerek oluşturabiliyor, tüm bu tarifler için alışveriş listenizi tek bir listede toplayabiliyor, hatta yemeği hazırlamaya tam olarak ne zaman başlamanız gerektiği için Yummly’nin size hatırlatma yapmasını isteyebiliyorsunuz.

Websitesi | App Store | Google Play

SparkRecipes

yemek tarifi uygulamalari – sparkrecipes

SparkRecipes‘in uzmanlık alanı sağlıklı tarifler. Yani uygulamadaki 500 bin tarif arasında gönül rahatlığıyla gezinebiliyor ve her birinden ne kadar yağ, karbonhidrat, protein alacağınızı kolayca takip edebiliyor ve bir yandan da sağlıklı yaşam platformu SparkPeople‘ın uzmanlarından beslenme tavsiyeleri alabiliyorsunuz. Uygulamanın arama bölümü malzeme, hazırlama süresi, dünyanın hangi mutfağına ait olduğu gibi kriterlere göre sonuçlar verebiliyor. Eğer sağlıklı beslenme bilinciyle kendinizi çok sık nefsinize hakim olmak zorunda hissediyor ve platform ve uygulamalardaki bazı tariflere sadece bakmakla yetiniyorsanız, SparkRecipes‘deki tarifler arasında gezerken kendinizi daha az zorlayacağınıza emin olabilirsiniz!

Websitesi | App Store | Google Play

Kitchen Stories

youtube play youtube play

En güzelini sonlara sakladık: Kitchen Stories, yemek tarifi uygulamaları arasında teknolojiyi belki de en iyi şekilde kullanan, yemek yaparken işinizi en çok kolaylaştıran ve muhteşem görselleriyle en çekici olan. Yemek pişirmeyi hiç bilmeyen, mutfakta neyi nasıl yapacağına dair hiçbir fikri olmayan biriyseniz dahi doğru adrestesiniz. Çünkü Kitchen Stories’in özenle çekilmiş fotoğrafları ve ileri derecede bilgilendirici videoları size her şeyi, ama her şeyi gösteriyor. Uygulamanın “herkes yemek pişirebilir” mottosu da zaten bunu kanıtlıyor. İzleyebileceğiniz videolar sadece tarifler özelinde de değil, mutfakta ihtiyacınız olacak genel bilgileri de “nasıl yapılır” videolarını izleyerek öğrenip, kendinizi, yeteneklerinizi geliştirme fırsatı yakalayabiliyorsunuz. Kısacası, profesyonel şeflerden yemek pişirmeyi ve mutfağın püf noktalarını öğrenmek için mutfak atölyelerine para ve zaman yatırmanıza gerek yok, Kitchen Stories ile bu atölyelerde öğrenebileceğiniz hemen hemen her şey, özel ders kıvamında elinizin altında olacak.

Websitesi | App Store | Google Play

Smoothie Recipes

yemek tarifi uygulamalari – smoothie recipes

Bir uygulama da lezzetli karışımları sevenler için… Adından kolayca anlaşılabileceği gibi, Smoothie Recipessmoothie tarifleri üzerine yoğunlaşıyor. Hem birden fazla meyve, sebze, yemiş ve besin maddesini aynı anda tüketmeyi kolaylaştıran, hem sıvı tüketimini arttırmayı sağlayan hem de gerçekten çok lezzetli olabilen smoothie’lere aşıksanız, bu uygulamada deneyebileceğiniz 200’den fazla tarif bulacaksınız. Smoothie Recipes, sizi renkleri ya da sunumlarıyla çekebilecek smoothie fotoğrafları arasında gezinerek seçim yapabileceğiniz ya da elinizdeki ya da canınızın çektiği malzemeleri yazarak arama yapabileceğiniz iki farklı şekilde seçim yapmanıza izin veriyor. Seçim yaptıktan sonra göz atabildiğiniz alışveriş listesi ekranında hangi malzemeden ne kadar gerektiğini alışveriş listesi formatında görebiliyorsunuz. Aklınıza gelebilecek her meyve ya da sebzenin bu uygulamadaki bir tarifte yer aldığını unutmayın ve bol sıvı tüketmeye hazır olun!

App Store

İlginizi çekebilir: Mutfak Sırları: Ünlü Şeflerden Çok Şey Öğrenebileceğiniz 5 Kitap