Influencer’lar günlük içerik tüketimimizin önemli bir kısmını oluştururken ve metaverse evreniyle ile kaynaşma süreci devam ederken sanal kişilikler hiç olmadığı kadar hayatımızda. Pazarlama stratejilerinin bir parçası haline gelen sanal influencer’lara markalarla da birlikte çalışıyor. Örneğin; Calvin Klein yakın zamanda Katii isimli bir influencer ile iş birliği gerçekleştirdi. İşte Virtual Humans isimli organizasyon da influencer’lardan sanatçılara tüm bu sanal kişiliklere dair haberlere, araştırmalara hatta röportajlara yer veriyor! 

Virtual Humans | Fotoğraf: virtualhumans.org

Sitede haberler, röportajlar ve araştırmalar şeklinde üç başlık altında üretilen içeriklerde sanal kişiliklerin yaşamları, çalışmaları ve marka iş birlikleri ele alınıyor. Örneğin sitede sanal K-Pop dansçısı Sira’nın yer aldığı bir röportajı dinlemek ya da Instagram’ın mavi tik verdiği 35 sanal influencer’ın listesine ulaşmak mümkün. Sanal kişiliklerin her biri ayrı ayrı tanıtıldığı gibi tüm bu kişiler sitede ayrıca hümanist, bebek-benzeri, TikTok’ta bulunan, müzisyen, feminen, maskülen gibi birçok alt kategoride sınıflandırma altında da toplanıyor.

Bu başlıklar altından seçtiğiniz bir sanal kişiliğin üzerine tıktığınızda karşınıza detaylı bir biyografi çıkıyor. En tanınan sanal kişiliklerden biri olan @lilmiquela‘nın üzerinden yola çıkarsak, biyografisinde tam ismini (Miquela Sousa), kendini ne olarak tanımladığını (kadın robot), ilk ne zaman tanındığını (2016) ve nereli olduğunu (Los Angeles, California, USA) görmek mümkün. Ek olarak biyografisinde yaptığı işler, etnik kökeni gibi pek çok detaya ulaşmak da mümkün.

Röportajlar başlığı altındaysa sanal kimliklerle “gerçek” kişilerle olduğundan bile daha samimi görüşmeler yer alıyor. Örneğin; sanal kişilik DJ 8ubbles kendisiyle gerçekleştirilen röportajda kendisi için kullanılan “yükselen DJ” ifadesiyle dalga geçerek Spotify’da 4 milyon dinlenmesi olduğunu ve çoktan yükselmiş bir DJ olarak kendisine yeni Diplo diyebileceğimizi belirtiyor. Eğer sanal kişiliklerle tanışma fikri ilginizi çektiyse daha çok haber ve röportaj için Virtual Humans‘a göz atabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Tech Magger’dan ‘Metaverse’e Hazırlanan Markalar