Sarah_79

Kariyeri 1981’de West End’de Cats müzikalinde Jemima rolü ile başlayan sanatçı, 1986’da The Phantom of the Opera‘nın Christine’i olarak dünyaca üne kavuştu. Müzikal ve tiyatro oyunları dışında 1988’den günümüze 11 stüdyo albümüne imza attı ve classical-crossover ve pop-opera başta olmak üzere klasik müziği farklı türlerle bir araya getiren tarzlarda şarkılar seslendirdi. 1996’da İtalyan tenor Andrea Bocelli ile yaptığı Time to Say Goodbye düeti bu türün gelmiş geçmiş en çok satan singleları arasında yer aldı.

Sarah_9

Sarah Brightman Christine rolüne büründükten neredeyse 30 yıl sonra, hala aynı kusursuzlukla tiz notalara çıkabiliyor, hala sahnede genç bir kız gibi ışıldıyor. 54 yaşında olduğuna inanamayacağınız bir sese, güzelliğe ve sahneye çıktığı anda tüm salonda hissedilen dev bir diva enerjisine sahip Sarah Brightman. Göze batmayacak şekilde ağır ve nazik hareketleri ile görkemli sahne kostümleri de ( 2 saat içinde, her seferinde kısa bir intro’nun süresini aşmayacak bir hızda 5’ten fazla kez kostüm değiştirebilen dev bir kadın kendisi) bu enerjiyi tamamlayan unsurlar. Gecenin en ilginç yanlarından biri ise arkadaki dev perdedeki görüntülerin uzay temasıydı diyebilirim. Başta bunun anlamını sorgulasam da, sonradan (Reuters’ın haberine göre) Brightman’ın 2015’te Uluslararası Uzay İstasyonu’na gidip uzaydan şarkı söyleyecek ilk profesyonel şarkıcı olmasının planlandığını ve sanatçının şu sralar bunun için eğitimine devam ettiğini öğrendim.

9 Kasım’daki İstanbul konserinde, başta Dreamchaser, Symphony, Harem, Timeless ve La Luna olmak üzere birçok albümünden, klasik müziği farklı türdeki parçalarla harmanladığı şarkılarını söyledi. Türk asıllı İsviçreli tenor Erkan Akı ile yaptığı düetler de seyirci tarafından ilgiyle izlendi. Gecenin doruk noktaları da kuşkusuz bu düetlerden, herkesin heyecanla beklediği The Phantom of the Opera ve Brightman’ın solo söylediği veda şarkısı Time to Say Goodbye oldu.

Sarah_108

Classical-crossover diye adlandırılan türe ve pop-operaya ısınamayıp, üstelik stadyumda verilen, orkestranın mikrofonlara bağlandığı klasik müzik konserlerine oldukça mesafeli yaklaşmama rağmen söz konusu Sarah Brightman olduğunda bu mesafelerime karşı koyamadım kısacası. Sonuç çok etkileyici ve çok kaliteli bir performansla geçen güzel bir gece oldu.

Good Music in Town konserleri, 21 Kasım’da Dee Dee Bridgewater, 27 ve 29 Kasım’da André Rieu ile devam edecek.