Geçen ay henüz virüs gündemimize bu kadar ağırlıkla girmemişken ve uzun bir süre seyahat edemeyeceğimizi bilmeksizin Saraybosna’ya gitmiştik. Böyle olacağını bilsem sanırım birkaç gün daha orada kalmak isterdim. Saraybosna, beklemediğim kadar mutlu etti; özellikle de yemekleriyle!

Saraybosna Yemekleri
Saraybosna Yemekleri | Fotoğraf: Instagram / @aleksandarsremski

Saraybosna Yeme İçme Rehberi

Buregdzinica Sac Konum

Boşnak Böreği
Boşnak Böreği | Fotoğraf: Naz Kavas

Meşhur Boşnak böreğini duymayanımız yoktur sanıyorum. İncecik lezzetli bir hamur, iç malzemeler ve üzerine tercihen koyulan yoğurtla birlikte enfes bir lezzettir. Bunu bir de yerinde tatmak gerçekten harika oldu. Kıymalı ve ıspanaklı çeşitleri özellikle favorim oldu. Yeni yapılmış sıcacık tepsiden tabağa gelen böreklerin lezzetini sanırım buralarda epeyce özleyeceğim. Unutmadan belirteyim; başka birçok börekçi var ama bence Buregdzinica Sac’dan şaşmamak gerek.

Dveri Konum

Dveri Saraybosna
Dveri Saraybosna | Fotoğraf: Naz Kavas

Seyahat arkadaşım babam olunca her şey daha rahat; özellikle de çok önceden rezervasyon yapılması gereken yerler varsa. Dveri de bunlardan biriydi. Benim kadar heyecanlı ve tez canlı olan babam 1 ay önceden rezervasyonumuzu yaptırdı. Bunu anlatıyorum çünkü sahiden de bu çabaya değecek lezzetlerle karşılaşdık ve gerçekten gittiğimizde oturulacak herhangi bir masa kalmamıştı. İlk önce Dveri’nin atmosferine hayran kaldık; duvarlarda soğanlar sarımsaklar, resimler ve içerideki samimi hava bana biraz Prag’taki restoranları anımsattı. Masamıza yerleşip enfes bir housewine eşliğinde menüyü incelerken etrafı saran koku ile daha da heveslendik diyebilirim.

Dveri Saraybosna
Dveri Saraybosna | Fotoğraf: Naz Kavas

Menü oldukça geniş. Yerel yiyeceklerden et çeşitlerine, salatalardan sebzelere onlarca çeşit mevcut. Başlangıçta ev yapımı ekmekleri ile kaymak ve acukaya benzeyen buraya özel ajvar sosunu mutlaka sipariş etmelisiniz. Ekmekler sıcacık, kaymak ve ajvarın uyumu ise inanılmaz. Bunlar sizi doyurmaz umarım çünkü “Gorgonzola Soslu Biftek”, “Dveri Steak” ve “Gulash Dveri”yi mutlaka tatmalısınız. Ara sokakta minicik bir yerde bu koca lezzetlerin nasıl yaratıldığına şaşıracaksınız. Fiyatların da özellikle Türkiye’ye göre fazlasıyla uygun olduğunu söyleyebilirim.

Ferhatović Ćevabdžinica Konum

Baş Çarşı’da bulunan Ferhatović Ćevabdžinica, Boşnak köftesi “Cevabi”nin merkezi. Burada tattığımız köfteleri yemeden önce çok da aç hissetmememize rağmen, birkaç porsiyon yedik ve doyamadık desem yeridir. Yumuşacık et, yanında kaymak, tereyağı ve köftenin suyuna batırılmış bir bazlama ekmeği ve soğan… Tüm bunları aynı tabakta düşündüğünüzde lezzetsiz olma ihtimali zor ancak rahatlıkla söyleyebilirim ki hayatımda yediğim en lezzetli köftelerdi. Özellikle yassı şekilde servis edilen “Pljeskavica”nın kaymakla bütünleşmesi enfes bir lezzet patlaması yarattı. Açıkçası buradan çıkıp otele döndüğümüzde Türkiye’de Cevabi yapan restoranlar araştırmasında buldum kendimi. Yolunuz düşerse ilk uğrayacağınız yer olsun Saraybosna’da!

Pivnica HS Konum

Burayı ararken; İtalyan Köprüsü’nü aştık, ara sokaklardan birine girdik ve birkaç kişiye sorarak kapısına gelebildik. Kapıyı açtığımız saniyede bambaşka bir dünyayla karşılaştık. Açıkçası böyle bir ara sokakta, arada kalmış bir mekanın bizi böylesine büyüleyeceği aklımıza gelmemişti. İçerisi hınca hınç doluydu ve kocaman, iki katlı, İngiliz pub’larına benzeyen geniş bir bira evindeydik. Bira fabrikasının hemen yanında olan Pivnica HS, uzun yıllardır var olan tarihi bir yer. Saraybosna halkıya dolup taşan mekanda yer bulamayınca bar kısmına geçtik ve Saraybosna’nın en meşhur birasından sipariş verdik. Burası gerçekten çok farklı bir atmosfere sahip. Hafta sonları canlı müziğin de bulunduğu mekanda normal zamanlarda da enfes müzikler çalıyor. Buraya yemek için de gelebilirsiniz, bizim gibi birer akşamüstü birası içip keyif yapmak için de… Kuru etler, peynirler ve yerel içkiler özellikle denenmesi gerekenler arasında!

Aščinica Dženita Konum

Aščinica Dženita, Baş Çarşı’da bulunan ve Saraybosna yerel lezzetlerini bulabileceğiniz köklü bir restoran. Saraybosna’ya ait, burada meşhur olmuş tüm yemekleri bulabilmeniz mümkün. Açıkçası Cevabi köfte için burayı önermem çünkü Ferhatović Ćevabdžinica bu anlamda o kadar başarılı ki, burada yediğiniz köfte bir miktar ağır gelebilir ancak bunun dışındaki tüm Saraybosna yemeklerini burada deneyebilirsiniz. Doğan dolması, klepe denilen geniş mantı ve tarhana çorbası mutlaka denenmeli. Ayrıca buraya özel içki seçenekleri de yine bu restoranda mevcut. İstanbul Bostancı’daki Hatay Restoran, Kuzguncuk’taki İsmet Baba gibi yerleri sevenlerdenseniz buranın doğal atmosferi ve lezzetlerine bir akşamınızı mutlaka ayırın derim!

Kapak fotoğrafı: Instagram / @cingoivana

İlginizi çekebilir: Burcu Basal’dan Saraybosna’da Yapılacaklar