Hepimiz yavaştan karantina ekmekçiliğinden ve una bulanmaktan sıkılmaya başladık. Zaten sabır kavramından yoksun biz şehir sakinleri için 2020’nin en görülemeyen trendi buydu sanırım. Birçoğumuz şekersiz, ketojenik gibi diyet düzenleri nedeniyle ekmeği çoktan bırakmışken diğer yarımızın da ekmekle tek bağı süpermarket zincirlerinden almak şeklindeydi. Yavaştan karantina hobilerimizle şehir hayatımızı kombinlemeyi öğrenmeye başladığımızdan bu da Netflix ve yerli şarapları içerdiğinden, şarküteri tabağı konseptine bir göz atmak istedim.

Şarküteri Tabağı
Şarküteri Tabağı | Unsplash/@Lasseter Winery

Charcuterie Nedir?

Mutfakta içeceklerime eşlik edecek bir şeyler yapmak istiyor ama hem ortalığı dağıtmaktan korkuyorum hem de 20 dakikadan fazla süre bir şeyle uğraşmak eziyet gibi geliyor. Sürekli yorumunu değiştirebilme olanağından ve mevsimine, içeceğine göre ekleme ve çıkarmalar yapabilecek özgürlük tanımasından dolayı şarküteri tabağı hazırlamak naif bir zevk veriyor. İsmi bile çok güzel; insan kendini Julie&Julia filminde hissediyor.

İşe içeceği seçmekle başlayıp onun ekseninde malzemeler eklememiz gerekiyor tabağımıza. Tabağa gelince çevre dostu bir bambu da olabilir iyi bir sanatçının elinden çıkma mermer de tamamen size kalmış. Karafıyla, kadehiyle içecekler ayrı bir dünya iken burada aksesuarlardan bıçağa dikkat etmek gerekiyor. Steak kestiğimiz bıçaklarla binbir emek seçtiğimiz şarküteri tahtanıza zarar vermek istemeyiz.

Ek bir öneride bulunmam gerekirse, iyi bir katlanır şarküteri tahtasıyla evde piknik havası da yaratılabilir. Piknik örtüsü ve hasır şapka ile karantinanın Maçka deneyimi kendi evimizde gerçekleşebilir. Her ne kadar bugüne kadar şarap masası/tahtası/aksesuarı gibi ürünlere yatırım yapmak yerine dışarıda içmeye çıksak da devir eve yatırım yapma devri  haline geldi. İstesek de dışarıda bu deneyimleri elde edemediğimiz 2-3 gün evden fırın-market gibi ihtiyaçlar dışında çıkamadığımız şu günler de alışveriş listelerimize bu ürünleri de ekleyebiliriz. Şarküteri tabağına modern dokunuş ise, çöp sticklere dizdiğimiz malzemeleri yenilebilir kağıttan yaptığımız külaha yerleştirmekle elde edilebilir.

Şarküteri Tabağı Alabileceğiniz Adresler

Hazır içecek alternatiflerimize mevsim faktörüyle sıcak şaraplar da eklenmişken ve mekanlar müşteri kabul edemediklerinden hemen her şeyi evlere servis edebilir hale gelmişken eve şarküteri tabağı söyleyebileceğimiz yerler ise şu şekilde: başlangıçta Ariste PeynirWhy House İstanbulVoila Gurme ve F&B Culture. Başlangıçta bu gibi yerlerden sipariş vererek daha sonra kopya çekmek için fikir edinebilirsiniz.

Nasıl şarap içmek için ‘wine o’clock‘ beklememize gerek yoksa ‘wine worthy‘ şarküteri tabağına da gerek yok. Damak tadımız, diyet şeklimiz, içeceğimiz belirleyici olan! Her ne kadar önceleri iş çıkışları işimize/evimize en yakın yerde tanıdık işletmecilerden içeceklerimizi siparişimizi edip şarküteri tabaklarımızın keyfini çıkarsak da yeni normalin gri ve sıkıcı halini tabaklarımızla renklendirirken salgından şarküteri tabağı uzmanı olarak çıkabiliriz.

Kapak Fotoğrafı: Unsplash/@jruscello

İlginizi çekebilir: Damla Sekman’dan Dünya Peynir ve Şarapları