Aramızda henüz bu hobiyle tanışmamış olanlar varsa yazıyı okuduktan sonra scrapbooking ile ilgileneceklerini umuyorum. Çok keyifli bir hobi olmasının yanı sıra bu hobi sayesinde “scrapbook” lar anılarınızı saklamak için de güzel bir alternatif sunuyor.

Fotoğraf Altyazısı | Vladimir Proskurovskiy (unsplash.com)
Scrapbooking | Fotoğraf: unsplash.com/@proskurovskiy

Scrapbook Nedir ?

Dünyanın hemen hemen bir çok yerinde kullanılan ve geçmişi uzun yıllara aktarmaya dayanan bir hobi türü olan Scrapbooking‘i kısaca fotoğraflı günlük olarak tanımlayabilirim. Scrapbook kelimesini çevirdiğimizde karşımıza “gündelik defter” ifadesi çıkıyor. Yani gündelik hayatınızda yaşayan olayları, biriktirdiğiniz anıları ya da geçmişte yaşanan özel bir durumu günlük tutarak organize edebiliyor ve saklayabiliyoruz. Tabi günlük bizim bildiğimiz günlük değil aslında. Günlük yazmak için sadece defter gerekiyordu ancak Scrapbook’u defter, kutu ya da kart şeklinde tasarlayabiliyorsunuz. Tamamen sizin tercihinize bağlı.

Bahsettiğim hobi önerisiyle aslında ben çok uzun yıllar önce tanıştığımı fark ettim. Ben küçükken annemin bir defteri vardı. O deftere bir yerlerden bulup kestiği yemek tariflerini yapıştırıyordu. Tabi annem birazdan anlatacağım şekilde defterini süslemiyordu ama tüm öğrendiği yemek tariflerini yapıştırarak kendi tarzında saklama metodu kullandığını rahatlıkla söyleyebilirim. Belki sizler  de etrafınızda buna benzer eski anılarını, alışkanlarını kendi tarzında saklayan birilerine denk gelmiş olabilirsiniz. Annemin yemek kitabı tabi şu an aramızda değil. Onu bulmuş olsaydım mutlaka görsel bir kesit sizlerle paylaşmak isterdim. 

Scrapbooking
Scrapbooking | Pinterest

Scrapbooking’i kullanarak özel anlarınızı kendi tarzınızda süsleyip oluşturabilirsiniz. Örneğin, düğün anınızı, ilk erkek arkadaşınızla olan anılarınızı ya da bebeğinizin gelişim süreci, ilk doğum günü ya da yurt dışı seyahati vs. Bunlara ek olarak epey bir şey sıralayabilirim aslında.  Scrapbooking sayesinde hayatınızda sizin için özel olan ne varsa saklayabilirsiniz. Kendi emeğinizle yaratacağınız için bence eminim çok kıymetli olacaktır. Benim de kendimle ilgili güzel fikirlerim var. Bu fikirlerimi kendi tarzımda oluşturduğumda mutlaka başka bir yazımda bahsetmek istiyorum. Ben de henüz denemedim ama denemek için sabırsızlanıyorum!

Scarapbooking İçin Gerekli Malzemeler

  • Makas, falçata, dekoratif makaslar, şablonlar
  • Yapıştırıcılar, fotoğraf bandı, kısaca fotoğrafa zarar vermemesi gereken her türlü yapıştırıcılar işinizi kolaylaştırabilir.
  • Kullanacağınız kalemler çok önemli. Akmayan, dağılmayan kalemleri tercih edebilirsiniz. Oluşturduğunuz temaya uygun renkli kalemler tamamen sizin tercihiniz.
  • Desenli kağıtlar, zımbalar, damgalar
  • Tercih edeceğiniz albüm ya da defter kolay kolay sararıp solmayan, yıpranmayan bir materyalden olursa çok daha iyi olur. Boyutları yine tamamen sizin seçiminize bağlı.

Scrapbooking Deneyecekler İçin Püf Noktaları

  • Yapmadan önce mutlaka önce bir yerde karalama yapın. Birkaç deneme yaptıktan ve emin olduktan sonra başlayın. Yani önce ne yapacağınıza ve nasıl yapacağınıza karar verin ve öyle yola devam edin.
  • Albümünüzde her anınızı farklı temalarda, farklı renklerle öne çıkarın. Aşırı süslemelerden kaçının. Aşırı süslerseniz albümünüz karmaşık bir hal alabilir.
  • Sizin için değerli fotoğrafınız varsa onu taratıp bir kopyasını da kullanabilirsiniz. Daha sonra işler istediğiniz gibi gitmezse üzülmemiş olursunuz.
  • Özellikle fotoğrafları yapıştırırken çok dikkatli olun. En ufak bir hata tüm emeğinizi bozabilir.
  • Yapmaya başladıkça albümünüz tamamen sizin tarzınızda bir şekil alacaktır. Özgür olun. Nasıl istiyorsanız o şekilde ilerleyin…

Hobi uğraşlarıma bir yenisi eklemiş bulunuyorum. Ve benim hobi öğretmenim aslında aşağıda da bir videosunu paylaştığım, Duygu’nun DIY Günlüğü’nden tanıdığımız Sevgili Duygu Turgut Gökpınar. Farklı hobilerle ilgilenmek ve uğraşmak istiyorsanız mutlaka kendisini takip etmenizi öneririm.

youtube play youtube play

Kapak Fotoğrafı: Pinterest

İlginizi çekebilir: Yogi Magger’dan Scrapbooking