Geçtiğimiz hafta sonu 41. İstanbul Film Festivali kapsamında tema sponsoru olan Nespresso Türkiye’nin davetlisi olarak Sessiz Diyar’ı izleme fırsatım oldu. Film ilk olarak 2021 yılında Toronto olmak üzere çeşitli ülkelerde birçok film festivalinde gösterilmiş. Aga Woszczyńska’nın yazıp yönettiği, başrollerini Agnieszka Żulewska ve Dobromir Dymecki’nin paylaştığı Sessiz Diyar, yaklaşık iki saat sürüyor ve yaşanan sorunlara karşı körleşen, empatiden yoksun toplumu eleştiriyor.

silent-land-by-aga-woszczynska-still-4-e1647535961180
Sessiz Diyar | Fotoğraf: neweuropefilmsales.com

Filmin ana karakterleri Adam ve Anna, uzun fit vücutlarıyla, beyaz tenleriyle ve sofistike zevkleriyle her yönden kusursuz Polonyalı bir çifti temsil ediyor. İkili insanlardan uzak sakin bir yaz tatili yapmak için İtalya’nın ıssız bir adasında havuzlu ev kiralarlar. Çiftin havuzun tesisat problemi olduğunu fark etmesine üzerine, ev sahibi tamir etmesi için Orta Doğulu kaçak bir işçiyi yönlendirir. Tamirat sırasında çıkan gürültüden ve adamın varlığından oldukça rahatsız olan çift, onunla hiçbir şekilde iletişim kurmaz. Sonrasında yaşanan talihsiz bir olay, çiftin karanlık yönünü ortaya çıkarır. Adam ve Anna her ne kadar olan bitene karşı pasifliği ve uyumlu rahatlığı tercih etse de, davranışlarından ve sessizliklerinden bu durumun verdiği rahatsızlığı inceden inceye hissedebiliyorsunuz.

Sessiz Diyar, Batı’nın Doğu’yu ötekileştirmesini, tüm yaşananlara karşı duyarsızlaşmasını eleştiriyor. Ama bence bununla da sınırlı kalmıyor; filmin bu çift üzerinden yola çıkarak, her geçen gün daha da bencilleşen ve dünyada olup biten sorunlara kulaklarını tıkayan insanlığa bir eleştiri getirdiğini düşünüyorum.

SCRATCH

Sessiz Diyar’ın genel olarak yavaş bir akışa sahip olduğunu söyleyebilirim. Sonradan araştırdığımda bunun yönetmen Aga Woszczyńska’nın bilinçli bir tercihi olduğunu öğrendim. Ayrıca film boyunca gergin bir hava hakimdi, öyle ki sonrasında eve gidene kadar filmin üzerimdeki etkisini atamadım. Omuzlarımda ağır bir yük oluşturdu adeta… Bunun dışında Sessiz Diyar, oyunculukları, çekimleri ve ele aldığı konuyu göz önünde bulundurduğumda tavsiye edebileceğim filmler arasındaki yerini alıyor.

Kapak Fotoğrafı: neweuropefilmsales.com

İlginizi çekebilir: Başak Aydın’dan Çilingir Sofrası