Günümüzde her şeyin sanal platformlara taşınmasını bazen büyük kolaylık olarak tanımlasak da vazgeçmek istemediğim bazı alışkanlıklarım var. Fotoğrafları elime alıp bakmayı, kitapların sayfalarını koklamayı hala daha çok seviyorum. Her şeyden öte, anı biriktirmeyi çocukluğumdan beri sevmişimdir. Gel gelelim bu anılar bazen bir fatura, bazen bir taş olabildiği için evde bir noktadan sonra çevrenizdekilerin anlam veremediği ve çöp eve dönüştüğünüzü hissettiren köşeler olabiliyor. İşte tüm bunları daha anlamlı ve düzenli hale getirebilmek için kendime bir seyahat defteri oluşturmaya ve gezerken topladığım anılarımı burada biriktirmeye karar verdim.

Anıları Biriktirmek
Anıları Biriktirmek | Fotoğraf: Unsplash / Dariusz Sankowski

Ben bu defteri yapmaya başladığımda yıl 2016’ydı ama biletleri, fotoğrafları, kartpostalları yapıştırmaya 2011 gezilerimden başladım. Çünkü tabii ki her şey çekmece veya kutularda duruyordu…

Travel Jounal
Travel Jounal | Fotoğraf: Damla Sekman

Defteri açtığımda arkadaşlarımla veya ailemle geçirdiğim o seyahatlerde neler yaptığımı, nereleri gezdiğimi, neler yediğimi, o geziyi bana neyin özel yaptığını hatırlamak beni dönem dönem mutlu ediyor.

Bazense Erasmus gibi 1 yıl yurt dışında tek başıma yaşamaya giderken uçakta yazdıklarımı okuyorum. Tedirginliklerimi, heyecanımı, beklentilerimi fark ediyorum. Hemen ardından da 1 yıl sonraki dönüş uçağımda hissettiklerimi, düşündüklerimi, yazdığım yazıları okuyorum. Kimdim, nasıl değiştim, ne bekledim, ne oldu… Uzun geziler için de seyahat defteri böyle güzel oluyor işte.

Seyahat Defteri, Konserde Uçuşan Kağıtlar
Seyahat Defteri, Konserde Uçuşan Kağıtlar | Fotoğraf: Damla Sekman

Seyahat defteri sizin kişisel alanınız o yüzden içinde neyin yer almasını istiyorsanız onu yapıştırıp onu yazabilirsiniz.

  • Sevdiğin müzik grubu senin ülkene konser için gelmiyorsa sen onu bul ve git motivasyonu ile Paris’e gittiğimiz bir anımız olmuştu. Konser esnasında patlatılan konfetiler ve havada uçuşanlardan bir iki tanesini yakalayıp İstanbul’a getirdim; şu anda defterimde.
  • Budapeşte’de manzaraya karşı anneannemin yaptığı yaprak sarmaları yediğimiz terasın haritadaki yeri; şu anda defterimde.
  • Gaziantep gezimizde gittiğimiz ve asla unutmak istemeyeceğim restoran ve kafelerin isimleriyle oralarda neler yediğimizin listesi; şu anda defterimde.
  • Bozcaada’da keyifli kahveler içtiğimiz kafenin ağaçlarından düşen sararmış yapraklar; şu anda defterimde. Ve belki daha niceleri…
Seyahat Defteri, Portekiz Anıları
Seyahat Defteri, Portekiz Anıları | Fotoğraf: Damla Sekman

Böyle bir şey yapabilmek için ne mi gerekli? Biraz uçak / otobüs / tren bileti, biraz kartpostal, biraz çıktı alınmış fotoğraflar, biraz da size anlamlı başkasına anlamsız gelen eşyalar. İhtiyacınız olan şey çok az; bir defter, şimdiye kadar biriktirdikleriniz veya bundan sonra biriktirecekleriniz, makas, yapıştırıcı ve bolca ANI.

Kapak fotoğrafı: Unsplash / Estée Janssens

İlginizi çekebilir: Melike Büşra’dan Bullet Journal Nedir?