Nazım Hikmet’in de mısralarında dile getirdiği gibi: “En güzel deniz henüz gidilmemiş olandır.” Hint Okyanusu’nun incisi Seyşeller Adası’nı yakından tanımaya ne dersiniz?

Saint Anne Marine National Park
Saint Anne Marine National Park | Fotoğraf: Begüm Bayar

Seyşeller nerede ve ne zaman gidilmeli?

Seyşeller, Hint Okyanusu’nda, Mauritus’un kuzeyinde yer alıyor ve 115’ten fazla adadan oluşuyor. Tropik bir iklime sahip olan adaya yılın her ayı gidilebiliyor. Ada, ocak ve şubat aylarında muson yağmurları altında kaldığı için haziran ayı, hava sıcaklığı açısından en uygun zaman denebilir. Bu dönemde de bazı bölgelerde deniz dalgalı olabiliyor.

Nerede kalınır?

Ayırdığınız bütçeye göre otel, apart otel veya Airbnb seçeneklerini tercih edebilirsiniz. Çok lüks bir tatil de planlayabilirsiniz, sırt çantanızı alıp istediğiniz gibi de gezebilirsiniz.

Seyşeller’i kimler tercih etmeli?

Eden Island
Eden Island | Fotoğraf: Begüm Bayar

Balayı çiftleri, dinlenme ve deniz tatili yapmak isteyenler ve çocuklu aileler için bu adanın uygun olduğunu söyleyebilirim. Eğlence ve gece hayatı arayanlar içinse fazla seçenek maalesef yok.

Nasıl gidilir?

Türk Hava Yolları’nın direkt uçuşu ile yaklaşık 8 saatte Seyşeller’e ulaşabileceğiniz gibi Katar ve Dubai üzerinden aktarmalı uçuşla da adaya ulaşabilirsiniz.

Nerelere gitmeli?

Anse Source D'argent Plajı, La Digue Adası
Anse Source D’argent Plajı, La Digue Adası | Fotoğraf: Begüm Bayar

Öncelikle, internete Seyşeller yazdığınızda karşınıza çıkan fotoğrafların Praslin Adası’ndaki Anse Georgette ve Anse Lazio Plajları’na ve La Digue Adası’nda dünyanın en çok fotoğraflanan plajı olan Anse Source D’argent Plajı’na ait olduğunu söylemeliyim.

Ana karaya uçuşunuzu sağladıktan sonra iç hatlar uçuşu ile 20 dakika süren bir yolculuk sonrası Praslin’e ulaşabilirsiniz. Uçak dediğime bakmayın, 15-20 kişilik pervaneli uçaktan bahsediyorum. 🙂 Praslin’de 3 gece konaklamak adayı gezmek için yeterli. En popüler plaj olan Anse Georgette, yeni açılan Constance Ephelia Otel içerisinde olduğu için oteli arayıp rezervasyon yapılarak geçiş sağlanması gerekiyormuş. Konakladığınız yerden otel ile iletişim kurmasını isteyebilir ya da direkt otelle bağlantı kurup gitmeden organize edebilirsiniz. Ulaşım için otobüs kullanabilirsiniz ancak otobüsler çok sık geçmiyor ve yolculuk uzun sürüyor. Araba kiralamak isterseniz de trafiğin soldan aktığını unutmayın.

La Digue Adası’na ise günü birlik tekne ile ulaşım sağlayabilir ya da zamanınız varsa burada da konaklayabilirsiniz. Tekne ile ulaşım 1 saat sürüyor. Adadaki ulaşımsa bisikletle sağlanıyor. Tekneden indiğiniz yerde bisiklet kiralayabiliyorsunuz. Keyifli başlayan bisiklet turu zaman zaman mesafeler uzak olduğu için yorucu olabiliyor; baştan söylemekte fayda var. Günlük bisiklet kiralama ücretiyse 150 SCR.

Beau Vallon
Beau Vallon | Fotoğraf: Begüm Bayar

Ana karada konaklama için en uygun yer oteller bölgesi olarak da bilinen Beau Vallon. Burası, uçsuz bucaksız masmavi bir deniz ve rengarenk bir gün batımı için ideal. Buradan günübirlik ada turları ve ana karayı arabayla dolaşabileceğiniz rehberli turlar satın almanız mümkün.

Yeme içme ve ücretlerine gelirsek yemek çeşitliliği konusunda adanın biraz hayal kırıklığı yaşattığını söyleyebilirim. Kişi başı ortalama yemek fiyatı yanında içecek olmadan 150 SCR kadar. Restoranlardaki fiyatların uçuk olması nedeniyle marketlerde paketli ve mikrodalgada pişmeye uygun pizzalardan ana yemeklere her şeyi bulmanız mümkün.

Cote D'or, Praslin
Cote D’or, Praslin | Fotoğraf: Begüm Bayar

Konaklama için tavsiye edebileceğim bölgeler; Praslin Adası’nda Cote’dor Plajı deniz ve lokasyon olarak ideal. Ana karada ise Coral Strand Otel‘de balayı odasında denize sıfır bir odada muhteşem bir gün batımı ve dalga sesleriyle beraber konaklayabilirsiniz.

Adadan ne alınır?

Takamaka Rum
Takamaka Rum | Fotoğraf: Begüm Bayar

Bölgeye ait Takamaka rum (Hindistan cevizli olan çok lezzetli), coco de mer meyvesinden yapılmış hediyelikler, baharatlar ve adada yetiştirilen vanilya olabilir.

Adaya toplamda 6-7 gün ayırmak uygun olur, daha fazla zamanınız varsa Mauritus’u da plana ekleyerek Türk Hava Yolları’nın direkt uçuşuyla Seyşeller’e gidip Mauritus’tan dönebilirsiniz. Air Seychelles ile ara uçuşunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Hatta daha uzun bir tatil planlayanlar Madagascar Adası’nı da planlarına ekleyebilirler. İyi tatiller!

Kapak fotoğrafı: Begüm Bayar

İlginizi çekebilir: Gözde Ahu Özkayalar’dan Maldivler