Geçtiğimiz günlerde Townhouse’ta Dünyanın En İyi 50 Barı’ndan biri olan Sips’in yaratıcılarından Simone Caporale’nin kokteyllerini deneme fırsatı buldum. Çok keyif aldığımız bu akşama sizi de götürmek istiyorum.

Öncelikle Simone Caporale’yi tanıyalım. Kendisi İtalya kökenli bir barmen ve miksolojist. İtalya’da barmen olarak çalışmaya başladıktan sonra özellikle miksoloji alanında kendini geliştirmek için bu açıdan dünyanın önde gelen şehirlerinden biri olan Londra’ya taşınmış. 2009 yılında The Langham’daki Artesian’da çalışmaya başlamış ve yaratıcı kokteyl menüleri geliştirilmesi, estetik sunumlar, müşteri odaklı hizmet anlayışı gibi konularda destek olarak, Artesian’ın 2012-2015 yılları arasında dört kere üst üste Dünyanın En İyi Barı ödülünü kazanmasında büyük rol oynamış. Daha sonra 2021 yılında ortağı Marc Alvarez ile Barselona’da Sips’i kurmuş.

Sips açıldıktan kısa bir süre sonra, 2023 yılında The World’s 50 Best Bars listesinde Dünyanın En İyi Barı seçildi. Bir yandan da 2023 Spirited Awards’ta Simone Caperole En İyi Uluslarararsı Bar Mentoru seçilirken, Sips de En İyi Uluslararası Kokteyl Barı ödülünü kazandı. Caporale Sips’te yenilikçi yaklaşımını sürdürerek müşterilere leziz kokteyllerin yanı sıra içki yapım sürecine dair bilgi ve deneyimler sunmaya devam ediyor.

Bu kadar başarılı bir miksolojistin İstanbul’daki en iyi kokteylleri yapan mekanlardan birine gelmesi çok da sürpriz olmadı açıkçası. Bana sorarsanız Türkiye genelinde kokteylleri ile fark yaratan bir yer olan Townhouse, bu etkinlik için en uygun mekan. Bu arada geçtiğimiz günlerde beşinci yılını kutladı, hem ekibi hem mekanı çok seviyoruz. Daha nice güzel yıllara 🙂

Etkinlik kapsamında hem Sips’e giderseniz deneyebileceğiniz iki kokteyl (Caporale dokunuşuyla Paloma ve Espresso Martini) hem de takeover akşamına özel bir kokteyl (Last Chance to Dance) vardı. Ben Sips’in kokteyllerine fakat özellikle de Espresso Martini’ye bayıldım. Barselona’ya giderseniz mutlaka deneyin 😊  

img_2146-3
Simone Caperole Takeover Townhouse 

Bu akşamın bir diğer önemli noktası da The World’s 50 Best Bars listesinde yer almayan Türkiye’yi de bu listenin odağına sokmak. Bunun için ilk adımı bu etkinlikle atmışlar, umarım ilerleyen zamanlarda Türkiye’deki barları da bu listenin içinde görürüz.

Kapak Fotoğrafı: welovebudapest.com

İlginizi çekebilir: Gizem Kalaç’tan Agostino Perrone ile Kokteyllerin Sihrine Dair