Eddie Redmayne’in dünyaca ünlü teorik fizikçi Stephan Hawking’i canlandırarak Oscar ödülüne uzandığı biyografik film The Theory of Everything | Her Şeyin Teorisi filmini seyrettik! Bunu fırsat bilerek sinema filmlerine konu olmuş 10 bilim insanını mercek altına aldık.

x900

En büyük dahilerden Stephan Hawking’in yaşamı, bu yıl başarılı bir biyografi ile beyaz perdeye taşındı. Evrenin nasıl oluştuğuna, hayal edebileceğimizin katlarca büyüklüğündeki ölçeklerdeki fiziksel etkileşimlere, kara deliklere ve daha fazlasına ömrünü adamış bu bilim adamı o… Genç yaşta yürüyemez, hareket edemez ve konuşamaz hale gelmesinin bile zekasını insanlıkla paylaşmasına engel olamayışına tanık olabileceğiniz film, Hawking’in filmde Felicity Jones tarafından canlandırılan eşi Jane Hawking’in romanından uyarlanmış.

87. Oscar Ödülleri’ne En İyi Film, En İyi Uyarlama Senaryo, En İyi Erkek Oyuncu (Eddie Redmayne), En İyi Kadın Oyuncu (Felicity Jones) ve En İyi Orijinal Müzik dallarında aday olan ve 33 yaşındaki oyuncu Eddie Redmayne’e ödülü kazandıran filmi fırsat bilerek sinemada izlediğimiz diğer bilim insanlarını bir araya getirdik. Eğer kendi listenizi yapmaya çalışacak olursanız, şaşırtıcı bir şekilde bilim ile uğraşarak dünyayı değiştiren büyük isimlerin çok çok azının biyografik bir filmle karşımıza çıktığını göreceksiniz.

İşte sinemada 10 bilim insanı:

En İyi Biyografik Filmler

Alan Turing | Benedict Cumberbatch / The Imitation Game | 2014, Morten Tyldum

The Theory of Everything gibi bu yılın En İyi Film dalındaki Oscar adayları arasında yer alan The Imitation Game, bugün bilgisayar olarak adlandırdığımız tüm cihazların atası olan Turing Makineleri’nin mucidi Alan Turing’in II. Dünya Savaşı sırasındaki gizli görevine odaklanıyor. Naziler’in kimse tarafından çözülemeyeceğine inanılan Enigma kodlarını icat ettiği makine ile çözmeyi başaran Turing ve ekibinin zorlu ve zekice çalışmalarını nefesinizi tutarak izlerken, bir yandan da yalnızca eşcinsel olduğu için bilime yapabileceği katkılar bir kenara atılan ve ölüme terk edilen bu bilim adamını yakından tanıyarak üzüleceksiniz.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 8.0/10

Carl Jung & Sigmund Freud | Michael Fassbender & Viggo Mortensen / A Dangerous Method | 2011, David Cronenberg

Piskanalizin babası olarak adlandırılan Sigmund Freud bir yana, bu dalın ortaya çıkışında en az onun kadar etkili bir isim daha var: Carl Jung. Freud’un metodlarını üzerinde uyguladığı hastası Sabine Spielrein ile yasak bir aşk yaşayan bilim adamının özel yaşamının merkezde olduğu filmde, psikanalizin temellerinin nasıl atıldığına dair de birçok ipucu yer alıyor. Filmin başrollerini Michael Fassbender, Viggo Mortensen, Keira Knightley v Vincent Cassel paylaşıyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 6.4/10

Charles Darwin | Paul Bettany / Creation | 2009, Jon Amiel

“Türlerin Kökeni” eseri ile bilim ve din dünyalarını karşı karşıya getiren, günümüzde dahi süren evrim/yaratılış tartışmalarına sebep olan bilim adamı Charles Darwin’i merkezine alan bir film Creation. Film, hayatını bilime adamış bir insanın dindar eşi ile olan ilişkisine ve kızının ölümünün ardından kendi inancını sorgulamaya başlayan bir bilim adamının içinde bulunduğu ikileme odaklanıyor. Filmde Darwin’i canlandıran Paul Bettany’e (aynı onyıl içinde iki önemli biyografide iki önemli ismin eşine hayat veren) Jennifer Connelly eşlik ediyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 6.7/10

Alfred Kinsey | Liam Neeson /  Kinsey | 2004, Bill Condon

2004’te biyografisi beyazperdeye taşıyan birçok isimden biri de insanların cinselliği üzerine yaptığı araştırmalarla tanınan bilim adamı Alfred Kinsey idi. 1948’de “İnsan Erkeğinde Cinsel Davranış” isimli makalesi bu alanda öncü ve ufuk açıcı bir çalışma olan Kinsey’i canlandıran Liam Neeson’a, filmde Laura Linney, Chris O’Donnell ve Peter Sarsgaard eşlik ediyordu.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.0/10

John Nash | Russell Crowe / A Beautiful Mind | 2001, Ron Howard

Oyun Teorisi’nin ardındaki isim olarak tanıdığımız matematikçi ve kriptolog John Forbes Nash Jr.’ın yaşamı 2001’de son yılların en başarılı biyografik yapımlarından birinde karşımıza çıkmıştı. Bilimindeki başarısı bir yana hastalığı ile mücadelesi ile de önemli bir örnek teşkil eden bu bilim adamını başarıyla canlandıran Russell Crowe’a filmde Jennifer Connelly, Ed Haris, Christopher Plummer ve Paul Bettany gibi isimler eşlik ediyordu.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 8.2/10

Dian Fosey | Sigourney Weaver / Gorillas in the Mist: The Story of Dian Fosey | 1988, Michael Apted

Daha önce Çevreci Filmler listemizde de yer verdiğimiz, Sigourney Weaver’ın, hayatını Afrika’daki dağ gorillerine adayan bilim kadını Dian Fossey’i canlandırdığı film; çevreyi, doğayı ve hayvanları korumak için mücadele veren bir insanla tanıştırıyor bizi. Dian Fossey’nin çalışmalarından ve Harold T.P. Hayes’in makalesinden uyarlanan film, 80′li yılların ilham verici gerçek hikayelerinden birini anlatıyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.0/10

Nikola Tesla | Petar Bozovic / Tajna Nikole Tesle  / The Secret of Nikola Tesla | 1980, Krsto Panic

Bilim tarihinin en değeri bilinmemiş bilim adamlarından Nikola Tesla’nın yaşamına, döneme nasıl katkılarda bulunduğuna ve icatlarının nasıl çalındığına parmak basan Yugoslav yapımı filmde, Tesla’yı canlandıran Petar Bozovic dışında ünlü oyuncu ve yönetmen Orson Welles de rol alıyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.4/10

Marie & Pierre Curie | Greer Garson & Walter Pidgeon / Madame Curie | 1943, Mervyn LeRoy

Radyum elementini keşfederek bilim dünyasında çığır açan Pierre ve Marie Curie’nin yaşamına, bilimin birleştirdiği bu çiftin aşkına ve dünyayı nasıl değiştirdiklerine odaklanıyor. Filmde Marie Curie’yi Greer Garson, Pierre Curie’yi ise Walter Pidgeon canlandırıyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.2/10

Louis Pasteur | Paul Muni / The Story of Louis Pasteur | 1936, William Dieterle

Sinema tarihinin ilk onyıllarından bir film… Tıp, tarım ve hayvancılık alanlarına büyük katkılarda bulunmuş Fransız mikrobiyolog Louis Pasteur’ün yaşamına odaklanan film 1860’ların Paris’inde mikroplara savaş açan bir adamı yakından tanımanızı sağlayacak. Filmde Paul Muni’nin canlandırdığı Pasteur dışında İmparator III. Napolyon ve rakip bilim adamı Charbonnet gibi karakterlerle de karşılaşacaksınız.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.3/10

Temple Grandin | Claire Danes / Temple Grandin | 2010, Mick Jackson

Son yılların en başarılı televizyon yapımlarından biri olan “Temple Grandin”, filme adını veren ve yaşamı boyunca otizmle mücadele ederken hayvancılık konusunda doktora sahibi bir bilim kadınına dönüşen Temple Grandin’in yaşam öyküsünü anlatıyor. Halen Colorado State University’de öğretim görevlisi olarak yaşamını sürdüren Temple Grandin’in ilham verici hikayesi son yılların bol Emmy ödüllü yapımlarından.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 8.3/10

İlginizi çekebilir: SineMagger’dan Netflix’ten Önemli Biyografiler