“Türkiye’den başka nerede yaşayabiliriz?” diye araştırıp, farklı bir ülkede yeni bir hayat kurabilmek için heyecanlanırken bir yandan ailemiz, dostlarımız, geçmişimiz bizi burada tutuyor. theMagger’ın sevilen röportaj dizisi “Yurt Dışında Yaşamak” ise buna cesaret etmiş ve bunu başarmış olanların hikayelerini anlatıyor. Bu haftaki konuğumuz, bir buçuk yıllık Tokyo macerasından sonra şu anda Singapur’da yaşayan Emel Bayramoğlu… Singapur’da Yaşamak

Singapur
Singapur’da Yaşamak: Emel Bayramoğlu ile Harika Bir Söyleşi

Sevgili Emel, öncelikle seni daha yakından tanıyabilir miyiz?

Merhaba! Ben Emel, 26 yaşındayım. İstanbul’da doğdum ve büyüdüm. Lisansım Boğaziçi İşletme. Üniversitedeyken farklı alanlarda stajlar yaptım hatta girişimcilik maceram da oldu ama mezun olur olmaz Tokyo’da çalışmaya başladım. Şimdi Singapur’dayım, Waas sektöründe bir şirkette yönetici olarak çalışıyorum. Bireysel geçirdiğim vakitlerde sağlık yaşam odaklıyım. Spor, düzenli beslenme ve özellikle yoga. Yaklaşık 10 yıl oldu yogaya başlayalı. Arkadaşlarımla ve ailemle olan zamanlarda ise eğlencenin sınırı yok!

Nick Fewings – Singapur
Singapur’da Yaşamak: Emel Bayramoğlu ile Harika Bir Söyleşi

Ne zaman Singapur’a taşındın? Nasıl gelişti süreç, kısaca bahsedebilir misin? Singapur’da Yaşamak

Singapur’a geleli 6 ay oldu. Öncesinde 1.5 yıl Tokyo’daydım ve Japon bir şirkette çalışıyordum. Şunu kesinlikle söyleyebilirim ki, Türkiye’de Japon çalışma hayatıyla ilgili olan haberlerin hepsi doğru. Ben haftanın 5 günü, sabah 7’de başlayıp gece 11’de bitiriyordum ve öğle arası hariç su içmek, tuvalete gitmek hoş karşılanmıyordu. Ben günlük hayatımda çok su içen biriyim, hatta bu yüzden uyarı aldım. 😀

Ben de iş hayatında çok disiplinliyim, dakik olmak, işini özenle yapmak, gerektiğinde uzun saatler çalışmak, bunlar benim için de çok önemli şeyler. Ama basit kişisel ihtiyaçlarımı iş zamanında karşılayamıyor olmak abartı bir boyut. Hal böyle olunca ben de başka ülkelere gitmenin yollarını aradım ve başka bir iş fırsatıyla Singapur’a taşındım.

annie-spratt-224881-unsplash
Singapur’da Yaşamak: Emel Bayramoğlu ile Harika Bir Söyleşi

Singapur’dan önce bir Tokyo maceran olmuş, ondan da bahsedebilir misin? Singapur’da Yaşamak

Tokyo’daki iş teklifini almamla oraya taşınmam arasında sadece 2-3 ay vardı. Dolayısıyla ülke, kültür veya dil hakkında hiçbir fikrim yoktu. Japonya’da Japonca bilmeden hayatta kalmak zor. Şirketim beni ilk 5 ay Japonca okuluna gönderdi ve sıfırdan Japonca öğrendim. Konuşabiliyor seviyeye gelmek 2-3 ayda kesinlikle mümkün ama asil olan Kanji’leri okuyabilmek.

Japonca’da 3 alfabe var. Hiragana, Katakana ve Kanji. Ben Hiragana ve Katakana’da sıkıntısız okuyup yazabiliyorum ama Kanji seviyem iyi değil. Toplamda 400 kadar Kanji okuyup yazabiliyorum. Bu da hayatta kalmaya yeter ama açıp Japonca kitap okumaya yetmez. Zaten bir Japon ilkokulda Kanji eğitimini 6 yılda tamamlıyor!

Sonrasında 1 yıl boyunca, işi de Japonca’da yapmaya devam ettim. İngilizce’yi neredeyse hiç kullanmadım diyebilirim. Ama dili bilmek bir ülkede yaşamak için yeterli bir sebep değil. Kültürünü de sevmek lazım. Diğer bir taraftan, Tokyo turist olarak inanılmaz bir yer. Bir kere çok güvenli, geceleri sarhoş olup sokaklarda yatan insanlar görebilirsiniz hatta bazen metroda yerde sızmış insanlar… 🙂 Kedi, kirpi hatta yılan sevebileceğiniz kafeler, dışarda anime kıyafetleriyle gezen insanlar, anlatılamayacak kadar ekstrem bir gece hayatı ve tabi ki çekirge, kurbağa yiyebileceğiniz restoranlar…

Memnun musun Singapur’da yaşamaktan? Neler yapıyorsun orada? 

Singapur’da çok mutluyum ve şu an için başka bir ülkeye gitme planım yok. Bu ülke benim için biçilmiş kaftan. Mevsim hep yaz, güneş her gün aynı saatte doğup aynı saatte batıyor! Yaşam tarzı çok global ve alışması kolay. Tam bir rooftop cenneti! Gelir düzeyleri yüksek, toplumun kafa yapısı çok gelişmiş ve rahat, ve her şeyden önemlisi seyahat etmek çok olay. Filipinler, Bali, Phuket gibi tropikal yerler sadece 2 saat mesafede.

emel-bayramoglu-1
Singapur’da Yaşamak: Emel Bayramoğlu ile Harika Bir Söyleşi

İlk zamanlar biraz zor oluyor diyorlar. Taşındığın ilk zamanları anlatabilir misin? Yepyeni bir yere taşınmak, yeni insanlar tanımak çok hızlı olmuyordur…

Bence yurt dışında yaşamaya karar veren biri zaten peşinen yediğinin, içtiğinin, görüştüğü insanların, konuştuğu konuların, neye güldüğünün, neye üzüldüğünün yani kısaca tüm hayat tarzının değişeceğini baştan kabul etmiştir. Kabul etmeden çıkan biri kısa sürede yaşadığı şokla geri döner. Benim için Japonya 1.5 yıl boyunca zordu, Singapur ise ilk günden beri harika. Bence yurt dışına çıkmaktan ziyade nereye gidildiği daha önemli bir faktör. Çünkü değişim kaçınılmaz ama nasıl değişeceğinize siz karar veriyorsunuz. 

İstanbul’u özlüyor musun? Özlüyorsan hangi yönlerini özlüyorsun veya hangi yönlerini hiç özlemiyorsun?

Evet çok özlüyorum. İstanbul gibisi yok benim için. Ben 24 yaşına kadar İstanbul’dan 1 aydan fazla uzak kalmamışımdır. Orası benim oyun bahçem gibi. Evimde ailemle ve kedimle geçirdiğim zamanlar, kahvaltılar, sabah kahveleri, annemle ve ablamla çıktığımız alışverişler, arkadaşlarımla rakı sohbetler, okulumda çimlerde uzanıp yatmak, araba kullanmak… Bunlar çok özlediğim şeyler. Özlemediğim şey ise Türkiye’nin gündemi.

john-t-785967-unsplash
Singapur’da Yaşamak: Emel Bayramoğlu ile Harika Bir Söyleşi

Yurt dışında yaşamanın, başka bir kültür deneyimlemenin birey olarak avantajları ve dezavantajları neler sence?

Avantajlar, yeni bakış açıları kazanıyor olmak ve daha bağımsız bir hayat sürebilmek. Kendini alışkın olmadığın ortamlara sokup, “challenge” ediyor olman ve sonunda gelen kazanımlar… Türkiye’de yaşadığım hayat çok güzeldi ama kolaydı, yani ben kazanmamıştım o hayatı, zaten bana verilmişti. Ben karakter olarak kendi başıma yapmadığım şeylere pek değer vermem. Sonuna kadar keyfini çıkarırım o ayrı ama yetinmem için yeterli değil. Kendine hiçbir şey katmadan ölme fikri çok irite edici. Burada sıfırdan yeni bir hayat kurup belki de aynı standartları yakalamış olmak insanı daha da özgüvenli yapıyor. Dezavantaj, ailem ve arkadaşlarıma duyduğum özlem.

chen-hu-656089-unsplash
Singapur’da Yaşamak: Emel Bayramoğlu ile Harika Bir Söyleşi

Singapur’dan bize birkaç lokal öneride bulunabilir misin?

Singapur Infinity pool’ları ve rooftoplarıyla ünlü. Sanırım herkes Marina Bay Sands’i duymuştur ama aslında tek seçenek o değil. Andaz, Sofitel ve Lantern’e mutlaka gidilmeli.

Asya’da birçok yeri görme fırsatın olmuş, ‘‘Buraya kesin gidin!’’ dediğin nereleri var?

Seoul! Myeong-dong kozmetikleri ve Korean barbekü! Seoul’la aram çok iyidir.

Son olarak, yurt dışında yaşamak isteyen ama buna cesaret edemeyen kişilere birkaç tavsiyede bulunabilir misin?

Daha Türkiye’deyken cesaret edemiyorlarsa hiç gitmesinler. Özellikle Asya! Amerika’ya ve Avrupa’ya gitmekle karşılaştırılamaz. 

Çok teşekkürler Emel! 

İlginizi çekebilir: Yurt Dışında Yaşamak: Gökhan Kutluer ve Bergamo