Kendinizi ait hissettiğiniz, bir parçası olduğunuz her yer evinizdir. Bir çatının altında olmaktan daha fazlasıdır bazen ‘evde olmak’. Bazı insanlar var ki dört duvardan fazlasını hayal ederek bir tık öteye taşımış ev kavramını. Gidilmedik, duyulmadık yerlere inşa ettikleri evleriyle doğanın tam ortasında, doğanın kendisi olmuş yaşanabilir alanlar oluşturmuş kendilerine. Aylardır etkisi altında kaldığımız tüm dünyayı saran pandemi sürecinde, kalabalıklardan uzaklaşma fikrine iyice ısınanlara ilham kaynağı olacak evleri ve detaylarını bu yazamında görebilirsiniz. Belkide hep hayalini kurduğunuz o evi inşa etme vaktiniz gelmiştir.

Casa Estudio Máspero
Casa Estudio Máspero | Fotoğraf: Pinterest

Sıradışı Evler

Kayalıklarda Ev, Slovenya

Sıra dışı evler denince yeryüzü ve gökyüzünün birleştiği bir nokta da bulunan, kayalıklar üzerine inşa edilmiş bu ev ile başlamamak mümkün değil. Nefes kesici olduğu kadar da cesaret isteyen ev ulaşılması güç görünse de burada olmak seyre doyulamayacak manzaralar sunuyor. Kendine has bir konumu olan bir kulübe inşa etmek için kolları sıvamaya hazır mısınız?

Casa Estudio Máspero, Arjantin

Arka bahçenizde çalışmak için böyle bir stüdyonuz olsa burada ne kadar zaman geçirirdiniz? Tabi ki tüm gün! Rüya gibi görünse de uzaktan çalışmak durumunda kaldığımız günlerde, kendimize zamanın su gibi akıp geçeceği bir ortam yaratmak o kadar da zor değil. Aklınızın bir yerinde  kendi çalışma alanınızı oluşturma fikri varsa, ilham almak için Casa Estudio Máspero Instagram hesabından stüdyonun tüm kurulum sürecini bakıp işe koyulabilirsiniz.

On The Edge, Macaristan

Bazen hangisinin mükemmel olduğunu bulmak için rotanızı yeniden tasarlamanız ve tamamen farklı bir yöne gitmeniz gerekir.” diyen K2 Visual Kft. CEO’su Andras Baloghs’ ın bu vizyon doğrultusunda benzersiz işler yarattığı aşikar. Hep istediğiniz o evi hayal ederken bile zorlanıyorsanız K2 Visual Instagram sayfasını inceleyerek ufkunuzu genişletebilirsiniz. Kim bilir, belki de Karadeniz’in yamaçlarına ya da fırtına deresinin yanına gizli bir sığınak inşa etmenize sebep olur!

The Burrow, Birleşik Krallık

Doğanın bir parçası olmuş yeşil çatılı, bahçesinde sıcak bir küveti olan ve kilometrelerce etrafında kimsenin olmadığı bir çiftlik evinde yaşamak. Burası tamamıyla gerçek ve dışarıdan konaklamaya açık bir ev. The Burrow hesabından Amy & Tom Jones’ın mütevazı yaşamları takip edebilir, çocukları ve hayvanlarıyla geçirdikleri keyifli vakitlere tanık olabilirsiniz. Burası kesinlikle köyde yaşama fikrinin düşünüldüğü kadar zor olmadığını ve doğal yaşamda ne kadar çok keyif alınabileceğini kanıtlar nitelikteki evlerden biri.

Villa Vals, İsviçre

Bjarne Mastenbroek ve Christian Müller tarafından tasarlanan bu evin %80’i yerin altında olmasına rağmen doğal ışıktan mahrum kalmıyor. Hem göz alıcı hem de gözden uzak bir barınma alanı sunan bu eve ilham olan şeyse sahiplerinin satın alırken yıkmak istemediği giriş kapısı. Eskiyi yok etmeden, modern ve korunaklı bir alan yaratabileceğini gördüğümüz bu yerde apayrı bir tasarım ve ev deneyimi görüyoruz. Bu ilginç yapının tüm hikâyesini merak ediyorsanız Netflix’te yer alan The World’s Most Extraordinary Homes (Dünyanın En Sıra Dışı Evleri) belgeselini izleyebilirsiniz.

Kapak Fotoğrafı: Instagram.com/bjarnemastenbroek

İlginizi çekebilir: Aslı Erdem’den Ev Hikayeleri